Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Nemokama vieta valčiai nuleisti ir Žalgirių kaime

Image - Nemokama vieta valčiai nuleisti ir Žalgirių kaime

  Įgyvendinus Aplinkos ministerijos kuruojamą projektą, žvejai mėgėjai ir kiti poilsiautojai jau gali nemokamai naudotis naujai įrengtomis 27 valčių nuleidimo vietomis dvylikoje savivaldybių. Tikimasi, kad, sudarius sąlygas vandens telkiniuose tinkamai nuleisti

Penktadienis, 3 Balandis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Į sukčių pinkles įkliuvusi verslininkė ieško kitų nukentėjusiųjų

Image - Į sukčių pinkles įkliuvusi verslininkė ieško kitų  nukentėjusiųjų

Iš Vokietijos užmestos sukčių pinklės stipriai įpainiojo šilutiškę verslininkę. Į įmonės pašto dėžutę antrą kartą gavusi anglų kalba paruoštus dokumentus, moteris pagalvojo, kad tai ES duomenų patvirtinimo forma, juos pasirašė

Pirmadienis, 30 kovas Komentarai (0)

Savivaldybėje

COVID-19 Šilutės rajone: susirgo Šylių kaimo gyventojas, izoliuoti jį apžiūrėję medikai

Image - COVID-19 Šilutės rajone: susirgo Šylių kaimo gyventojas, izoliuoti jį apžiūrėję medikai

  Ketvirtadienį Lietuvoje buvo patvirtinti 47 nauji koronaviruso atvejai, o daugiausia jų jau kelintą dieną iš eilės fiksuojama Klaipėdoje. Dar vienas koronaviruso atvejis, jau trečiasis, patvirtintas ir Šilutės rajone. "Šilutės naujienų"

Penktadienis, 3 Balandis Komentarai (8)

Seniūnijose

Švėkšnos knygnešius – kovotojus už lietuvišką žodį - prisimenant

Image - Švėkšnos knygnešius – kovotojus  už lietuvišką žodį - prisimenant

Kasmet kovo 16-ąją švėkšniškiai mini Knygnešio dieną. Pastarasis - aštuonioliktasis paminėjimas buvo kitoks – be renginio, be žmonių, be prisiminimų... Net šv. Mišios už knygnešius Švėkšnos šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje

Ketvirtadienis, 26 kovas Komentarai (0)

 

Solet Technics_1Lietuvoje nuosekliai populiarėja atsinaujinantys energijos ištekliai, tačiau Šilutėje tai jau ne naujiena. Vos per savaitę miesto švietimo įstaigose įrengtos trys saulės elektrinės, kurios užtikrins sklandų elektros tiekimą. Naujais įrenginiais džiaugiasi Šilutės Pamario pagrindinė mokykla, lopšeliai-darželiai „Raudonkepuraitė“ bei „Ąžuoliukas“, o dar keturių pastatų stogus saulės elektrinių moduliai papildys greitu metu.

Saulės energija padės taupyti

Ant Pamario pagrindinės mokyklos stogo sumontuoti „Solet Photovoltaics“ monokristaliniai 300W galios saulės moduliai, sudarantys saulės elektrinės sistemą, bei ABB keitikliai su 10 metų garantija. Šios saulės elektrinės sistemos galia siekia 50kW. Projektą 20 proc. finansavo Šilutės rajono savivaldybė, o likusią dalį lėšų skyrė Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

Pamario pagrindinės mokyklos ūkvedys Jonas Dragenis sako, jog mokykloje iki šiol buvo taupoma elektra, raginama jos nešvaistyti. „Šiuo metu laukiame rezultatų, po metų matysime, kiek sutaupėme. Tačiau atsiminus visą kelią iki saulės elektrinės įrengimo – buvo visko, tačiau džiaugiuosi, kad sužinojau naujų dalykų, buvo iš tiesų įdomu“, – sako J. Dragenis.

Solet Technics_2Saulės energija prisideda prie švietimo

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ stogas padengtas „Solet Photovoltaics“ monokristaliniais 300W galios saulės moduliais bei „SolarEdge“ keitikliais su galios optimizatoriais, sudarančiais saulės elektrinės sistemą. Keitikliui suteikiama 12 metų garantija, o galios optimizatoriams – net 25 m. Projektą taip pat finansavo Šilutės rajono savivaldybė bei APVA.

„Dėl sudėtingų sąlygų šiame lopšelyje-darželyje yra sumontuoti papildomi galios optimizatoriai, kurie susidarius šešėliams, įgalina modulius veikti atskirai. Dėl šios priežasties elektrinė gali veikti maksimaliai efektyviai”, – pabrėžia „Solet Technics“ atstovas Edgaras Reut.

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Daiva Mikulskytė pasakoja, kad vos užsiminus apie galimą saulės elektrinės įrengimą, visa darželio bendruomenė ėmė domėtis saulės energija ir tokių elektrinių veikimo principais.

„Tai tam tikra naujovė, kurią turėjome pažinti, suprasti. Prieš pradedant montavimo darbus kalbėjome ne tik su vaikais, bet ir su jų tėveliais, pasakojome apie būsimą naudą ir procesus. Jau prasidėjus darbams, jie daugiausia dėmesio sulaukė iš mūsų mažiausiųjų, kurie stebėjo techniką, žmones. Vaikams tai tarsi reali pamoka“, – sako D. Mikulskytė.

Direktorės teigimu, ekologinės idėjos jos vadovaujamam darželiui nėra svetimos. „Priklausome sveikatą stiprinančių mokyklų tinklui, dalyvaujame projekte „Mes rūšiuojam“, darželio auklėtiniai patys rūšiuoja atliekas. Taip pat su kitu darželiu dalijamės rūšiavimo konteineriais: pas mus vienoms atliekoms skirtas, kaimyniniame darželyje – kitoms“, – pasakoja darželio vadovė.

Ekologija - darželio kasdienybė

Per tris dienas lopšelyje-darželyje „Raudonkepuraitė“ įrengta 36 kW galios saulės elektrinės sistema. Sumontuoti „Solet Photovoltaics“ monokristaliniai 300W galios saulės moduliai bei ABB keitikliai su 10 metų garantija, sudarantys saulės elektrinės sistemą. Projektas taip pat buvo finansuotas Šilutės rajono savivaldybės bei APVA.

Lopšelio-darželio ūkvedė Danguolė Sarapinavičienė sako, kad kreiptis dėl saulės elektrinės įrengimo įkvėpė sėkmingi tokių projektų pavyzdžiai spaudoje, galimybė sutaupyti, o taip pat ekologiškos idėjos ir atsinaujinančių išteklių naudojimas, tai – neatsiejama darželio gyvenimo dalis.

„Su vaikučiais rūšiuojame atliekas, į šį procesą vaikai įtraukia ir tėvus. Vaikai yra ne tik mokomi, bet ir skatinami įvairiomis veiklomis, pavyzdžiui, surinkę pakankamai netinkamų naudoti baterijų, gauna dovanų knygą. Darželyje veikia „tvarkiukų” klubas, vieno konkurso metu vaikai laimėjo šiltnamį, kuriame drauge su auklėtojomis augina daržoves. Prie tokių veiklų mielai prisijungia ir kiti darželio darbuotojai: šiemet kieme papuošėme eglę gamtai draugiškais papuošimais”, – ekologiškas iniciatyvas vardija D. Sarapinavičienė.

Jos teigimu, saulės elektrinė ne tik padeda įstaigai taupyti, tačiau yra ir puikus pavyzdys vaikams, kaip galima saugoti gamtą, pasitelkiant alternatyvius energijos šaltinius.

Nuo ko pradėti?

Solet Technics_3„Objektai buvo tinkamai įvertinti, tad vykdant darbus viskas vyko itin sklandžiai ir operatyviai. Mes, kaip rangovai, labai džiaugiamės, kad Šilutės įstaigos maksimaliai įsitraukė į sėkmingą projekto įgyvendinimą – įstaigos itin atsakingai ir atidžiai vykdė pirkimo procesus ir patį projektą”, – sėkmingais pavyzdžiais Šilutėje džiaugiasi E. Reut.

„Solet Technics“ primena, kad saulės elektrinę norintys įsirengti visuomeninės paskirties pastatų valdytojai visų pirma turi atlikti galimybių studiją, nustatančią reikalingą elektrinės pajėgumą pagal esamus energijos poreikius. Taip pat preliminariai įvertinama elektrinės statymo vieta, pastato stogas arba žemės sklypas bei būsimos elektrinės prijungimo galimybės.

Atlikus galimybių studiją, įstaiga ar savivaldybės administracija kreipiasi į savivaldybės tarybą, kuri turi pritarti projekto įgyvendinimui ir skirti lėšų. Prie projekto įstaiga turi prisidėti mažiausiai penktadaliu, tačiau tikimybė paramai gauti pastebimai išauga skyrus didesnę dalį lėšų.

Pasirodžius kvietimui teikti paraiškas paramai gauti, įstaiga gali užsisakyti paslaugą iš saulės elektrinių tiekėjų (pavyzdžiui, „Solet Technics“), kurie parengia paraišką ir pasirūpina visais reikiamais dokumentais. Skaičiuojama, kad reikalingą dokumentaciją galima sutvarkyti maždaug per du mėnesius, todėl labai svarbu šį procesą pradėti kuo anksčiau.

Įstaigai gavus paramą, galima imtis techninio projekto, skelbti viešąjį pirkimą, išrinkti saulės elektrinės statytojus ir pradėti rangos darbus. Visa tai paprastai užtrunka keturis-aštuonis mėnesius.