Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

Image - Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

  Trečiadienį Nidoje ir Šilutėje pasiekti sausio 15 dienos šilumos

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (1)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Nevalytos nuotekos tekėjo į marias. Kaip reaguoja šilutiškiai?

Image - Nevalytos nuotekos tekėjo į marias. Kaip reaguoja  šilutiškiai?

  Antradienio pavakarę Lietuvą apskriejo sukrečianti žinia, jog Klaipėdos AB „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas. Paskelbti šiurpūs faktai: tarša normas viršijo iki 130 kartų, į marias galimai išleista

Sekmadienis, 12 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

Image - Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

  Jau galima sužinoti, kas bus kviečiami atlikti karo prievolę šiais metais – šiandien paskelbti 2020 m. karo prievolininkų sąrašai. Jie skelbiami šioje interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos karo prievolininko pavardės

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (0)

Seniūnijose

Saugose sužibo penktoji Padėkos vakaro žvakutė

Image - Saugose sužibo penktoji  Padėkos vakaro žvakutė

Yra laikas dirbti ir laikas pasidžiaugti darbo vaisiais. Saugų seniūnijos kolektyvas, norėdamas atsidėkoti už įvairiapusę pagalbą, į penktąją Padėkos vakaro šventę pakvietė Savivaldybės atstovus, seniūnaičius, bendruomenių pirmininkus, mokyklų vadovus, saviveiklininkus,

Ketvirtadienis, 16 Sausis Komentarai (0)

 

Kiminu sodinimas_9Rugsėjo 13–14 dienomis Lietuvos gamtos fondas kartu su savanoriais iš Vilniaus, Kauno, Alytaus, Šilutės bei Latvijos ir Ukrainos pirmą kartą šalies istorijoje dalyvavo kiminų sodinimo talkoje Aukštumalos durpyne (Šilutės r.). Talkos metu surinkta kiminų dangos medžiaga ir paskleista 2 hektarų ploto jau įrengtame eksperimentiniame lauke.

Padės spręsti klimato kaitos problemas

Pasak gamtosaugos specialistės, dr. Jūratės Sendžikaitės, Lietuvos gamtos fondo inicijuotas kiminų sodinimas ir pelkių augalinės dangos atkūrimas išeksploatuotoje Aukštumalos durpyno dalyje yra tarptautinio projekto „CO2 emisijų sumažinimas atkuriant nusausintus ir degraduojančius durpynus Šiaurės Europos lygumoje“ dalis. Projekto metu numatyta taikyti inovatyvius pelkių ekosistemų atkūrimo metodus. Vienas iš jų – durpes formuojančių augalų – durpojų (daugiausia – kiminų) pradmenų įkurdinimas išeksploatuotoje durpyno dalyje. Nusausintame durpyne savaiminis pelkinės augalinės dangos atsikūrimas yra neįmanomas arba labai lėtas.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos LIFE programos Klimato politikos paprogramės Klimato kaitos švelninimo prioritetinės srities ir Lietuvos Respublikos lėšomis. Iš šios programos remiami projektai, ieškantys ir plėtojantys sprendimus, kurie galėtų išspręsti klimato kaitos problemas Europoje.

Lietuvos gamtos fondo iniciatyva išeksploatuotoje Aukštumalos durpyno dalyje jau baigiama įrengti kiminų ir kitų aukštapelkinių augalų pradmenų eksperimentinį lauką. Bendrovės „J. Jonyno Ecofirma“ specialistai ištyrė eksperimentinio lauko durpių savybes ir suprojektavo kiminų auginimo lauko schemą. Kvalifikuoti Klasmann-Deilmann Šilutės durpių įmonės specialistai performavo lauko reljefą, užlygino sausinamuosius griovius, suformavo drėkinimo griovelių tinklą, iškasė ir įrengė vandens, reikalingo kiminų lauko drėkinimui, kaupimo rezervuarus. Tačiau kiminų medžiagos rinkimui ir jos paskleidimo darbams labai buvo reikalinga talkininkų pagalba.

Dirbo ir profesorius, ir durpininkai

Pirmąją talkos dieną savanoriai rinko kiminų dangos medžiagą, o antrąją, kiminų pradmenis skleidė eksperimentiniame sklype. Tam talkino vėjas, tačiau antroje talkos darbų pusėje darė didžiulę žalą – džiovino kiminus ir nešiojo po durpyną šiaudus, kuriais buvo dengiami kiminai. Į pagalbą buvo pasitelkta plačiaratė technika kiminams ir šiaudams spausti į durpes.

Talkos darbai durpyne vyko su pietų pertraukėle, talkininkai buvo vaišinami net cepelinais. Bet svarbiausia, daugeliui tai buvo galimybė sudalyvauti unikalioje pirmojoje kiminų sodinimo talkoje Lietuvoje.

Pasak dr. J. Sendžikaitės, kiminų sodinimo talkoje dalyvavo net 11 šaunių Klasmann – Deilmann Šilutės padalinio moterų. „Be jų mes nebūtume surinkę tiek donorinės medžiagos. Esame labai dėkingi Janinai, Dalytei, Teresei, Kristinai, Daivai, Redai, Olesei Birutei ir trims Danutėms. Daug pastangų įdėjo ir Klasmann-Deilmann Šilutės padalinio specialistė Valerija Daukantienė. Į talką iš Kauno atvyko pradinių klasių mokytoja Loreta Raisanen - KTU inžinerijos licėjus, dalyvavo ir „Šilutės naujienos“ korespondentas Edvardas Lukošius“, - sakė J. Sendžikaitė.

Apie šį unikalų projektą filmą kūrė trys latviai, o suvaldyti vėjo draikomus šiaudus padėjo įmonėje dirbantys du ukrainiečiai.

Unikalioje kiminų sodinimo talkoje dalyvavo profesorius, dr. Romas Pakalnis – Aukštumalos aukštapelkės ekologinio atkūrimo darbų iniciatorius, idėjinis vadovas ir siela, miškininkas, ilgametis Botanikos instituto direktorius, kraštovaizdžio ekologijos laboratorijos vadovas. Šiuo metu profesorius dirba Valstybės saugomų teritorijų tarnybos projekto ,,Gamtotvarkos priemonių įgyvendinimas „Natura 2000“ teritorijose (I)“ projekto vadovo patarėju.


Ir pelkėms reikia pagalbos

Pasak aplinkosaugos specialisto Lino Staliūno, pelkės yra mūsų Žemės „inkstai“, jos reguliuoja kritulius, švelnina sausrų ir potvynių padarinius, valo orą, vandenį. Jos dar geriau nei miškai „įkalina“ organinę anglį ir taip vėsina klimatą. Kaip ir daugumai mūsų „susargdintų“ ekosistemų, joms taip pat reikia pagalbos.

Kiminų sodinimas didžiausiame Lietuvoje Aukštumalos durpyne - žingsnis į priekį šių gyvybiškai svarbių ekosistemų atkūrimui! Džiugu, kad dvi dienos intensyvių darbų su šauniais, atsidavusiais gamtai žmonėmis parodė, jog ir mes galime prisiimti atsakomybę už savo aplinką ir prisidėti prie klimato kaitos švelninimo. Bet ar turime kitą pasirinkimą?..

Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės vyriausioji specialistė Laura Stumbrienė „Šilutės naujienoms“ sakė: „Palaikome Lietuvos gamtos fondo iniciatyvą dėl klimato kaitos problemų sprendimo ir dėkojame už suteiktą galimybę prisidėti savo šeimos rankomis prie kiminų skleidimo Aukštumaloje akcijos. Kartais tokie paprasti dalykai gali būti tokie dideli!“

Pasak dr. Laimos Šveistytės, Augalų genų banko vaistinių ir aromatinių augalų nacionalinių genetinių išteklių koordinatorės, „žmogus gamtą naudoja kaip neišsenkamą šaltinį. Į pelkes dažnai žiūrima kaip į šlapią, nereikalingą vietą, o naudos iš jų, esą tik durpės ir spanguolės. Dažnai pamirštama, kad pelkės dar ir mūsų klimato reguliatoriai, gėlo vandens talpyklos, durpių šaltinis, retųjų, vaistinių augalų bei gyvūnų buveinės. Džiugu sudalyvauti ir atvirkštinėje proceso pusėje - ne tik imti iš gamtos, bet ir jai šį tą duoti – savo rankomis prisidėti prie pelkių atkūrimo“.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt