Žygaičių bendruomenė nenori kalbėtis su „Chevron“, kreipėsi į Rusijos ir Baltarusijos prezidentus

skalunai PA056724Naujienų agentūra ELTA pirmadienį informavo, kad Žygaičių bendruomenė atsisakė dalyvauti susitikime su Vyriausybės ir „Chevron“ atstovais bei mokslininkais. Vietoj to priešskalūnų dujų žvalgybą aršiai nusiteikę žemaičiai kreipėsi į Rusijos bei Baltarusijos prezidentus Vladimirą Putiną ir Aleksandrą Lukašenką su prašymu palaikyti juos kovojant su skalūnų dujų žvalgymu Tauragės rajone.

„Mes, žemaičiai ir lietuviai, suprantame, kad šiandien dienai mūsų vertybės – mūsų bendra kultūra, tradicijos, pasaulėžiūra, šeimos vertybės – paversti į vakarų tuštybes. Mūsų tauta kantri, bet viskam yra ribos. Praradus viską, mums liko tik švarus geriamas vanduo, kuris yra mūsų ir Jūsų bendras turtas. Paskutiniu metu Žemaitijoje suintensyvėjo skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba.

Mūsų mokslininkai ir mokslininkai kitų šalių teigia, kad šis išgavimo būdas neišvengiamai prives prie ekologinės katastrofos ir neatstatomo mūsų bendro geriamo vandens užteršimo. Kokiu būdu mes galėtume sustabdyti šitą ir kitus mums gresiančius bendrus pavojus?“, – rašoma kreipimesi.

Vyriausybės atstovai svarstė, kodėl Žygaičių bendruomenė atsisakė dalyvauti susitikime. Išplatintame pareiškime rašoma, kad pagrindinė tokio elgesio priežastis – Vyriausybės atsisakymas leisti filmuoti šį susitikimą.

Šis susitikimas turėjo suteikti galimybę kompanijai „Chevron“ ir Žygaičių bendruomenei pradėti civilizuotą dialogą bei aptarti visiems rūpimus klausimus. Į uždarą susitikimą apie skalūnų dujas ir naftą buvo pakviesti Žygaičių bendruomenės pirmininkas, Žygaičių seniūnijos atstovai, nepriklausomi mokslininkai, susitikimui turėjo vadovauti Ministro Pirmininko patarėja aplinkos klausimais Jūratė Juozaitienė.

Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas penktadienį, rugpjūčio 23 d., kreipėsi į Vyriausybę dėl leidimo filmuoti renginį nuo pradžios iki galo. Taip pat buvo paskelbta, jog susitikimo metu V.Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės bus organizuojamas bendruomenių palaikymo piketas.

ELTA primena, kad pernai spalio mėnesį JAV bendrovė „Chevron“ nusprendė dalyvauti tarptautiniame konkurse naftos ir dujų gavybos Lietuvoje licencijoms gauti.

Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenės, kurios Vilniuje surengė jau ne vieną protesto akciją. Naftos ir dujų gavybos bendrovė teigia esanti pasiruošusi bendradarbiauti su teritorijų, kuriose planuojama vykdyti skalūnų dujų žvalgybos darbus, gyventojais.

Aktyviausiai skalūnų dujų žvalgybai besipriešinančios Žygaičių kaimo bendruomenės pirmininkas J.Nairanauskas sako, jog „Chevron“ planuojama naudoti technologija yra kenksminga, ir kaimo gyventojai visomis išgalėmis tam priešinsis.