Žuvienės meistrai ruošia didesnius katilus, laukia daugiau svečių

zuviene II budraitis2Prestižinis Pamario krašto renginys – 7-asis Žuvienės virimo čempionatas – jau visai ant nosies – jis vyks rugsėjo 5-ąją. Todėl pasirengimas čempionatui jau pačiame įkarštyje, ir apie tai rajono žiniasklaida vakar informuota spaudos konferencijos metu.

Šiemet čempionate laukiama dar daugiau žuvienės virimo meistrų su dar didesniais katilais ir dar daugiau žuvienės valgytojų. Neabejotinai bus išvirta žymiai daugiau žuvienės bei žuvies sriubos.

Jaučiamas didelis susidomėjimas

Šilutės žuvienės virimo čempionatas yra tapęs tarptautiniu renginiu. Ir šiemet laukiama dar didesnio būrio užsienio partnerių.
Pasak rajono mero Vytauto Laurinaičio, tikimasi, kad čempionate šiemet dalyvaus apie 40 svečių iš užsienio valstybių. Atvykti pakviesti Turkijos Alanijos savivaldybės, Lenkijos, Rusijos, Latvijos, Švedijos atstovai.

Tikimasi, kad svajonė, jog čempionate dalyvautų visų su Šilute susigiminiavusių užsienio miestų komandos, šiemet išsipildys.
Be to, kvietimai išsiųsti ir daugelio ministerijų, kaimyninių savivaldybių vadovams, ir jie pažadėjo atsiųsti savo komandas.

Žuvienės virimo čempionato idėjos autorius, organizatorius ir vedėjas Marijus Budraitis sakė, kad nors oficialus čempionato reklamavimas pradedamas tik šią savaitę, tačiau jau dabar jaučiamas didžiulis susidomėjimas. Žinomos ir dvi komandos, kurios tikrai dalyvaus. Tai Plungės miesto šventės metu surengto žuvienės virimo atranką nugalėjusios komandos.

Ateityje gali būti, jog atrankos vyks visuose šalies regionuose. Tokia tradicija lemtų, kad į čempionatą atvyktų išties čempionų vardų verti žuvienės virimo meistrai. Mat Šilutės uoste virėjų komandos jau vos telpa, o uostas, anot M.Budraičio, ne guminis.
Tam, kad komandoms ir lankytojams liktų kiek įmanoma daugiau vietos, šiemet planuojama į kitą vietą perkelti prekybininkus.
Vos nuo 5 katilų žuvienės pradėtas čempionatas populiarėja neregėtais mastais – štai šiemet jau užsakyta 8000 termoindelių žuvienės valgytojams. Tuo tarpu pernai jų buvo išdalinta 6000.

Politikų į rezervatą neuždarys

Vicemeras Algirdas Balčytis siūlė atskirą vietą skirti politinių partijų komandoms, bet šis pasiūlymas nebuvo priimtas. Anot M.Budraičio, pernai čempionate dalyvavo 47 komandos, ir tik 6 iš jų „turėjo politinį prieskonį“.

„Mes nesame dievai, kad nuspręstume, kur kam būti. Negi išskirsi tas partijas kaip kokiame rezervate? Be to, juk kiekvienoje komandoje yra partijoms priklausančių žmonių“, – argumentavo M.Budraitis.

Vertinimo komisijoje bus visų ankstesniųjų čempionatų nugalėtojai, jau turintys tai patvirtinančius žiedus, taip pat visa grupė žinomų svečių – iš viso apie 15 žmonių. Mūsų rajono meras komisijoje nedalyvaus, jis tądien priims daugybę atvykstančių svečių.

Čempionato nuostatai beveik nesikeičia, išskyrus tai, kad didėja verdamos žuvienės ir žuvies sriubos kiekiai. Nes 20 litrų, pasak renginio vedėjo, vos užtenka pasimaitinti pačioms komandoms, todėl šiemet tos komandos, kurios neturės bent 30 litrų katilo, visai nebus registruojamos.

Svarstyta ir galimybė kviesti rekordus fiksuojančią agentūrą, tačiau šios agentūros nuostatuose yra daugybė sunkiai įvykdomų reikalavimų, todėl tokios minties atsisakyta.

Bus Čempiono žiedas ir seniūno prizas

Absoliutus čempionato nugalėtojas bus apdovanotas Čempiono žiedu, kurį ir šiemet kuria kintiškis menininkas Romas Tarvydas. Žiedo gamybos kaštai irgi gula ant Savivaldybės pečių.

Žuvies sriubos kategorijos nugalėtojas pelnys Šilutės seniūno prizą.

Iš rajono Savivaldybės renginio organizatoriai kasmet gaudavo 44 tūkst. litų, dar apie 20 tūkst. litų tekdavo susirinkti iš rėmėjų. Šiemet Savivaldybė čempionatui organizuoti skyrė 7240 eurų, o tai tėra tik trečdalis reikalingos sumos.

Dar galutinai nesutarta dėl atlikėjų, kurie koncertuos renginio metu, bet, žinoma, tai bus žinomi kolektyvai ir pavieniai atlikėjai.
Šiemet renginį imasi globoti Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, kuris pažadėjo padaryti viską, kad reklama apie pamariškių renginį skambėtų per visas televizijas.

M.Budraitis pasižadėjo per mėnesį „Šilutės naujienose“ pateikti nemažai įdomybių iš ankstesniųjų čempionatų.
Be kita ko, jis išreiškė viltį, jog galbūt bent šiemet Čempiono žiedą atsikovos vyrija, mat paskutiniuosius du čempionatus laimėjo moterys.

Alkoholiui – taip

Atskira diskusija įsiplieskė dėl alkoholio prekybos ir vartojimo šio renginio metu.

Meras V.Laurinaitis nebuvo draudimo šalininkas. Jis mano, kad sprendimą rengti „blaivią“ šventę pirmiausia reikėtų išdiskutuoti su rajono Tarybos politikais, paskelbti rajono gyventojų apklausą ir išanalizuoti jos rezultatus. Kol kas viso to nebuvo daryta.

Alkoholio prekybos ir vartojimo uždraudimas renginių metu, anot V.Laurinaičio, yra svarstytinas klausimas, net ir blaivybę populiarinančiame Šiaulių krašte dalis gyventojų tokį sprendimą laiko kai kurių politikų politine akcija.

Meras taip pat nežada imtis iniciatyvos per renginius riboti alkoholio prekybą, pasak jo, tai yra visos bendruomenės, o ne politikų reikalas, tai daryti gali visuomeninės organizacijos, ir būtinai – „ne skubos tvarka“.

„Nebent gyventojų apklausą iki kitų metų vasaros švenčių surengtume“, – svarstė meras.

M.Budraičio nuomone, toks sprendimas būtų „Damoklo kardas švenčių organizatoriams“, nes nieko neuždirbantys prekybininkai atsisakytų jose dalyvauti ir remti.