Žvėrys kelią gali pastoti ir didmiesčių gatvėse

Lietuvos kelių policija kasmet skaičiuoja bent po kelis tūkstančius atvejų, kai žvėrys sukelia eismo įvykius. ERGO atstovas Raimondas Bieliauskas sako, kad daugėjant laukinių gyvūnų, kelią jie pastoja net didmiesčių gatvėse.

Pixabay.com nuotr.

Kelių policijos duomenimis, 2021 m. iš viso fiksuota 2809 eismo įvykiai, kuriuose žuvo ar buvo sužeisti žmonės. 2 proc. incidentų, kai žuvo žmonės, nulėmė būtent susidūrimai su gyvūnais. „2020 ir 2021 m. atitinkamai sulaukėme 530 bei 554 pranešimų apie mūsų klientų susidūrimus su laukiniais gyvūnais.

Šiemet per pirmąjį ketvirtį dėl žvėrių kaltės sukeltų eismo įvykių užfiksavome 118“, – sakė draudikas.
Anot jo, 2020 m. vidutinė klientų patirta žala po susidūrimo su žvėrimis siekė 1930 eurų, pernai – beveik 1800 eurų, o šiemet per pirmąjį ketvirtį – apie 1500 eurų.

Nors vidutinė žala susidūrus su gyvūnu kasmet mažėja, bet augantis tokių incidentų skaičius keliuose kelia nerimą. Tendenciją galima sieti su tuo, jog laukinių gyvūnų populiacija mūsų gamtoje auga, tad ir akistatos su automobiliais vyksta vis dažniau.

Pavasarį kone kiekvieną parą Lietuvoje fiksuojama po kelis ar keliolika atvejų, kai susikerta transporto priemonių ir laukinių gyvūnų keliai. Štai neseniai Kaišiadorių rajone automobilio „Audi“ vairuotojas, vengdamas susidurti su į gatvę staiga išbėgusiu laukiniu žvėrimi, nuvažiavo nuo kelio. O kovo pabaigoje Rokiškio rajone briedis pastojo kelią greitosios medicinos pagalbos automobiliui.

„Šiandien jau nereiktų nustebti žvėrį pastebėjus miestų gatvėse. Tarp vairuotojų netrūksta įrašų su perspėjimais, kad briedžiai ar stirnos buvo pastebėti vidury Vilniaus, Klaipėdos ar kito Lietuvos miesto“, – teigia R. Bieliauskas.

Nors įprastai pavasaris ir ruduo yra išskiriami kaip sezonai, kai žvėrys linkę migruoti, šiandien juos keliuose sutikti galima ištisus metus. Ypač auštant bei temstant suintensyvėja žvėrių migravimas. Todėl vairuotojai turėtų koncentruotis tik į vairavimą, atidžiai stebėti aplinką bei rinktis ne maksimalų, o saugų greitį.

Apie laukinių gyvūnų pavojų įspėja kelio ženklai, daug kur yra įrengtos apsauginės tvoros. Visgi, jei kelią pastoja žvėris, svarbiausia nepanikuoti. Pagrindinis patarimas – staigiai stabdyti. O kad aplinkybes galėtume laiku įvertinti, reikia išlaikyti maksimalią koncentraciją ir paisyti saugaus greičio.