Žūčių keliuose daugėja, o pavojingiausia diena – penktadienis

Per pirmąjį metų pusmetį šalies keliuose žuvo 72 žmonės – 56 vyrai ir 16 moterų. Žuvusiųjų skaičiai kai kuriose savivaldybėse išaugo net 200 proc. Pagrindinė eismo įvykių, kuriuose žuvo žmonės, priežastis – saugaus greičio nepasirinkimas ir leistino greičio viršijimas. O pavojingiausia savaitės diena keliuose yra penktadienis.

Šilutės rajono keliuose šiemet per pusmetį įvyko 16 eismo nelaimių, kurių metu 2 žmonės žuvo ir 17 buvo sužalota.

Situacija kelia nerimą

Pirminiais Eismo įvykių informacinės sistemos duomenimis, pastaruosius 3 metus keliuose buvo saugiau, mažėjo eismo nelaimių ir žuvusiųjų bei sužeistųjų skaičiai.

Šiemet iki liepos 1 d. Lietuvos keliuose je eismo įvykiuose jau žuvo 72 žmonės ir tai yra 41 proc. daugiau nei pernai. Šiemet eismo įvykių, lyginant su praėjusiais metais – jau buvo beveik 2 proc. daugiau, o sužeistųjų – 0,4 proc. daugiau.

„Situacija verčia sunerimti. Skubėjimas, neatidumas, netinkamas elgesys kelyje, dalies vairuotojų atsakomybės trūkumas ir neleistinas atsipalaidavimas atsispindi liūdnais skaičiais statistikoje ir nelaimėmis šeimose, o visuomenė pastebi atsainesnį kai kurių vairuotojų elgesį keliuose,“ – sakė Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.

Mažiau pražudė girti vairuotojai

Visgi yra ir geresnė žinia. Šiemet per pusmetį buvo 32 proc. mažiau nelaimių, mažiau sužeistųjų ir apie 50 proc. mažiau žuvusiųjų keliuose dėl girtų vairuotojų kaltės, nei pernai. Tai, pasak Lietuvos kelių policijos vadovybės, jau ženklas, kad išgėrusius vairuotojus menkiau toleruoja visuomenė. Šiemet per pusmetį įvyko 69 eismo įvykiai dėl neblaivių vairuotojų kaltės (pernai – 101), žuvo 4 (pernai – 9), o sužeisti 85 (pernai – 124) žmonės. 2022 metais tokių nelaimių buvo 101.

Šiemet iš 72 žuvusiųjų – 34 buvo vairuotojai, 15 keleivių ir 12 pėsčiųjų. Žuvo 4, o sužeisti 298 vaikai. 50 žmonių žuvo šviesiuoju paros metu. 64 eismo įvykiai įvyko dėl neturinčių teisės vairuoti asmenų kaltės.

Pagrindinė nelaimių, kuriose žuvo žmonės, priežastis – nesaugus greitis ir leistino važiavimo greičio viršijimas – 61 proc. 14 proc. žmonių žuvo dėl pėsčiųjų padarytų pažeidimų.

Daugiausia nelaimių penktadieniais 

Pranešama, kad 42 proc. padaugėjo eismo įvykių Tauragės, 24 proc. – Telšių apskrityse, kitose mažiau. Įskaitinių eismo įvykių labiausiai mažėjo Alytaus (30 proc.), Klaipėdos (16 proc.), Utenos (15 proc.) apskrityse. 300 proc. eismo įvykių daugėjo Raseinių ir Ignalinos savivaldybėse, 200 proc. – Trakų, 100 proc. – Kalvarijos ir Šilalės rajonuose. Labiausiai eismo įvykių sumažėjo Lazdijuose – 89 proc.

Pavojingiausia savaitės diena šalies keliuose yra penktadienis, šiomis dienomis šiemet įvyko 247 įskaitiniai eismo įvykiai.

Iš viso per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje užfiksuoti 681 334 Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimai. Greičio viršijimo atvejų – 292 178 (56 010 mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį), pavojingo ir chuliganiško vairavimo atvejų – 1 803 (201 atvejų mažiau nei pernai), naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant – 25 792 (159 atvejais mažiau).

Šilutės rajone žuvo 2 žmonės

Tauragės AVPK duomenys rodo, kad Šilutės rajone pernai per I pusmetį užfiksuota 18 eismo nelaimių, dvi iš jų įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės. Eismo įvykių metu žuvusiųjų nebuvo, bet sužeisti 23 žmonės.

Per tą patį laiką šiemet įvyko 16 eismo įvykių, kurių metu jau žuvo du žmonės ir 17 buvo sužalota.

Tačiau girti vairuotojai nebuvo šių nelaimių priežastis, o priežastys įvairios. Nelaimės su pėsčiaisiais įvyko dėl vairuotojų pareigų pėstiesiems nevykdymo, susidūrimai su dviračiais – dėl automobilių vairuotojų reikalavimų duoti kelią nevykdymo. Nuo kelių nuslydo tie automobiliai, kurių vairuotojai nepasirinko saugaus greičio, o automobilių susidūrimai įvyko dėl vairuotojų pareigų duoti kelią nevykdymo bei lenkimo taisyklių pažeidimų.

Per šių metų pirmą pusmetį Šilutės r. PK pareigūnai keliuose užfiksavo 1010 administracinių nusižengimų, o pernai per I pusmetį – 1195. Tačiau ši statistika nepilna, nes tai tik Šilutės r. PK pareigūnų užfiksuoti pažeidimai, kai tuo tarpu mūsų rajono keliuose dirba ir kitų PK pareigūnai.

Pagrindiniai pažeidimai – važiuojama neužsisegus saugos diržo, vairuojant kalbamasi telefonu, pėsčiųjų daromi pažeidimai.

Policija dėkoja neabejingiems

Šilutės r. PK viršininkas Remigijus Rudminas sako, kad policija sulaukia vis daugiau neabejingų žmonių pranešimų apie pastebėtus neblaivius vairuotojus.

„Nors pasitvirtina ne visi tokie pranešimai, tačiau tiems žmonėms visada esame labai dėkingi. Džiugu, kad vis daugiau žmonių supranta, jog neblaivus vairuotojas grėsmę kelia ne tik sau, bet ir kitiems eismo dalyviams ir padeda užkirsti kelią skaudžioms nelaimėms”, – sako R. Rudminas.

Tačiau, pasak PK vadovo, būna ir taip, kad kelyje toks nurodytas vairuotojas kur nors pasuka ir pareigūnai jo neberanda. Tad būtų gerai, jei pilietiški gyventojai pastebėtų ir praneštų daugiau papildomos informacijos, galbūt net kurį laiką pasektų įtartiną automobilį.

Būta atvejų, kai pakeleiviai ir sulaiko neblaivų vairuotoją. Tačiau tai darantiems R. Rudminas pataria labai pasverti visas aplinkybes.