Žuvys gali klausytis muzikos ir atskirti atlikėjus

 9916c14bc30da293030fa424d6862d8eŽuvys nėra tokios kvailos, kaip žmones įpratę apie jas galvoti. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad šie gyvūnai ne tik klausosi muzikos, bet dar ir sugeba atskirti vieną kompozitorių nuo kito. Apie tai rašo „Discovery News“.

Kaip sakė internetiniam portalui Kazutaka Shinozuka iš Keio universiteto Psichologijos departamento, „auksinės žuvelės sugeba jausti sudėtingas garsų ypatybes, tokias kaip aukštį arba tembrą“.

Mokslininkai grojo du klasikinės muzikos kūrinius šalia akvariumo su žuvimis. Vienas kūrinys buvo iš Johano Sebastiano Bacho „Tokatos ir fuga d-moll“, o kitas – iš Igorio Stravinskio baleto „Šventasis pavasaris“. Auksinės žuvelės buvo išmokytos tampyti mažą, ant siūlo pakabintą karoliuką. Patampius masalą grojant muzikai, gyvūnai gaudavo maisto. Pusė tiriamųjų žuvų buvo apmokytos judinti karoliuką grojant Bacho muzikai, kita pusė – Stravinskio. Jos lengvai atskirdavo abu kompozitorius ir greitai pripildydavo pilvus maisto.

Žinoma, žuvis žymiai labiau domina maistas, o ne pati muzika, bet kaip įrodė naujasis tyrimas, tai nereiškia, kad jos nesugeba jos girdėti ir atpažinti.

Japonijos mokslininkų darbas papildė virtinę įrodymų, kad daugelis gyvūnų supranta muziką. Ankstesni tų pačių tyrėjų eksperimentai su balandžiais ir paukščiais giesmininkais leidžia manyti, kad sparnuočiams labiau patinka Bacho, o ne Stravinskio muzika.

„Bacho kūrinio fragmentą galima priskirti klasikinei muzikai, o Stravinskio – moderniajai, – teigia K.Shinozuka. – Anksčiau mes parodėme, kad Javos žvirbliai, jei turi pasirinkimą, atiduoda pirmenybę klasikinei muzikai. Šie paukščiai netgi gali aiškiai atskirti konsonansą nuo disonanso.“

Kaip teigia mokslininkas, moderni muzika turi daugiau disonanso. Nors nėra tiesioginių įrodymų, bet tyrėjai teigia, kad dėl to paties disonanso, tiksliau mažesnio jo kiekio klasikinėje muzikoje, Javos žvirbliai renkasi būtent šią, o ne moderniąją muziką.