Usėniškiai neabejoja – tai tvirčiausią charakterį turinti jų kraštietė, kuria visi jie didžiuojasi. O pati Ajana sako, kad neįgalumas neturi apriboti žmogaus, o jos užsispyrimas ir tvirtas charakteris esąs paveldėtas iš tėvų, nes merginos tėvas – vokietis, o mama – žemaitė.
Iššūkiai padėjo tapti stipria
Ajana Lolat, dabar jau Pažarauskienė, gimė neįgali – mergaitei buvo nustatytas cerebrinis paralyžius. Prognozuota, kad ji visam gyvenimui bus prikaustyta prie lovos. Tačiau ji jau ne vienerius metus stebina visą Lietuvą ir net tolimas pasaulio šalis, mat pasiekė tokių dalykų, kurie pasiekiami toli gražu ne kiekvienam tvirtos sveikatos žmogui.
Tiesa, 13 metų Ajanai teko praleisti lovoje, bet kartu ji mokėsi Usėnų mokykloje. Vėliau reikėjo susirasti, kur baigti mokyklą. Tada sužinojo, kad Kaune yra internatinė mokykla, kurioje besimokantys kartu gauna medicinines paslaugas – masažus, mankštas. Tad būdama devintokė jau išvažiavo į Kauną.
Dabar jau 35-erių moteris neneigia, kad tokie iššūkiai nebuvo sunkiausia jos kasdienybės pusė. Būdavo ir skaudesnių dalykų – itin skaudžių replikų, patyčių. Bet ji mano, kad tie vaikystėje patirti iššūkiai ir padėjo tapti tokia stipria, užgrūdino charakterį.
Vėliau sekė bakalauro studijos, dar vėliau doktorantūra, daugybė kelionių po tolimas pasaulio šalis.
Gyvena maksimaliai
Savo baimes, anot Ajanos, reikia tiesiog nuryti ir daryti tai, ką nori. „Taip ir gyvenu: noriu keliauti – keliauju, noriu studijuoti – studijuoju, noriu šuns vedlio – stengiuosi ir darau viską, kad jį gaučiau. Galiu verkti kamputyje, arba galiu gyventi maksimaliai pagal savo galimybes. Be to, mano sveikata gerėja su kiekvienu pasiekimu, vadinasi, daug dalykų vyksta pirmiausiai tavo galvoje.
Nenoriu užsidaryti neįgalumo dėžėje. Aš pirmiausiai esu Ajana, su savo asmenybe, hobiais, pasiekimais, o ne tiesiog neįgalus žmogus, ką kiti dažniausiai ir sureikšmina“, – tai vėl pačios Ajanos žodžiai.
Pasak moters, negalia yra tik dar viena iš daugelio žmogaus savybių arba kūno būsena, kuri nedaro įtakos gyvenimo kokybei. Tą savybę ji yra palyginusi su plaukų ar akių spalva, o cerebrinį paralyžių vadina tiesiog „tam tikra kūno būsena, kuri paveikia viską“, su kuo reikia gyventi ir prisitaikyti. Bet tai, anot jos, ne nuosprendis.
Net ir tolimos kelionės jai nėra neįveikiamos. Nuo vaikystės svajojusi apkeliauti kuo daugiau šalių, ji sako žemėlapyje pasižyminti, kur jau buvo. Pasak jos, reikia tik viską susiplanuoti šiek tiek atsakingiau, nei sveikiesiems, ir kelionės netampa neįmanomos.
Pagerino pasaulio rekordą
O prieš keletą metų Ajana dar kartą išgarsėjo, kai įkūrė negalią turintiems žmonėms padedančių šunų-asistentų organizaciją „Mulan“. Pavadinimas kilo nuo jos kalytės Mulan vardo. Mulan – šuo asistentas, vedlys, o kartu ir ištikimas moters draugas.
Tiesa, tokio draugo paruošimas ilgas ir brangus procesas, trunkantis apie 3 metus ir kainuojantis virš 20 000 eurų.
Todėl 2022-ųjų spalio 1 d. Ajana leidosi į „Svajonių žygį“ Vilniaus Verkių regioniniame parke. Čia ji per 9 val. 39 min. su ramentais nuėjo 14,5 km ir taip pagerino pasaulio Gineso rekordą, priklausiusį Bradui Luitenui, kuris per 12 val. buvo nuėjęs 10 km.
Šiuo žygiu lietuvė siekė atkreipti visuomenės dėmesį į neįgaliuosius ir rinko lėšas, kad padėtų tiems žmonėms, kurie neišgali savo lėšomis įsigyti ir treniruoti šunis-asistentus.
Primins ir vyro negalią
Prieš žygį iš Usėnų Vilniuje spaudos konferenciją surengusi kraštietė sakė, kad ir šįkart taip tikisi atkreipti dėmesį į iššūkius, su kuriais susiduria negalią turintys žmonės ir paskatinti visuomenę nebūti abejingais.
Spaudos atstovams Ajana pasakojo, kad pasaulyje žmonių su negalia yra 15 proc., bet pati augdama nė vieno jų nematė per televizijas. „Man atrodė, kad turint negalią, gyvenimas ir pasibaigs atskirty. Bet visuomenė keičiasi. Tiesa, nemažai organizacijų mus prisimena tik per Kalėdas ar Velykas. Bet Lietuvos žmonės geba susitelkti ir padėti. Esu be galo dėkinga visiems, kurie siūlo pagalbą. Jei norite prisidėti prie žygio – galite skambinti trumpaisiais numeriais 1415 (10 eurų) arba 1416 (5 eurai), taip pat mulanfondas.lt už 50 eurų galite įsigyti spalvingus kaip mūsų gyvenimai „Svajonių žygio“ marškinėlius, kuriuos sukūrė menininkas Martynas Ivinskas. Taip prisidėsite prie šunų asistentų parengimo. Tokie šunys ne tik gali neregį parvesti namo ar tokiems, kaip aš, numauti kojines, uždegti šviesą, atidaryti šaldytuvą. Jie nujaučia ir beprasidedančius priepuolius, reaguoja į tai. Dėka tokių specialiai treniruotų šunų autizmo spektro sutrikimą turintys ir nekalbantys vaikai ima kalbėti, rimsta jų panikos priepuoliai. Be to, šuo visada yra šalia ir transliuoja savo besąlygišką meilę. Jam nesvarbu, koks tu, jis visada bus ištikimas draugas.“
O šio žygio pabaigos diena taip pat labai simboliška. Būtent gegužės 20-ąją 2023-iaisiais įvyko Ajanos ir Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių čempiono, Lietuvos golbolo rinktinės nario Justo Pažarausko vestuvės. Kadangi Justas – neregys, žygeivė planuoja paskutinę trasos dalį įveikti užrištomis akimis, vedama vyro ir savo asistento Mulan. Taip ji tikisi atkreipti dėmesį ir į vyro negalią.
Dovanojo duonos, pyragą ir linkėjimus
„Gimtuosiuose Usėnuose Ajana dabar, dėl ypač įtempto savo darbų ir kelionių grafiko, jau nebėra dažna viešnia. Pastarąjį kartą susitikimą su žymiąja kraštiete buvome surengę 2022-ųjų rudenį“, – pasakoja Usėnų bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė.
O šiemet balandžio 9-ąją iš savo tėvų namų Topolių gatvėje į dar vieną kelionę, šįkart pėsčiomis į Druskininkus, Ajana išėjo 9.30 val. Po pusvalandžio prie Usėnų mokyklos jos jau laukė į palydėtuves susirinkę vietiniai: bendruomenės nariai, mokiniai, mokytojai. Atvyko net ir Klaipėdos r. Dovilų mokyklos mokinukai, mat šioje mokykloje mokosi nemažai negalią turinčių vaikų.
Būtent doviliškiai keliauninkę lydėjo iki pirmosios jos stotelės Pagėgių savivaldybės Rukų kaime, kur moteris ketino pailsėti ją lydinčiame kemperyje.
Usėniškiai su didele šiluma ruošėsi pasitikti tik išvakarėse į tėvų namus atvažiavusią kraštietę, o tuo pačiu ją ir išlydėti tolimon kelionėn. Usėnų bendruomenės moterys atnešė pačių keptą pyragą, seniūnijos atstovai dovanojo duonos kepalėlį. O mokinukai ir mokytojai surašė ir į voką sudėjo savo linkėjimus sėkmingai nukeliauti tuos 320 kilometrų. “Viliamės, kad laisvalaikiu ji galės paskaityti mūsų linkėjimus”, – sakė susirinkusieji.
Drauge su A. Lolat keliauja skautai, šauliai, skirtinguose etapuose prisijungs kinologai ir šunys asistentai, taip pat TV3 televizijos veidai, kino režisierius Arūnas Matelis, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna, daugelis kitų.
Parengta naudojant TV3, LRT ir BNS inf.
Rašyti atsakymą