Žuvys neatlaikė savaitgalio karščių

karscio-banga-pamaryje-61429171Iki rekordinės gegužės mėnesį užfiksuotos šimtmečio šilumos Šilutės rajone praėjusį savaitgalį trūko tik 2 laipsnių, bet oro ir vandens kaitros šuolio jau neatlaikė nemažai po neršto nusilpusių subrendusių ir taip pat – silpniausių smulkiųjų Kuršių marių žuvų.

„Toks staigus temperatūros šuolis aukštyn visada yra pražūtingas ne tik po žiemos išsekusioms žuvims, bet ir jų paliktiems ikrams nerštavietėse. Nes yra reali grėsmė daliai jų žūti, sumažėti prieaugiui. Nesistebėkit, kad Kuršių marių pakrantėse dabar padaugėjo žuvų stipenų – ir mažų, ir didelių. Taip būna kiekvieną pavasarį, jei tik karščio banga staiga pamarį užplūsta, kaip penktadienį ir šeštadienį“, – ekologinę situaciją sekmadienį Ventės rage paprastai paaiškino jauni vietos žvejai Nerijus ir Rolandas.  

Sekmadienį karštis jau buvo keliais laipsniais atlėgęs, bet jo padarinių – pilvais į viršų plūduriuojančių žuvų – visu dešiniuoju Kuršių marių pakrantės ilgiu matėsi ne vienetai.

Ekologine nelaime tai vargu ar vadintina – tiesiog išgyvenimo sąlygų kontrastą, kaip gamtos egzaminą, akivaizdžiai išlaikė tik stipriausioji ichtiofauna. Toks būties dėsnis.

Ties Ventės ragu mariose vandens temperatūra savaitgalį buvo pakilusi iki 21 laipsnio šilumos. Kai kas jau maudėsi, nors uodų spiečiai, kaip šiam metui įprasta, zyzė ir gėlė kūnus be paliovos.

„Šilutės hidrometeorologijos stotyje praėjusį šeštadienį buvo užfiksuota 28,9 laipsnio temperatūra, penktadienį – 28,1 laipsnio. Ji tikrai dar nebuvo rekordinė – 1958 metų gegužę buvo užfiksuotas 30,9 laipsnių karštis. Žinoma, seklus marių vanduo nuo tokios šilumos įkaito pirmiausia, juo labiau kad ir naktys buvo šiltos – siekė iki 17-18 laipsnių šilumos. Bet jau pirmadienio naktį atvėso iki 12,8 laipsnio, ir vanduo ims vėsti“, – orų permainas komentavo stoties meteorologė Onutė Bubulienė.

Prie Kuršių marių, į dešinįjį jų krantą, atvykusieji turistai uodų antpuolius bei dvoką nuo irstančių žuvų stipenų priėmė kaip neišvengiamybę, taip pat – ir prišnerkštus poilsio aikštelių pašalius, sugrėbtas, neišvežtas, bet apdegintas šiukšlių krūvas, vandalų nuniokotus lauko baldus. Jie čia nesutramdomi.

Šilutės rajono savivaldybė turistinio sezono pradžią paskelbė praėjusį šeštadienį. Pakvietė  mėgėjus į baidarių žygį Šyšos upe, tekančia per Šilutę. 

Gal pristigo laiko ir jėgų deramai parengti visas lankytinas vietas poilsiaujančiųjų srauto priėmimui prie vandens, kurio turi labai daug ir kuris čia „kuria gyvenimą“?