Žuvienės virimo čempionatas: pagyros ir nuoskaudos

zuviene neringos rukytas samas„Elektrėnų elektrinis ungurys“, „Viešvilės upėtakis“, „Vištytežerio sygos“, Viešvilės „Prieš srovę“, Šilalės „Gaspadoriai“, Prienų „Nemuno kilpų žvejai“ ir Pagėgių „Senosios Gėgės žvejai“, Lazdijų „Dzūkų jūros piratai“ ir „Aukšlės“, Klaipėdos „Memelio raudonieji pelekai“ ir „Žuvies kelias“… Tai išradingi tikrąją paskirtį ir galutinį tikslą atspindintys komandų, šeštadienį suplūdusių į Šilutės uoste vykusį jau 7-ąjį Žuvienės virimo čempionatą, pavadinimai.

Tarp jų, žinoma, buvo ir „Šilutės lynai“, „Darbo žuvys“, „Šilutės vandenys“ ir kitos mūsų krašto komandos.

O kai visos komandos, aukštai (kai kurios – net ant meškerykočių) iškėlusios savo vėliavas, artėjo prie scenos prisistatymui ir atsiimti joms skirtų dovanų, vaizdas, anot renginio sumanytojo ir vedėjo Marijaus Budraičio, prilygo Žalgirio mūšio vaizdui…

Organizatorių skaičiavimais, 7-asis Žuvienės virimo čempionatas sutraukė arti 10 tūkstančių žiūrovų, jame dalyvavo beveik 40 komandų ir buvo išvirta apie 2,5 tonos žuvienės.

Kaitė katilus ir siūlė pramogaszuviene cempionai su komskiu

Anot šventės vedėjo M.Budraičio, mūsų Žuvienės virimo čempionate nebūna svetimų – į Šilutę kasmet rugsėjo pradžioje susirenka daugybė saviškių ir bičiulių, tad mūsų miestas tampa draugų susitikimo vieta.

Tų draugų kasmet vis daugiau. Ir šiemet sulaukta ne tik Pamaryje ir Baltijos pajūryje gyvenančių žuvienės meistrų, bet ir latvių, vokiečių, šveicarų, taip pat panorusių pamatyti originalų šilutiškių renginį ir išbandyti savo skonio receptorių patikimumą prie žuvienės katilų.

Vidurdienį prasidėjęs komandų pristatymas užtruko visą valandą, o kiemeliuose tuo metu jau degė krosnys ir kaito katilai, palaikymo grupės ant stalų dėjo įvairias gėrybes, o kai kur ir pramogas siūlė. Štai pavyzdžiui, „Šilutės būsto“ kiemelyje buvo galima nusikalti šios įstaigos logotipu paženklintą monetą, pagėgiškiai siūlė tiesiog rankomis susižvejoti gyvą karpį, kai kuriuose kiemeliuose veikė loterijos.

Nuo spalvingomis plūdėmis papuošos scenos tūkstantinei miniai sveikinimus vienas po kito žėrė savi ir atvykę politikai. Europarlamentaras Zigmantas Balčytis pripažino, jog pradžioje tokio čempionato idėja atrodė keistoka, tačiau dabar jis kasmet sutraukia vis didesnį dalyvių būrį ir vieną metų dieną Šilutė tampa „visos respublikos žuvienės respublika“.

Kasmet į žuvienės šventę atvykstantis Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis šmaikštavo prieš 7 metus manęs, kad virti žuvienę moka tik pamariškiai, bet dabar jau įsitikinęs, jog tą darbą puikiai dirba ir visa Lietuva, ir užsieniečiai.
M.Budraitis priminė, kad pirmajame čempionate dalyvavo vos 5 komandos, antrajame – jau 16, o nuo trečiojo renginio čempionatas virto respublikiniu ir net tarptautiniu.

Buvo įvairiausių vaišių

zuviene soroptimistes vokieciaiKol komandų kokai taip atsakingai maišė katilus, kad net nesileido į kalbas, svečius kiemeliuose priiminėjo kiti komandų nariai.
Visai ramūs tądien buvo, tad ir su užsukančiais ramiai bendravo į atskirą grupę susibūrę seniūnai, mat nors savo koku jie išsirinko šilutiškį Raimondą Steponkų, tačiau kaisti prie žuvienės katilo pasikvietė patį SEB banko Šilutės skyriaus vadovą Aidą Ragelį.

Ne tik originalaus skonio žuvienės, bet ir vokiškų dešrelių buvo galima paskanauti jungtinės Šilutės „Soroptimos“ klubo ir jų svečių vokiečių bei šveicarų komandos „Vokietuva“ kiemelyje. Greta jų įsikūrę Šilutės urėdijos „Girinio“ komandos nariai, savo vyr. virėja išsirinkę Adelę Mažonienę, tarsi iš po krūmo irgi traukė visokiausias miško (ir ne tik jo) gėrybes. Bet visus čia užsukančius be žado paliko Stemplių girininko pavaduotojos Aušrelės Norkienės spaustas sūris, labiau primenantis gardžiausią pyragą.

Gardumynų, loterijų ir linksmų pramogų netrūko ir kituose kiemeliuose.

Paskelbti nugalėtojai

Vertinimo komisijon šiemet surinkti visi lig šiol „apžieduoti“ žuvienės virimo čempionai, į ją pakviesti ir keletas letas svečių bei rėmėjų, kaimyninių savivaldybių merų.

Tradiciškai čempionato dieną renkama net tik geriausią žuvienę, bet ir gardžiausią žuvies sriubą išvirusi komanda.
Šiemet Žuvies sriubos konkurso III vietos laimėtoja pripažinta asociacijos „Traksėdžių viltis“ komanda, kuriai vadovavo jau nebe pirmus metus ir vietos šventėse žuviene vaišinantis virėjas Mantas Laužikas. II vieta atiteko „Giriniams“, o labiausiai neprilygstama pripažinta latvių iš Saldus miesto virta žuvies sriuba. Kaimynams ir atiteko dailininko Adomo Miluko autorinis emalės darbas.

Tradicinės žuvienės konkurso nugalėtojams teko „Vilkyškių sūrių“ produkcijos prizai, kuriuos išsivežė III vietą laimėjusi komanda „Liberalams kimba“, vadovaujama Raimundo Ambrozaičio, II vietos laimėtojai – Šilutės ir Platelių bendruomenės su mūsiške vyr. virėja Antanina Adomaityte priešakyje. Nepralenkiami šioje nominacijoje buvo kaimynai plungiškiai iš klubo „Lions“, susibūrę į komandą „Plungės liūtai“ – jiems įteiktas specialusis Seimo pirmininko pavaduotojo K.Komskio diplomas.

Absoliučia 7-ojo tarptautinio Žuvienės virimo čempionato nugalėtoja paskelbta ir mūsų rajono mero Vytauto Laurinaičio įsteigtu Čempiono žiedu bei kitais prizais apdovanota partijos Tvarka ir teisingumas narių komanda „Šilutės ereliai 777“. Tvarkiečiai savo priešakyje išstatė jau dvejus metus arti absoliutaus nugalėtojo pakylos buvusį savo komandos virėją Algimantą Svitkiną.

Buvo ir pagyrų, ir nuoskaudųzuviene traksedziai laive

Kalbinami renginio dalyviai nešykštėjo pagyrų tokiai šventei.

„Smagus renginys, ir kokybė, ir meninė programa gera, ir jo geografija kasmet plečiasi. Gaila tik, kad išdalijus visa, ką išvirėm, tenka taip ilgai laukti laimėtojų paskelbimo. Bet kito kelio nėra – ne juokas išrinkti geriausius iš 40-ties sriubų. Nežinau, ar aš pats sugebėčiau nustatyti geriausią jau po pirmojo dešimtuko“, – kaip visada šmaikštavo saugiškis pedagogas, renginių vedėjas Vytautas Laurinavičius.

„Toks šiltas renginys, dar geresnis nei miesto gimtadienis. Visi čia taip laisvai jaučiasi“, – pastebėjo traksėdiškė Eglė Paulauskienė.

Kad į miesto šventę – nebūtinai, bet į Žuvienės virimo čempionatą visi šilutiškiai privalo sugrįžti, nuo scenos pritarė ir grupės „Tabasco“ muzikantai.

„Skelbkite ir raginkite, kad eidami valgyti žuvienės visi šilutiškiai atsineštų savo dubenėlius ir šaukštus. Juk taip gerokai sumažintume šiukšlių kiekius, prisidėtume prie gamtos saugojimo. Argi sunku?..“ – siūlė visai šalia uosto gyvenantys ir jau nebe pirmus metus savo indus atsinešantys Audronė ir Kęstutis Pikžirniai. Tokią nuomonę palaikančių šventėje buvo ir daugiau.

Tokie pozityvūs vertinimai skambėjo iki tol, kol nuo scenos nuskambėjo čempionų pavadinimas. Partijos Tvarka ir teisingumas laimėjimas tarsi  šliūkštelėjo parako į ugnį ir nuvylė daugelį gražaus renginio dalyvių.

„Jau visai „nusižvejojome“… Bet argi galėjo būti kitaip?.. Nors aš dar turėjau vilties, bet dabar galutinai įsitikinau: kai karaliauja TT, objektyvumo nesitikėk“, – liūdnai konstatavo iš šventės einantis pusamžis šilutiškis.

„Juk iš anksto visi ir kalbėjo, kad valdančioji partija pasirūpins laurais. Gaila, kad gandai taip akivaizdžiai pasitvirtino…“ – nuo panašių komentarų ūžė ir publika, ir interneto erdvė.

Būta ir nuomonių, jog tokioje šventėje apskritai nereikėtų vertinti, kuri sriuba skanesnė, gal būtų net geriau, jei Žuvienės virimo čempionatas taptų tiesiog gražia bendravimo švente.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!