Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

Image - Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

  Trečiadienį Nidoje ir Šilutėje pasiekti sausio 15 dienos šilumos

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (1)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Nevalytos nuotekos tekėjo į marias. Kaip reaguoja šilutiškiai?

Image - Nevalytos nuotekos tekėjo į marias. Kaip reaguoja  šilutiškiai?

  Antradienio pavakarę Lietuvą apskriejo sukrečianti žinia, jog Klaipėdos AB „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas. Paskelbti šiurpūs faktai: tarša normas viršijo iki 130 kartų, į marias galimai išleista

Sekmadienis, 12 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

Image - Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

  Jau galima sužinoti, kas bus kviečiami atlikti karo prievolę šiais metais – šiandien paskelbti 2020 m. karo prievolininkų sąrašai. Jie skelbiami šioje interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos karo prievolininko pavardės

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (0)

Seniūnijose

Saugose sužibo penktoji Padėkos vakaro žvakutė

Image - Saugose sužibo penktoji  Padėkos vakaro žvakutė

Yra laikas dirbti ir laikas pasidžiaugti darbo vaisiais. Saugų seniūnijos kolektyvas, norėdamas atsidėkoti už įvairiapusę pagalbą, į penktąją Padėkos vakaro šventę pakvietė Savivaldybės atstovus, seniūnaičius, bendruomenių pirmininkus, mokyklų vadovus, saviveiklininkus,

Ketvirtadienis, 16 Sausis Komentarai (0)

mokslo akademijaBirželio 20 d. Lietuvos mokslų akademijoje buvo surengta Šilutės savivaldybės diena. Mokslininkai ir Šilutės savivaldybės atstovai surengė konferenciją kurioje diskutavo apie Šilutės savivaldybėje esančių upių ir kitų vandens telkinių situaciją. Buvo kalbama ir apie žemiau jūros lygio esančias žemes ir ūkininkavimą jose, apie žiemos ir vasaros polderių sistemų bėdas. Ypač dabar aktualu tinkamai prižiūrėti polderių pylimus, siurblines ir kitus įrengimus, tačiau lig šiol tiek upių valymui, tiek polderių sistemoms prižiūrėti valstybė skiria nepakankamą finansavimą. Todėl yra būtina nuolat kalbėti apie potvynio grėsmę bei jo keliamas problemas.

Džiaugėsi partnerio renginiu

Lietuvos mokslų akademijoje surengtame renginyje dalyvavo savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Administracijos direktorius Virgilijus Pozingis ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.

„Džiugu, kad Šilutės rajono savivaldybės partneriu Lietuvos mokslų akademija oficialiai yra jau nuo 2010 metų. Taip, pagaliau mes turime estakadą, tačiau tai, kad ji pastatyta, neapsaugo nuo potvynio grėsmės ir padarinių. Kasmet problemų turime vis daugiau. Tikiuosi, kad kartu su mokslininkais mums pavyks apsisaugoti ir potvynio grėsmės bus įveiktos“, – kalbėjo meras V. Laurinaitis ir įteikė LMA prezidentui, akademikui Jūrui Baniui atminimo dovanėlę iš Šilutės krašto.

Apžvelgė žemės ūkio, upių ir polderių priežiūros problemas

Konferenciją pradėjo Kaimo reikalų skyriaus vedėjas P. Budvytis. Jis skaitė pranešimą „Šilutės rajono žemės ūkio būklė, melioracijos ir Nemuno žemupio polderių sistemų naudojimo patirtis ir problemos“. Taip pat pristatyti pranešimai temomis: „Nemuno deltos nuotėkio kaita klimato kaitos sąlygomis“ (akad. Jūratė Kriaučiūnienė), „Nemuno deltos darnaus vystymo aspektai“ (dr. Antanas Dumbrauskas), „Šilutės rajono vandenų ekologinė būklė ir žuvų ištekliai (dr. Tomas Virbickas).

Pasak mūsų Kaimo reikalų skyriaus vedėjo P. Budvyčio, Šilutės rajono savivaldybės plotas - 170 625 ha. Iš to skaičiaus: žemės ūkio naudmenos sudaro 84 638 ha, ariama žemė – 61 126 ha, įregistruotų žemės ūkio valdų yra 5 274 vnt., o įregistruotų ūkininkų ūkių skaičius rajone – 3 691.
Daugiausia rajone vyrauja smulkūs ir vidutiniai, 10 – 50 ha žemės turintys ūkiai.

Labiausiai Šilutės rajone vystoma čionykštes gamtines sąlygas atitinkanti žemės ūkio šaka pieninė - mėsinė gyvulininkystė. 2019 m. sausio 1 d. rajono ūkininkai augino 39 860 galvijų (pagal laikomų galvijų skaičių Šilutės rajonas Lietuvoje yra antroje vietoje), iš to skaičiaus 11 599 buvo melžiamos karvės, 28 261 - mėsiniai ir mišrūnų veislių galvijai bei prieauglis. Taip pat rajono ūkininkai laiko 2 439 avis ir 229 ožkas.

Be gyvulininkystės krašto žemdirbiai užsiima ir augalininkyste. Rajone auginami žieminiai ir vasariniai javai (rugiai, kviečiai, miežiai, grikiai ir avižos), kurių bendras plotas sudaro 13,2 tūkst. ha; ankštinės kultūros (rapsai ir žirniai) – 1,5 tūkst. ha; pluoštinės kanapės – 258,6 ha; bulvės – 561,5 ha.
Šilutės rajone yra 251,024 km sureguliuotų upių ir upelių, kurie apytiksliai surenka vandenį nuo 54 974,25 ha drenuoto ploto. Norint juos valyti, remontuoti, atstatyti drenažo žiotis, susiduriama su aplinkosauginėmis problemomis. Gamtosaugininkai neleidžiavalyti užneštų vagų, kirsti menkaverčių medžių ir krūmų, augančių ant upelių ir kanalų šlaitų arba kelia didelius reikalavimus šiems darbams atlikti.

Susitikimo dalyviai pasidžiaugė, kad dabartinė šalies Vyriausybė atsižvelgė į Nemuno žemupio potvynio keliamas problemas ir nepatogumus Rusnės gyventojams, ir iš Valstybės biudžeto skyrė lėšas estakados per užliejamą kelio į Rusnę atkarpą statybos projektui. Šiuo metu vykdoma kelio Rusnė – K. Griniaus tiltas ruožo rekonstrukcija.
Pabrėžta, kad Vyriausybė atsižvelgė į polderinių sistemų reikšmę, juose gyvenančių bei ūkininkaujančių žmonių saugumą ir gerovę. 2018 m. ir šiemet iš Valstybės investicijų programos skirta po 2 mln. eurų lėšų polderinių sistemų rekonstrukcijai. Pernai panaudojant šias lėšas dalinai rekonstruoti Petrelių, Vorusnės ir Šlažų žiemos bei Alkos, Uostadvario, Sausgalvių ir Minijos vasaros polderiai. Šiemet bus tęsiamas Šlažų žiemos polderio rekonstrukcijos projektas, vyks Šyšos bei Kūlynų vasaros polderių rekonstrukcija.

Išdėstė nesprendžiamas problemas

P. Budvytis konferencijos dalyviams išdėstė ir susirūpinimą keliančius Vyriausybės planus bei dar nesprendžiamas ilgalaikes problemas Pamaryje.

Jis teigė, kad susirūpinimą kelia tolesnis polderių sistemų eksploatavimas. Vyriausybės programoje yra numatytas Valstybinių įmonių privatizavimas. Polderius eksploatuojanti UAB „Šilutės polderiai“ yra numatomų privatizuoti įmonių sąraše. P. Budvyčio ir Savivaldybės vadovų nuomone, privatizavus šią įmonę nebūtų užtikrinta saugi ir laiku atliekama polderių sistemų priežiūra.

Ilgalaikė ir vis dar tinkamai nesprendžiama situacija, kad užneštos ir jau daugiau kaip 20 metų nevalomos Nemuno upės ir jo intakų vagos prailgina potvynio daromą žalą ir laiką, vandens iš polderių pašalinimo trukmę ir sąnaudas.

P. Budvytis mano, kad yra pertekliniai gamtosaugininkų reikalavimai šalinti nuo griovių ir reguliuotų upelių menkaverčius medžius bei krūmus, saugomose teritorijose vykdant polderinių sistemų rekonstrukcijos darbus.

Išklausius pranešimų vyko diskusija, kurios metu Savivaldybės vadovai išsakė realias krašto problemas ir išreiškė viltį, kad mokslininkai galės padėti jas išspręsti.

Po konferencijos visi dalyviai pakviesti apžiūrėti Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos parodą „Šilutė. Potvynis. Žmonės“.

Šio susitikimo proga pakviesti Vainuto bei Šilutės pirmosios gimnazijų mokiniai, kuriems Šilutės rajono savivaldybės dienos proga surengta ekskursija Fizinių ir technologijos mokslų centro fizikinių tyrimų, FTMC cheminių tyrimų laboratorijose, VU Bibliotekos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, LMA Vrublevskių bibliotekoje.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt