Žygis ragins jaunimą neieškoti pakeleivingų automobilių

Copy of nebuk naivus kelyje silutePer šalį keliauja socialinis projektas „Nebūk naivus kelyje“, kuriuo jaunimas raginamas nerizikuoti važinėti pakeleivingais automobiliais. Prieš metus startavusio projekto iniciatorius, klaipėdietis Mindaugas Jonušas siekia informuoti visuomenę apie kelionėse su nepažįstamaisiais ištinkančias bėdas bei kaip nuo jų apsisaugoti.

Dėmesį į šią problemą siekiantys atkreipti projekto organizatoriai pėsčiųjų žygį organizuoja ir Šilutėje. Jis vyks antradienį, rugsėjo 15 dieną. Žygio dalyviai kviečiami rinktis prie Savivaldybės ir nukeliauti iki Vydūno gatvės skverelio, prie fontano.

Klausinėjo apie keliavimo būdus

M.Jonušas socialinę akciją „Nebūk naivus kelyje“ inicijavo pernai, kai Šilutės rajone jaunuolis, pasisiūlęs nuvežti studentę į Klaipėdą, pakeliui ją išniekino ir nužudė.

Projekto „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai daug dirba, kad jaunuoliai atsisakytų tokių rizikingų kelionių.

Projekto metu atlikto tyrimo duomenimis, 70 proc. jaunuolių ryžtasi kelionėms pakeleivingais automobiliais, net 85 proc., jei tik prireiktų, pernelyg nedvejotų, tik 15 proc. žmonių, keliaudami vadinamuoju autostopu, neieško pakeleivingų automobilių internete, tik 30 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų nėra stabdę automobilių.

Beveik 85 proc. jaunuolių pasiūlymus keliauti į reikiamą vietą aptinka įvairiuose socialiniuose tinkluose. Čia dažniausiai siūloma kelionė už mažesnę kainą, o kartais – ir nemokama. Susivilioję galimybe sutaupyti, studentai ir moksleiviai nieko nelaukę šiuos pasiūlymus priima. Dažnai tokie neapgalvoti sprendimai baigiasi liūdnai.

Su kokiomis problemomis jaunuoliai susiduria vykdami viešuoju transportu? Projekto apklausoje dalyvavę jaunuoliai tikino, kad autobusai dažnai nenuveža iki kelionės tikslo, o bilietų kainos yra labai aukštos. Dažną atgraso ir prasta autobusų būklė.

Eisenos – už gyvybę

Kad atkreiptų keliaujančiųjų dėmesį į nesaugų keliavimo būdą, socialinio projekto „Nebūk naivus kelyje“ savanoriai inicijavo daugelyje Lietuvos miestų vyksiančias eisenas už gyvybę. Pagrindinis akcijos tikslas – informuoti jaunimą apie pavojus, tykančius keliaujant pakeleivingais automobiliais. Jų metu bus pagerbti visi pakeleivingais automobiliais keliavę ir nukentėję žmonės.

Tokia eisena jau įvyko Šiauliuose, kur renginio dalyviai susipažino su šiuo atsakingumą skatinančiu projektu.

Keleiviai rinko geriausius vairuotojus

„Siekdami išspręsti šią problemą, deramės su autobusų parkais dėl pigesnių bilietų kainų ir džiugu, kad atsiranda neabejingų vežėjų“, – sako projekto iniciatoriai.

Jie bendradarbiauja ir su „Šilutės autobusų parko“ administracija, vairuotojais, keleiviais. Pasak M.Jonušo, kad kelionės autobusais būtų patrauklesnės, sutarta, kad autobusuose, važiuojančiuose iš Šilutės į Vilnių, netrukus atsiras gidas, kuris supažindins keleivius su pakelėse esančiais objektais ir jų istorija.

Projekto savanorių vykdytoje anoniminėje keleivių apklausoje dalis respondentų pareiškė, kad dar vienas nuo viešojo transporto atgrasantis veiksnys yra nemandagūs vairuotojai. Todėl buvo paskelbtas geriausių vežėjų konkursas, išrinkti ir apdovanoti geriausi autobusų parkų vairuotojai.

„Šilutės autobusų parko“ autobusiais važiuojantys keleiviai geriausiais pripažino priemiestinių reisų vairuotojus Kazį Gečą ir Joną Linkį bei miesto autobusus vairuojantį Eduardą Januškevičių. Jiems įteikti projekto „Nebūk naivus kelyje“ padėkos raštai.