Žuvienės virimo čempionatas: jau ant nosies ir meta meškerę naujoje vietoje

DSC 0508Jau po trijų savaičių – rugsėjo 8 dieną Šilutėje startuos jubiliejinis – 10-asis Žuvienės virimo čempionatas.

„Šilutės naujienos“ naudojasi išskirtine teise ir kalbina šio jau seniai ne tik respublikiniu, bet ir tarptautiniu tapusio renginio sumanytoją, organizatorių ir vyriausiąjį šefą Marijų BUDRAITĮ.
Marijau, jau 10-asis?..

Man ir pačiam keista… Taip – jau dešimtasis žuvienės čempionatas visai šalia: kvepiantis žuvimi, su nuostabiausiomis komandomis, geriausiais žmonėmis. Matyt blogi žmonės ir negalėtų išvirti gardžios žuvienės.

O atrodo viskas buvo taip neseniai… 10 metų prabėgo kaip viena diena ar vienas geras kibimas gimtojoje upėje. Jeigu žvilgtelti į istoriją, tai buvo 2009 metai. Idėja ir formatas buvo mano, tačiau aš dvejojau ar verta jį rengti. Varomasis variklis su neišblėstančiu optimizmu buvo grupės „Karčema“ vadovas Vygantas Stoškus, – jei ne jis, kažin ar visa tai būtų įvykę. Tada viskas gulė ant jo pečių: įgarsinimas, scena, rėmėjai, nes neturėjome jokio finansavimo, buvome nuogut nuogutėliai entuziastai.

Žinoma turėjome išskirtinę vietą – Šilutės mažųjų laivų uostą ir jį administruojantį verslininką Rimgaudą Višinską. Valas buvo paleistas ir jis su kiekvienais metais vis labiau vyniojosi. Kol taip išsivyniojo, kad šiandien jau turime apie pusšimtį komandų su įspūdingais skaičiais, kai išverdama daugiau nei 3 tonos žuvienės.

Bet toli gražu ne kiekvienas rajoninis renginys tampa taip plačiai žinomas šalyje ir net už jos ribų. Kaip pavyko?

Dėl to, kad šiandien į mūsų čempionatą atvyksta daugybė komandų iš kitur, yra didelis ir Šilutės rajono savivaldybės vadovų nuopelnas. Kaip juokaujame su V.Stoškumi, Žuvienės čempionatas pragyveno 4 rajono merus ir sėkmingai gyvuoja su penktuoju – Vytautu Laurinaičiu.
Labai svarbus žmogus Žuvienės čempionatui yra Šarūnas Stancikas. Kiek kartų viskas jau būtų griuvę kaip kortų namelis, jeigu ne jo įžvalgos, mintys ir konkretūs darbai čempionato dizaino, apipavidalinimo srityje.“Šarūno reklama“ su mumis yra nuo pirmojo čempionato ir mums tai yra svarbu.

Tai kokia toji čempionato sėkmės formulė?DSCN0282

Net ir pats nežinau. Renginių, įvairiausių festivalių daug, bet populiarumo sulaukia tikrai ne visi. Sakyčiau taip: kad pavyko suburti 20-ies atvykstančių iš kitur komandų branduolį, ant kurio ir laikosi čempionato varžybinė dalis. Prie jų prisijungia vietinių komandų dvidešimtukas, ir dar 10 ar 15 besikeičiančių komandų, kurios sudalyvauja kartą – kitą, ir po to dingsta. Jeigu nebūtų tų atvykstančių iš kitur, čempionatas virtų savo sultyse, ir išleidęs garą anksčiau ar vėliau mirtų. Būtent dėl to mūsų požiūris į tą atvykstančiųjų dvidešimtuką yra ypatingas, su visais pagarbos ženklais, lauktuvėmis ir t.t.

Tikrai ne koncertinė programa Žuvienės čempionate nulemia žmonių kiekį. Pirmoje vietoje išlieka žuvienė ir ta graži užsimezgusi bendrystė prie žuvienės katilo.

Bet kodėl kėlėte sparnus (o gal tinklus?..) iš jau įprastos vietos – Šilutės uosto?

Anksčiau ar vėliau taip turėjo nutikti. Ir manau nereikia bijoti kartais imtis kardinalių sprendimų, net jeigu jie atrodo rizikingi. Kad ir koks nuostabus ir širdžiai mielas bebūtų mums visiems mūsų uostas, šį sprendimą teko priimti. O ir pabėgame netoli – tik į šalia esančią istorinę Šilokarčemos aikštę. Kalbantis su rajono vadovais priėjome vieningos nuomonės, kad po šios aikštės rekonstrukcijos čempionatas kasmet turėtų vykti būtent čia. Nutarėme pabandyti jau šiais metais kaip visa tai atrodys. Tai ir vėl papildomas iššūkis, kurį priėmė mūsų organizacinė komanda.

Smagu kad jaučiame realią pagalbą iš Šilutės seniūnijos, Kultūros ir pramogų centro, Hugo Šojaus muziejaus, F.Bajoraičio viešosios bibliotekos, Savivaldybės Kultūros bei Komunikacijos skyrių. Mes visi žinome savo namų darbus, kuriuos atlikus turėtų viskas būti gerai.

O garbių ir tolimų svečių šiemet bus?

Laukiame išties didelio būrio garbingų svečių, iš kurių ne vienas Žuvienės čempionate lankysis pirmą kartą. Nei dabartinis LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, nei Premjeras Saulius Skvernelis ankstesniuose Žuvienės čempionatuose nėra buvę. Viską suprantame – artėja rinkiminiai metai. Tačiau Žuvienės virimo čempionatas tikrai netaps politinės reklamos scenoje saviraiškos vieta. Partijoms virti žuvienę niekas neuždraus, tačiau, kaip ir praėjusiais metais, jos nepretenduos į absoliutaus čempiono žiedą, o varžysis atskiroje kategorijoje dėl „Iššūkio“ taurės.

Ar nepamiršote užsakyti gerą orą?

Oras – tai ne laikraščio „Šilutės naujienos“ prenumerata – iš anksto jo neužsisakysi. Devintasis čempionatas mums paglostė širdį: lietus pylė be gailesčio, prausė mus ir net sakyčiau maudė visą dieną.  Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus ryte net sakė: „Reikia viską atšaukti, stichinė nelaimė, vis tiek niekas neatvažiuos…“ O kaip viskas gavosi? Nė viena komanda neišsigando, nesudreifavo, atvažiavo visos alei vienos. Ką tai rodo? Sakyčiau pagarbą pačiam Žuvirnės virimo čempionatui.

Vienu metu Šilutę bandė kopijuoti didesnysis mūsų kaimynas Klaipėda, bet iš viso to nieko gero nesigavo. Žuvienės virimo čempionatas yra mūsų – Šilutės miesto kultūrinė ir pramoginė dalis, kurios niekas nenuneigs, nenuginčys, kad ir kaip norėtų.

O grįžtant prie oro reikėtų pasakyti taip: pagal tikimybių teoriją, jeigu pernai lijo, tai šiemet spigins saulė. Todėl nepamirškite į šventę pasiimti kremo nuo saulės…

Ko dar nepaminėjai, Marijau?

Daug ko. Visų paminėti ir kai ko nepamiršti yra neįmanoma. Tai ir mūsų krašto įmonės, verslininkai, įstaigos ir organizacijos, kurių prisidėjimas prie šventės yra ryškus pačiomis įmantriausiomis formomis. Nepaminėjau ir jūsų – „Šilutės naujienų“ su „Įdomybių katilais“, kuriuose visada skaitytojai rasdavo – ir šiemet ras – pačių įdomiausių faktų ir svarbiausios informacijos apie Žuvienės čempionatą.

Tikiu, kad šiais metais išliks viskas kaip įprasta, ir penktadieniais iki čempionato „Įdomybių katiluose“ kunkuliuos mūsų čempionato ekstra žinios.     
            
Ačiū už naujienas.

Kalbino Vilija BUDRIKIENĖ