Žvejai ieško žiemos prieglobsčio savo laivams

snow shipPraėjusiame „Šilutės naujienų“ numeryje rašėme apie problemas, su kuriomis susidūrė viešoji įmonė „Pasienio žuvys“ – yra grėsmė, kad ji nespės įsisavinti žuvininkystės įmonių projektams skiriamų 5 milijonų litų iš europinės LEADER paramos, nes žvejai neturi idėjų, kokius projektus rašyti.

Tačiau žvejai turi planų, kaip panaudoti kito fondo kitokiomis sąlygomis siūlomus 5-6 milijonus litų. Žuvininkystės įmonių asociacija (ŽĮA) „Lampetra“ tikisi su Savivaldybės pagalba pastatyti dar vieną prieplauką žvejų laivams, kuri tiktų ir žiemos prieglobsčiui, žvejų poreikiams pritaikyti kitus pastatus.

Prieplauka Uostadvaryje

„Lampetros“ tarybos pirmininkė Sigita Jakubauskienė bei tarybos nariai Algimantas Dirsė ir Modestas Griciūnas susitikime su Savivaldybės specialistais pasakojo, kokios prieplaukos reikėtų žvejams ir kaip ją būtų galima pastatyti.

Idėja, kad žvejams patogioje vietoje – šalia Kuršių marių – būtų pastatyta dar viena prieplauka, kilo po to, kai ŽĮA „Lampetra“ pasiekė žinia, jog Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2007-2013 metų veiksmų programos priemonėje „Žvejyba vidaus vandenyse“ veiklos sričiai „Investicijos į vidaus žvejybos infrastruktūrą“ finansavimas padidintas 5-6 milijonais litų.

Asociacijos „Lampetra“ iniciatyva, iš minėto finansavimo šaltinio jau pradėtas įgyvendinti Kintų krantinės rekonstrukcijos projektas. Jam skirta 1,8 mln. litų ES paramos lėšų. Ši prieplauka patogi Kintų žvejams, tačiau yra marių pakrantėje ir netiks laivus saugoti žiemos metu.

Asociacijos „Lampetra“ žvejai yra nusižiūrėję puikią vietą prieplaukai Uostadvaryje, šalia jau esančios UAB „Nemuno laivininkystė“ mažųjų laivų prieplaukos. Nuo minėtos prieplaukos iki Uostadvario polderių siurblinės teritorijos yra laisvas 47 arų žemės sklypas. Jame galėtų būti pastatyta 77 metrų prieplauka su aikštele iškrauti laimikiui.

Numatytoji prieplauka yra šalia Kuršių marių, todėl žvejams mažėtų kuro, darbo laiko sąnaudos, didėtų žvejų pajamos. Be to, ši prieplauka žvejams idealiai tinka laivams laikyti žiemą. Dabar laivus laiko tik Pakalnės uostelyje, kuriame ankšta. Be to, žvejams kelia rūpesčių kasmet vis seklėjančios Pakalnės upės žiotys.

Naudingas partneris

„Lampetros“ tarybos pirmininkė S.Jakubauskienė tikisi ne tik Savivaldybės pritarimo statyti naują prieplauką, bet nori, kad Savivaldybė taptų prieplaukos projekto teikėja. „Šilutės naujienoms“ ji aiškino, kad toks asociacijos pageidavimas yra pagrįstas, nes Savivaldybė sugebės greičiau sutvarkyti žemės panaudos bei paskirties keitimo reikalus, be to, ji turi specialistus projektams rengti ir įgyvendinti.

Savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis, sužinojęs, kad iš minėto finansinio paramos šaltinio galima gauti apie 5 mln. Lt investicijų, sakė, jog numatytoji prieplauka yra per mažas objektas tokioms lėšoms įsisavinti. Todėl buvo iškart aptarti ir kiti galimi žvejų poreikiai, kuriems prireiktų 2-3 mln. litų investicijų.

Pasak S.Jakubauskienės, žvejams praverstų žvejybos įrankių sandėlis, ledo generatorius bei pirminio žuvies apdorojimo cechas, nuolatinė žuvies supirkimo vieta. Todėl, jos manymu, vertėtų skubiai rasti rekonstruotinas patalpas ir tokiai paskirčiai.

Pagal žuvininkystės reikalavimus, tokios patalpos neturėtų būti atokiau kaip 5 km nuo žvejų laimikio iškrovimo prieplaukos.

Susirinkimas baigėsi sutarimu, kad Savivaldybės administracija atliks parengiamuosius darbus žvejų prieplaukos Uostadvaryje projektui paruošti.