Žvejyba ant ledo: ką reikia žinoti?

Pixabay.com nuotr.

Ant ežerų, upių, marių formuojasi ledas, viliojantis poledinės žūklės mėgėjus. Aplinkos ministerija primena, kaip saugiai elgtis žvejojant ant užšalusių vandens telkinių ir įspėja, kad rizika gali būti pražūtinga.

Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklės draudžia būti ant vandens telkinių ledo, kai jo danga plona ar Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai paskelbus, kad ledo būklė gali kelti pavojų žmonių gyvybei.

Taisyklėse nustatyta prievolė žvejojant ant ledo turėti smaigus, kurie įlūžus padėtų išlipti. Smaigai – nebrangi, bet efektyvi priemonė, padedanti išsaugoti gyvybę. Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų po ranka – dažniausiai žvejai juos pasikabina ant kaklo.

Rekomenduojama turėti ir virvę ar šaliką, kurį galima panaudoti kaip virvę, saugiausia žvejyboje vilkėti specialų neskęstantį kostiumą. Jį, kaip ir smaigus, galima įsigyti žūklės parduotuvėse, smaigus galima pasidaryti pačiam.

Žvejai, neturintys smaigų ar žvejojantys nuo ledo, kuris yra plonesnis nei 7 cm, bus įspėjami arba baudžiami nuo 10 iki 60 eurų bauda.

Poledinės žūklės entuziastams privalu laikytis ir savivaldybių tarybų patvirtintų saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant ledo taisyklėse nustatytų reikalavimų, už jų pažeidimus gresia bauda nuo 100 iki 300 eurų. Nusižengus pakartotinai bauda siekia nuo 300 iki 900 eurų.

Rekomendacijos

Kad ledas išlaikytų vieną žmogų, jis turi būti storesnis nei 7 cm, grupę žmonių – ne plonesnis kaip 12 cm. Jeigu ledu, kurio storis yra 12 cm arba mažiau, eina grupė žmonių, atstumas tarp jų turi būti ne mažesnis kaip 5 m.

Ledu reikėtų eiti jau pramintu taku, nerekomenduojama to daryti vienam tamsiu paros metu.
Rekomenduojama turėti lazdą (peikeną) ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu stuktelėjus lazda pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą.

Rekomenduojama eiti čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.

Ledu čiuožiant slidėmis reikia atsisegti slidžių apkaustus, kad esant reikalui jas galima būtų greitai nusimesti, plaštakų neprakišti per kilpas.

Įlūžus ledui nesikabinkite už ledo krašto, nes jis lūžinės, o jūs prarasite jėgas. Bandykite „užplaukti ant ledo“ laikydamiesi ant vandens paviršiaus. Užlipę ant ledo kuo plačiau paskirstykite savo kūno svorį, ridenkitės arba šliaužkite į tą pusę, iš kurios atėjote. Ant kojų stokitės tik krante.

Pastebėję įlūžusį ir skęstantį žmogų, nebėkite prie eketės – toje vietoje ledas yra plonesnis. Nedelsdami skambinkite numeriu 112, bandykite nuo kranto ar tilto ištiesti ar mesti skęstančiajam pagalbinę priemonę, į kurią jis galėtų įsikibti.

Ištraukę skęstantįjį patikrinkite jo kvėpavimą ir pulsą, prireikus pradėkite gaivinti. Jei yra galimybė, nugabenkite jį į šiltą patalpą, nuvilkite šlapius drabužius ir pakeiskite juos sausais, apklokite, dėkite šiltus kompresus ant krūtinės, kaklo, galvos, kirkšnių, duokite gerti šiltų saldžių gėrimų. Netrinkite jo odos, neduokite alkoholinių gėrimų.