Žuvienės virimo čempionatas: moterų triumfas, arbatpinigiai Rusnei, legendinės komandos ir įvairiaspalvė publika

Bičiulystės, bendravimo, buvimo gamtoje išsiilgę, pavargę nuo įvairių gąsdinimų žmonės iš visos Lietuvos šeštadienį rinkosi į Rusnę – dalyvauti Žuvienės virimo čempionate.

Spalvingai apsirengusios, gerai nusiteikusios 52 komandos iš įvairių Lietuvos miestų išvirė 2700 litrų arba beveik 3 tonas žuvienės. Katilai, kurių dydis svyravo nuo 50 iki 200 l, renginio pabaigoje buvo išgramdyti iki dugno, o žuvienės kai kuriems skanautojams ir pritrūko.

Čempionato rekordu šiemet tapo tai, kad žuvienę per visą istoriją virė daugiausiai moterų – 22, o čempionės žiedu pasipuošė taipogi dailiosios lyties atstovė, rusniškė Virginija Svitkinienė, stojusi prie „Rusniečio“ komandos šturvalo. Absoliutaus čempiono žiedas į Rusnę grįžo po 4 metų pertraukos, nuo šiol sala turės jau 4 žieduotus čempionus.

Žuvienės valgytojų publika buvo tokia pat įvairiaspalvė, kaip ir komandos – renginyje buvo galima pamatyti ir vietinių, ir svečių iš tolimiausių Lietuvos kampelių, taip pat politikos ryklių ir televizijos žvaigždžių.

Nuo rožinių flamingų iki pirmosios greitosios

Jau penktadienį į Rusnę važiavo svečiai iš visos Lietuvos, o pirmieji renginio lankytojai rinkosi šeštadienį nuo 12 val. Žuvienės virimo čempionatas siūlė ne tik paragauti tradicinės žuvienės, žuvienės sriubos, bet ir dalyvauti įvairiose atrakcijose. Komandos siūlė pasisverti ant senovinių svarstyklių, dalyvauti loterijoje užmetant meškerę užrištomis akimis, demonstravo muzikalumą, lankstumą ir išradingumą.

„Dzūkų jūrų piratai“, „Statybų rykliai“, „Rusnės rykliai“, „Viešvilės upėtakis“, „Kilbukai“, „Dyglė“, „Šilutės žuvelės“, „Auksinės žuvelės“, „Ašaka“ – tai komandų pavadinimai, kuriuos lydėjo ir skambūs šūkiai.

Visi dalyviai buvo gerai nusiteikę, papuošę kiemelius, apgalvoję aprangos detales. Pavyzdžiui krepšinio klubo „Kablys“ nariai vaikščiojo su krepšinio kamuolį primenančiais galvos apdangalais, o „Draugų“ komandoje dominavo daugybė rožinių flamingų, kas priminė ką tik praėjusią vasarą.

Šilutės Pirminės sveikatos priežiūros centro komanda „Pirmukai“ atvažiavo išskirtine greituke, pirmąja įsigyta ligoninėje. Medikai siūlė ne tik skanią žuvienę, bet ir skiepus nuo koronos. Muzikali „Šilalės gaspadorių“ komanda svečius vaišino ir ungurio polka.

Audronė Mickienė iš Pagėgių suvienijo giminę ir virė giminės žuvienę. Tai puikus pavyzdys, kaip prie žuvienės katilo gali susitelkti ne tik įmonių, savivaldybių komandos, bet ir giminės.

Prie krantinės prisišvartavo istorinių laivų flotilė, jų kapitonai virė žuvienę visiems žuvusiems laivadirbiams, kapitonams. Taip jie pagerbė ir pernai Kuršių mariose nuskendusį kurėno kapitoną Romaldą Adomavičių. Laivadirbiai buvo patenkinti renginiu ir sakė kitais metais būtinai čia sugrįš.

Kiekviena komanda, kuri virė žuvienę, gavo ir specialų indą, į kurį arbatpinigius Rusnės salai galėjo įmesti svečiai. Surinkta iš viso 1324 eurai, kurie jau perduoti Rusnės bendruomenei. Beje, pernai Jaunimo organizacijoms buvo surinkta kiek daugiau nei 500 eurų.

Marga buvo ir skanautojų publika. Renginyje buvo galima išvysti daug politikų, partijų vadovų. Gerai nusiteikusi buvo ir TV laidų vedėja Edita Mildažytė, kurios dėka Rusnėje prieš keletą metų atsirado skulptūra M. Gandžiui ir H. Kalenbachui.

Pristatė legendines komandas

Renginio vedėjas Marijus Budraitis ant scenos pakvietė visus politikus – partijų ir savivaldybių vadovus, Seimo narius, europarlamentarus. Vis jie buvo papuošti šventinėmis prijuostėmis. Seimo narys A. S. Nausėda perskaitė ir Premjero Sauliaus Skvernelio sveikinimą, o Remigijus Žemaitaitis pasidžiaugė, kad čempionatas vyko jo vaikystės saloje.

Šilutės meras Vytautas Laurinaitis dėkojo visiems, kurie atvažiavo į Rusnę. „Įtemptomis sąlygomis susirinkome pasigalynėti, išvirti, parodyti ko išmokome. Suvažiavo 52 šaunios komandos iš visos Lietuvos, gaila kad dėl viruso grėsmės negalėjo atvykti svečiai iš Lenkijos, Latvijos, Turkijos, Rusijos“, – sakė jis. Visiems dalyviams ir svečiams meras linkėjo daug skanios žuvienės.

Šiemet renginyje dalyvavo ir Lazdijų merė, mat pernai Lazdijų „Dzūkų jūrų piratai“ tapo absoliučiais čempionais, o šiemet žuvienę virė net keturios šio krašto komandos. Galbūt įsišaknys tradicija į čempionatą pakviesti tuos savivaldybių merus, kurių komandos ankstesniais metais tapo čempionais.
M. Budraitis paskelbė ir penktąjį čempionato ambasadorių, juo tapo „Šilutės polderių“ vadovas Arūnas Jagminas. Jis ne tik kasmet su komanda verda žuvienę, bet ir padeda organizatoriams.

Dėkojo vyriausiasis šefas ir žvejus vienijančiai „Lampetrai“, be kurios prizai komandoms – žuvys nebūtų tokie įspūdingi.

Žuvienę vertino komisija, kuriai vadovavo viską apie žuvienę išmananti Birutė Servienė.
Naujovė – šiemet komandoms, kurios čempionate dalyvavo 10 ir daugiau kartų, suteiktas „Legendinės komandos“ titulas. Šis statusas teko „Šilutės vandenims“ (11 m.), „Dzūkų jūrų piratams“ (10 m.), Prienų „Nemuno kilpų žvejams“ (10 m.) ir „Viešvilės upėtakiui“ (10 m.).

Naujokai sustiprėjo

Tarp komandų buvo 14 naujokių, tarp jų ir naujai įsikūrusios įstaigos „Vaiko gerovės ir globos centras“ komanda. Socialinė darbuotoja Indrė Šveikauskienė pasakojo, kad centro kolektyvas susiformavo tik prieš mėnesį, ir pirmas jų sprendimas buvo dalyvauti Žuvienės čempionate. Ne tik kad išmėgintų savo kulinarinius įgūdžius, bet ir kad taptų stipresnė komanda.

Komandos moterys žuvienę virė iš sterko ir šamo. Jos išdavė, kad jų slaptas ingredientas buvo lydytas sūrelis, dėl to jų žuvienės sriuba tapo išskirtine – buvo gardi ir baltos spalvos.

„Čempionatas paliko puikius įspūdžius. Sustiprėjome kaip komanda ir kitais metais būtinai dalyvausime vėl. Būsime dar stipresnė komanda, ieškosime skonių paslapčių ir gal galėsime džiaugtis prizine vieta“, – pakilia nuotaika dalijosi Indrė.

Atvyko daugybė svečių

„Kiek per Pamario kraštą praėjo pandemijų ir pasaulinių karų, žvejyba niekada nebuvo nutraukta. Mes ilgai svarstėme ir Žuvienės virimo čempionatą padarėme, nepaisant kad gyvename ribotu laikmečiu“, – prisipažįsta organizatorius M. Budraitis.

Žiūrovų registravimas leido žinoti iš kokių kraštų žmonės atvyko. Registravosi autobusai iš Kauno, Naujosios Akmenės (nors šio miesto komandos nebuvo), kitų miestų.

Pasak Marijaus, lietus išvaikė didžiausią masę žmonių, bet renginys vis tiek viršijo lūkesčius – jis netikėjo, kad atvyks tiek daug žmonių. Natūralu, kad ne visiems užteko žuvienės, nors kai kurių komandų katilai buvo didžiuliai. Pavyzdžiui, Šilutės miškų urėdijos komanda išvirė net 200 litrų žuvienės.

Vyriausiasis šefas džiaugėsi, kad čempionate nekilo jokių incidentų, viešąją tvarką užtikrinti padėjo pasieniečiai, policijos pareigūnai. Jie stengėsi ištiesti pagalbos ranką, o ne būti baudėjais.

Ir rusniškiai, ir svečiai džiaugėsi, kad čempionatas įvyko saloje. „Ta vieta tarsi pritaikyta Žuvienei virti – su vaizdu į Atmatą, daug erdvės. Šiai salai ir atidavėme pagarbą“, – sako M. Budraitis, kuris neatmeta galimybės, kad ir kitais metais čempionatas vyks Rusnėje, ir bus dar galingesnis – kaip kurėnas, plaukiantis tolyn…

Nugalėtojai

Komisijos nariai, konstatavo kad šiemet žuvienių buvo išskirtinių, labai įdomių. Kiekviena komanda galėjo surinkti 77 maksimalius balus.

Absoliučia 12-ojo tarptautinio žuvienės virimo čempionato čempione tapo Virginija Svitkinienė (58 balai).

Žuvies sriubos kategorijos nugalėtojai: Mažeikių „Kobinys“ (44 balai), Lazdijų „Dzūkų jūrų piratai“ (25 balai), „Šilutės vandenys“ (20 balų).

Tradicinės žuvienės virimo nugalėtojai: Ventės „Neptūnas“ (35), Pagėgių „Giminės žuvienė“ (20), Šilutės „Draugų“ komanda (19). Šilutės seniūnijos komanda „Šilutės žuvelės“ liko tik per 1 balą nuo prizininkų – surinko 18.