Žvejai laivininkai praturtins verslą paukščiavimu

DELTA ORNITOLOGIJA 3Pirmadienį įvyko trečiasis asociacijos „Pamario delta“ įgyvendinamo projekto „Žvejų iniciatyvos skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“ mokymų etapas. Šį kartą žvejai ir jų šeimų nariai dalyvavo mokymuose „Ornitologinio turizmo organizavimo galimybės“.

Minėto projekto mokymų organizatorius – UAB „Efektyvūs projektai“, kuriai vadovauja Marijona Janavičienė.

Projektas finansuojamas ES lėšomis pagal paramos priemonę „Tvarios žuvininkystės regionų plėtrai“.

Mokymų „Ornitologinio turizmo organizavimo galimybės“ temas gvildeno Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis.

DELTA ORNITOLOGIJAGali stiprinti verslą

Asociacijos „Pamario delta“ projektų vadovė Simona Bokštaitė – Dryžienė, pristatydama įgyvendinamo projekto „Žvejų iniciatyvos skatinimas ir gebėjimų pritaikymas rekreacijai ir turizmui“ mokymus „Ornitologinio turizmo organizavimo galimybės“, sakė, kad ornitologinis turizmas – tai dar viena sritis, kurioje žvejai laivininkai gali plėsti savo verslą.

Aptarnaudami paukščių stebėtojus, turistus, laivininkai gali suteikti transporto, gido paslaugas ir taip sumažinti žvejų verslo sezoniškumą.

UAB „Efektyvūs projektai“ direktorė M.Janavičienė pasakojo, kad įgyvendinant minėtą projektą žvejai ir jų šeimų nariai mokymuose susipažino su naujausia mėgėjiškos ir verslinės žvejybos įranga, rekreacinės žvejybos bei vandens pramogų organizavimo galimybėmis.

Pasaulyje plačiai paplitęs ornitologinis turizmas – paukščiavimas (tai naujas terminas lietuvių kalboje, tiksliausiai apibūdinantis sąvoką „sekioti paskui paukščius“) mūsų Pamario krašte jau pradėjo populiarėti ir turi puikią perspektyvą tokius turistus aptarnaujančiam verslui. Jos manymu, netrukus žvejai laivininkai gali tikėtis nemažesnių pajamų iš paukščiautojų aptarnavimo nei iš rekreacinės žvejybos ar vandens pramogautojų.

Paukščiauti – visą laivybos sezoną

Mokymų „Ornitologinio turizmo organizavimo galimybės“ lektorius, Lietuvos ornitologų draugijos direktorius L.Raudonikis papasakojo apie ornitologinį turizmą, jo raidą Lietuvoje ir Pamario krašte. Pasak lektoriaus, ornitologinis turizmas – laisvalaikio pramoga, susijusi su bendru aplinkos pažinimu. Ornitologinius turistus galima skirstyti į tikslinius ir bendrojo pažinimo.

Tikslinio ornitologinio turizmo atstovai dažniausiai ieško retų, tik tam tikrose vietose paplitusių paukščių. Tokiems turistams aptarnauti reikia aukštesnės kvalifikacijos gidų, paslaugos populiarumas priklauso nuo teritorijos viešinimo.

Bendrasis pažintinis ornitologinis turizmas domina turistus, siekiančius pažinti kraštą, turintį didelę paukščių įvairovę.

L.Raudonikis neabejoja, kad Pamario kraštas, Nemuno deltos regioninio parko teritorija yra viena iš perspektyviausių vietų Lietuvoje ornitologiniam turizmui. Mūsų kraštu vis labiau domisi užsienio turistai. Juolab kad Pamario krašte bene sparčiausiai Lietuvoje vystosi turistų aptarnavimo infrastruktūra: geri keliai, daug poilsio aikštelių, pakankamai aukšto lygio viešbučiai ir kaimo turizmo sodybos, išvystytas vandens transportas.

Kita palanki sąlyga vystytis ornitologiniam turizmui – Pamario krašte skirtingus paukščius galima stebėti visą laivybos sezoną. L.Raudonikis minėjo paukščių rūšis, kurias galima stebėti nuo kovo iki spalio mėnesio.

Mūsų krašto privalumas yra ir tas, kad čia sutinkamos išskirtinai retos Europoje paukščių rūšys (sidabrinė gaga, stulgys, meldinė nendrinukė), gausios retos rūšys (baltasis gandras, didysis baublys, gervė, griežlė, upinis ir nendrinis žiogeliai).

Pamarys, ypač – Ventė, yra vertinami kaip geriausios migruojančių paukščių stebėjimo vietos Europos regione.

Svarbu pamatyti ir užfiksuoti

Mokymų metu Rusnėje, Nemuno deltos regioninio parko lankytojų centre, dalyviai buvo supažindinti su naujausia paukščių stebėjimo ir fiksavimo įranga.

Kaip minėta įranga naudotis, pritaikyti šią įrangą žvejybiniuose laivuose, pasakojo asociacijos „Pamario delta“ pirmininkas, Lietuvos ornitologų draugijos narys Saulius Stankevičius.

Jo nuomone, ornitologinio turizmo verslo plėtros sėkmė daug priklausys ir nuo paukščių stebėjimų propagavimo.