Žvejai džiaugiasi: žuvų iškrovimo aikštelę turės ir Uostadvaryje

Šilutės rajono savivaldybės tarybos komitetų politikai pradeda svarstyti, ar pritarti projektui „Žuvininkystės produktų iškrovimo vietos infrastruktūros gerinimas Uostadvario kaimo krantinėje“.

Uostadvario kaimo krantinę ruošiamasi rekonstruoti ir ji bus pritaikyta žuvų iškrovimui.

Jeigu toks projektas būtų įgyvendintas, mūsų krašto žvejams žymiai palengvėtų sugautos žuvies iškrovimo darbai.

Žvejai kraustosi pirmyn ir atgal

Rusnės žvejai jau turi prieš porą dešimtmečių įrengtą žuvininkystės produktų iškrovimo aikštelę Pakalnės kaime, šalia anksčiau buvusios vyriausybinės vilos. Tačiau prieš dešimtmetį potvynio vandenys Pakalnės žiočių farvaterį užvertė smėliu, todėl jis tapo sunkiai įveikiamas laivams, kurių grimzlė daugiau kaip 1,2 m. Laivininkai dabar kasmet priversti patys atrasti siaurus farvaterio vingius, kad galėtų praplaukti apie 100 – 150 metrų atstumą į Kuršių marias. Kasmet, po pirmojo pavasarinio potvynio, vasarą ir rudenį dažnai upės vandens lygis krenta 30, o kartais ir 40 centimetrų. Tad tuomet žvejams tenka į žvejybos vietas plaukti ne iš Pakalnės upės žiočių, bet perkraustyti visą savo mantą – laivus, valtis, tinklus ir kt. – į Uostadvarį. Kelionės į žvejybos vietas iš šio uostelio yra kelis kartus ilgesnės nei iš Pakalnės, o sugautą žuvį išsikrauti tuomet tenka tokiai veiklai nepritaikytoje Atmatos upės krantinėje.

Vandeniui pakilus dalis jų ir vėl turi kraustytis atgal.

Džiaugiasi ir asociacija, ir žvejai

Tarybos komitetuose projektą pristatė Planavimo ir plėtros skyriaus specialistė Aušra Stakvilevičienė. Ji paaiškino, kad projektui įgyvendinti numatyta 210 000 Eur, Šilutės rajono savivaldybė prisidės 5 procentais visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Projektas bus įgyvendinamas pasirašius partnerystės sutartį su Žuvininkystės įmonių asociacija „Lampetra“.

Projekto įgyvendinimo metu numatoma investuoti į iškrovimo vietos infrastruktūrą, jos gerinimą. T.y. atlikti kapitalinį remontą esamoje krantinėje: demontuoti esamas gelžbetonio plokštes, pagrindus, prie esamos sienutės įrengti naujus atvirkštinius filtrus, geotekstilę (grunto erozijai sumažinti), įrengti krantinės anstatą iš gelžbetonio plokščių, sutvarkyti privažiavimo žvyro dangą, įrengti švartavimosi kilpas iš apvalaus strypo, per visą krantinės ilgį įrengti impregnuoto medžio rąstus, pastatyti du apšvietimo stulpus.

Komitetuose išklausę informaciją apie naują projektą žvejų verslui pagerinti politikai neprieštaravo. Ekonomikos ir finansų komiteto narys Steponas Kazlauskas teigė, kad projektai, kuriems reikia tik 5 proc. Savivaldybės dalies, turi būti įgyvendinami netrukdomai.

Asociacijos „Lampetra“ pirmininkė Siga Jakubauskienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad planuojami darbai yra tikrai naudingi žvejų verslui. Žuvies iškrovimui ir transportavimui keliami vis aukštesni reikalavimai, tad, įrengus naują iškrovimo aikštelę, visus darbus žvejai galės atlikti tvarkingai.
Pasak S. Jakubauskienės, kasmet, kai laivai nebegali išplaukti Pakalnės upe į žvejybos vietas, net šešios Rusnėje esančios žvejų įmonės priverstos naudotis Uostadvario kaimo krantine. Ji nėra pritaikyta žuvies iškrovimo darbams, tačiau lig šiol buvo naudojama, nes žvejai neturi kitos išeities. Uostadvaryje yra tik dvi registruotos žvejų įmonės, jiems taip pat džiugu, kad planuojami tokie darbai.

Uostadvario žvejų įmonės savininkas Dalius Kuzma „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nė nesvajojo, jog jų kaimo krantinė kada nors bus sutvarkyta ir pritaikyta žvejų verslo poreikiams. Jis mielai dalinsis atnaujinta krantine su kitais atplaukiančiais žvejais. D. Kuzmai tik gaila, kad krantinėje nėra tiek vietos, jog laivai čia galėtų būti švartuojami ilgesniam laikui ir laukti iki žvejai vėl plauks į žvejybą.

Komercijos direktorius, korespondentas