Žuvininkystės praktinio mokymo centras atvėrė duris visai Lietuvai

 juosteles kirpimasGerus 8 metus ėjęs į svajonę, penktadienį Šilutės žemės ūkio mokyklos (ŽŪM) kolektyvas pagaliau perkirpo atidarymo juostelę į vienintelį tokio lygio Baltijos valstybėse Žuvininkystės praktinio mokymo centrą.

Beveik 3 milijonus eurų kainavęs centras įkurtas gavus Europos Sąjungos ir Lietuvos valstybės biudžeto finansavimą. Už šiuos pinigus šiuolaikiškai renovuotos 2700 kvadratinių metrų ploto patalpos, kurios nuo šiol yra atviros ne tik beveik 600 Šilutės ŽŪM moksleivių, bet ir visos Lietuvos jaunimui bei vyresniems žmonėms. Nuo šiol visi, norintys įsigyti naujausių žuvininkystės ir laivavedybos žinių ir kompetencijų turės galimybę tai padaryti Žemaičių Naumiestyje esančiame Šilutės ŽŪM praktinio mokymo centre.

Iškilmingoje ceremonijoje buvo ir jaudulio, ir aukštų svečių, ir dovanų, o patys didžiausi smalsuoliai galėjo net pabandyti stoti už laivo šturvalo ir „plaukti“ juo neišeidami iš kabineto…

Žuvį augins ir apdoros

Ant Žaliojo kalno stovintys ir dabar jau ryškiomis spalvomis šviečiantys dideli renovuoti pastatai Žemaičių Naumiestyje matomi ZUM moksleiviaiiš tolo. Dar neseniai čia buvo nenaudojamos, ŽŪM Žemaičių Naumiesčio skyriui priklausančios patalpos, o dabar čia žinių jau semiasi 90 moksleivių. Čia penktadienio popietę suko ir daugybė svečių.

Visus sutikdami mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis ir jo pavaduotojas Arvydas Būdvytis bei Žemaičių Naumiesčio skyriaus vedėja Vilma Grigonienė pasakojo „į šį džiaugsmą“ ėję bene 8 metus. Būta visko – ne tik rūpesčių ir ginčų, bet ir nevilties akimirkų, ir net teismų, bet mokykla savo pasiekė.

Viename iš pastatų įkurta žuvų veisimo ferma, kurioje bus auginami žuvų jaunikliai. Žuvies auginimas po stogu – ne toks jau dažnas dalykas, čia tai bus daroma uždarųjų apytakinių (recirkuliacinių) sistemų technologija.

Tačiau, anot A.Būdvyčio, apsiriboti tik uždarosiomis sistemomis neketinama, ateityje numatyta išsikasti ir tvenkinius.
Viduriniojoje pastatų dalyje įrengtas mokomasis pirminio žuvies apdirbimo cechas. Ir atidarymo metu čia triūsė moksleiviai, dorodami solidžius karpius, o per langus juos stebėjo gausus svečių būrys.

Ministrė stojo prie laivo šturvalo

ZUM centras LiepisDar vienas didžiulis pastatas – žuvininkystės aptarnavimo centras, kurio pagrindinis akcentas šiuo metu – mokomasis laivas.

Juo laivavedybos, mažųjų laivų aptarnavimo ir remonto gudrybes krims būsimieji upių ir vidaus vandenų laivavedžiai.

Tuo metu, kai orai neleis išplaukti į atvirus vandenis, kuo geriau pažinti laivavedžio darbą tiesiog kabinete padės specialus laivų valdymo simuliatorius. Tokį „plaukimo“ būdą atidarymo metu išbandė ir švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė. „O jei aš padarysiu avariją“, – nerimavo šturvalą į rankas paėmusi ministrė, galbūt pirmą kartą bandanti tokį virtualų laivo vairavimo būdą, pamačiusi didžiuliuose ekranuose tykštančius vandens purslus.

„Bet jūs visai puikiai plaukiate“, – ramino šalia stovintis mokyklos profesijos mokytojas Gintas Tomkevičius.

Svečiai apžiūrėjo ir modernią žuvies išdorojimo patalpą, žuvies rūkymo, vakumavimo, glazūravimo, filiavimo įrangą, šaldytuvus.
Antrajame aukšte įrengtos modernios teorinio mokymo klasės, čia su moksleiviais nuolat dirba tikri savo dalykų profesionalai, profesijos mokytojai Jonas Dyglys ir Benediktas Klumbys.

Apskritai, visoms mokymo priemonėms įsigyti prireikė daugiau nei 560 tūkstančių eurų.
Komskis ministre
Mokykla jau įsigijo ir specialų automobilį, skirtą pervežti gyvą žuvį. Automobilis savo misiją jau atliko – į centrą pargabeno gyvos žuvies.

Šiame centre mokysis ne tik moksleiviai, bet ir įgyti papildomą specialybę ar tiesiog naujų žuvininkystės ar laivavedybos sričių kompetencijų galės ir vyresni žmonės, sumanę keisti profesiją ar pradėti savo verslą.

Kolektyvui linkėta svajoti ir neužmigti

Direktorius A.Abromaitis dėkojo ir savo mokyklos bendruomenei, ir visiems tiems, kas patikėjo jos jėgomis ir galimybėmis.

Šilutės ŽŪM nuo 2000-ųjų metų pavaldi Švietimo ir mokslo ministerijai, tad ministrė A.Pitrėnienė irgi nepraleido progos pasidžiaugti šilutiškių laime. Ji sakė tądien atidaranti jau antrąjį mokymo centrą, o visoje šalyje panašių centrų yra jau 36. Bet, anot ministrės, toks kaip Žemaičių Naumiestyje – vienintelis.

„Nepritrūkit minčių ir idėjų, svajokite ir įgyvendinkite svajones, nes mintys pildosi“, – linkėjo ministrė pedagogų kolektyvui.

Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis irgi pasidžiaugė, kad šilutiškiai padarė tokį didelį darbą. Anot jo, Pamario upėse ir mariose žuvies jau nebėra tiek, kiek norėtųsi, kaimynai latviai ir estai ją jau augina dirbtinai, o mes vis dar nemokame. Svečias neabejoja, kad norinčiųjų mokytis naujajame centre netrūks, jis taip pat mano, kad Lietuvoje turėtų būti daugiau tokių praktinio mokymo centrų. Pavyzdžiui, šia prasme dar labai apleistas yra pieninkystės sektorius.

„Šis kraštas ir žuvis – neatskiriamos sąvokos, ir tikiuosi, kad šis projektas – ne paskutinis. Tegu jis pasitarnauja Lietuvai ir Pamario žmonėms“, – linkėjo Seimo narys Artūras Skardžius.

Rajono meras Vytautas Laurinaitis naujojo centro atidarymą pavadino išskirtiniu įvykiu visai savivaldybei, nes tai – ne tik nauja mokymo įstaiga, bet ir milijoninės investicijos į rajoną.

„Mes galime žuvis auginti bet kur, nes Žemės ūkio ministerija šiemet visą mūsų rajoną padarė užliejama zona“, – šmaikštavo meras, palinkėjęs mokyklos kolektyvui neužmigti.

Kad ir Lietuvoje, ir mūsų rajone darosi „tokie geri dalykai“, ir kad dabar jau „niekas nebesupainios Šilutės ir Šilalės rajonų“, džiaugėsi gamybos įmonių, kitų rajono ir šalies profesinių mokyklų vadovai. UAB „Kintai“, kurioje žuvis auginama ir perdirbama, direktorius Rimgaudas Višinskas sakė, kad visus 22 įmonės gyvavimo metus jai visada reikėjo specialistų, tad džiaugėsi dabar turėsiantis partnerį, kuris tuos specialistus paruoš.

Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas prisiminė visas pastatų, kuriuose dabar įsikūrė mokyklos korpusai, paskirtis ir „nuosmukius“ ir dėkojo mokyklos vadovams, kurie į juos įdėjo tiek triūso. „Jūs viską galit įveikti“, – ramino seniūnas, o pabaigoje pridūrė, jog dabar Žemaičių Naumiestis – tai ne kokia Rusnė…

O šioks toks liūdesys tądien, regis, aplankė tik vienintelį žmogų – renovacijos darbus atlikusio generalinio rangovo, UAB „Stamela“ vadovą Stasį Liepį: jis prisipažino, kad šiek tiek gaila atiduoti šeimininkams simbolinį raktą, mat čia dirbti buvo lengva, o derinti visus statybų niuansus su mokyklos vadovais – paprasta.

Po oficialiosios dalies svečiai apžiūrėjo naująsias patalpas.