Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Image - Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Atėjęs pavasaris - pats geriausias laikas atsinaujinti, pradėti naujus darbus ir gerai leisti laiką. Nors pasaulinis virusas pristabdė gyvenimą, Šilutės seniūnijos ir „Šilutės komunalininko“ darbininkai nesnaudžia. Šilutės mieste jau pasodinta

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (1)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (5)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Image - Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Šilutės savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 23 dieną opozicijos lyderė, konservatorė Sandra Tamašauskienė paskelbė apie savo atsistatydinimą iš lyderės pareigų. Ji sakė, kad jos atsistatydinimas yra sutarties su opozicijos partneriais -

Ketvirtadienis, 7 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Image - Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Šilutės vaizdą darkantys ir visus įvažiuojančius į mūsų miestą šiurpinantys senieji autobusų stoties pastatai pagaliau pradėti stumti privatizacijai.Šilutiškiai jau seniai piktinasi, kad šie nebenaudojami pastatai netvarkomi, kad juose dažnai būriuojasi

Pirmadienis, 25 Gegužė Komentarai (1)

Savivaldybėje

Vaikų darželiai atgijo: turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Image - Vaikų darželiai atgijo:  turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Ar įmanoma, kad penkiametis vaikas susirgtų... depresija? Mintis regis, nereali, tačiau kaip tik tokiu klausimu nustebina mažametės mama. Toji mintis moterį ne juokais pradėjo kamuoti pastarąjį mėnesį, kol ji buvo

Antradienis, 26 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja apie paplūdimį

Image - Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja  apie paplūdimį

Didžiajame Juknaičių ežere apsigyveno amūrai, karpiai, plačiakakčiai - iš viso apie 360 žuvų. Įžuvinti ilgus metus apleistą, nendrėmis apaugusį vandens telkinį sugalvojo aktyvūs bendruomenės nariai, prieš tai pasitarę su specialistais

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

92621066 1095151790850297_8343446878444060672_nLietuvoje yra apie 170 senelių namų, kuriuose gyvena vyresnio amžiaus, lėtinių ligų turintys žmonės. Užsienio šalių pavyzdžiai rodo, kad jei koronavirusas patenka į tokius namus, nusineša ne vieną gyvybę. Dažnai ištinka ir personalo krizė, nes ilgaamžių tiesiog nebelieka kam prižiūrėti.

Kaip kovai su COVID-19 ruošiasi senelių namai? „Darome viską, kad užkratas nepatektų į mūsų namus: apsirūpinome specialiais kostiumais, respiratoriais, kitomis priemonėmis. Tiekėjai, paštininkai, kurjeriai maisto produktus ir siuntinius palieka už durų. Didelę atsakomybę jaučia mūsų darbuotojai, kurie griežtų apsaugos priemonių laikosi ir namuose. Visi du kartus per dieną matuojamės temperatūrą ir esame parengę veiksmų planą, jei užkratas patektų į mūsų namus“, - apie dabartinę kasdienybę pasakoja „Senjorų Eldorado“ direktorius Dovydas Giedraitis. 

Karantinas - jau 50 dienų

Gardamo seniūnijoje įsikūrusioje senjorų rezidencijoje gyvena daugiau kaip 50 gyventojų, kurių amžiaus vidurkis gerokai virš 80 metų. Visi jie turi sunkių ligų, kai kurie yra po insulto ar paralyžiuoti.

Vasario 26 d. įstaiga paskelbė karantiną, nors Lietuvoje tuomet dar nebuvo nė vieno ligos atvejo. Tai nebuvo naujiena, nes lankytojams senelių namai užsidaro kasmet per gripo epidemiją. Tačiau šiemet imtasi papildomų saugumo priemonių.
„Senelių namiškius informavome, kad ne tik ribojame artimųjų lankymą, bet nebeleidžiame jokių asmeninių daiktų ar skanumynų atvežti“, - sako jau 50 dienų karantino ritmu gyvenančios įstaigos vadovas.

Paskelbus karantiną, D. Geidraitis pradėjo ieškoti rekomendacijų arba patvirtintų gairių, kaip senelių namams elgtis pandemijos metu. Kovo pradžioje tokių Lietuvoje dar nebuvo. Pradėjęs rinkti informaciją jis atrado kovo 15 d. JAV išleistas Ligų kontrolės ir prevencijos centro gaires, kuriose nurodyta, kaip stacionarūs senelių namai turėtų pasiruošti, kokiomis priemonėmis ir kontaktais pasirūpinti. Šias gaires jis nusiuntė ir Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) bei pasiūlė išversti bei išplatinti Lietuvoje, kad ir kitos institucijos turėtų.

„Tai ir įvyko, jie operatyviai išvertė ir po savaitės išplatino šalyje“, - džiaugėsi D. Giedraitis. Vėliau SAM išleido ir daugiau taisyklių bei reikalavimų senelių namams.

Įstaiga pasirašė savo veiksmų planą, kaip reikėtų elgtis įtariant koronaviruso atvejį, ar atsiradus pirmajam. Dabar visi darbuotojai žino, kas už ką atsakingas.

Didelis dėmesys darbuotojams

Kai senelių namai užrakino duris, administracija analizavo kitus galimus viruso patekimo kelius į įstaigą - tai darbuotojai, tiekėjai, pašto ir siuntų tarnybos. D. Giedraitis pasakojo, kad nuolat kalbasi su darbuotojais, juos šviečia, taip pat klausia ar jie laikosi karantino namuose.

„Stengiamės šviesti darbuotojus, kad jie suprastų, jog dirba padidintos rizikos įstaigoje, kad jų atsakomybė yra didelė“, - sakė jis.92254116 599681353995052_4417856777173860352_n
Kad su seneliais dirbantiems žmonėms nereikėtų vaikščioti po vaistines, parduotuves, įstaiga jiems centralizuotai užsako maisto produktus ir kitus būtiniausius dalykus. Darbuotojai sudaro sąrašą, įstaiga užsako, o tiekėjai viską atveža už kelių dienų.

Visa senelių namų bendruomenė akylai stebi savo savijautą, darbuotojai ir gyventojai po du kartus per dieną matuoja temperatūrą. Maisto produktai, korespondencija, kitos siuntos paliekami specialiose dėžėse už lauko durų. Senelių namuose visi laikosi atstumo, 5 kartus per dieną vėdina patalpas, 3 kartus per dieną dezinfekuoja visus liečiamus paviršius.

„Senjorų Eldoradas“ anksti apsirūpino ir kaukėmis, pirštinėmis, dezinfekcijos priemonėmis, specialiais kombinezonais su antbačiais ir akiniais. Vienintelis dalykas ko įstaiga turi ribotam laikui, tai respiratoriai, kurie naudojami prie sergančio žmogaus. Bet tai deficitas visoje Lietuvoje.

Stengiasi, kad užkratas nepatektų

Pagal dabartinę tvarką, jei žmogus susirgtų, būtų vežamas į ligoninę. D. Giedraitis raminasi, kad Lietuvoje dar nėra taip baisu, kaip Italijoje ar Ispanijoje, kur sergančius žmonės palieka senelių namuose ir gydymą organizuoja ten. Anot jo, tai yra žiauru, nes jokiuose senelių namuose nėra deguonies aparato ar profesionalios gydytojų pagalbos. Vadovas pasakojo, kad Vakarų valstybių senelių namuose dažnai ištinka ir personalo krizė, kai esant masiniam sirgimui nebelieka kam slaugyti senelių. Surasti slaugytoją ir ne krizės metu prireikia keleto mėnesių.

Pašnekovas prisiminė kraupų atvejį Ispanijoje, kur vienoje įstaigoje buvo rasti 20 likimo valiai paliktų senelių: vieni jau buvo mirę, kiti merdėjo, jokio personalo šalia nebuvo. Vokietijoje, tokioje išsivysčiusioje ir disciplinuotoje šalyje, sergantys COVID-19 slaugo sergančiuosius, o sveiki sveikuosius.

Vokietijos pavyzdžiai rodo, kad jei aplink daug sergančiųjų, užkratas vis tiek patenka į senelių namus. Kai tai įvyksta, daug senelių miršta. Tad įstaigos vadovas su nerimu stebi viruso plitimą ir Šilutės rajone, ypač jam neramu dėl atvejo netoli esančiuose Šyliuose. „Darome viską, kad virusas nepatektų pas mus. Tačiau visada yra kelių procentų tikimybė, kuri nepriklauso nuo mūsų“, - sako jis.

Kasdienybė pasikeitė

Kovai prieš COVID-19 apsiginklavusiems senelių namams iššūkiu tampa padaryti senelių kasdienybę kuo ramesnę. Senoliams liūdna, nes nebeatvažiuoja namiškiai, su kuriais iškylaudavo gamtoje, vaikščiodavo prie ežero. Anksčiau senelių namuose vykdavo daug veiklų, atvykdavo svečių iš mokyklų, bibliotekos. Karantino metu jie nebegali valgyti salėse, maistas atnešamas į kambarius, užsiėmimai nebevyksta. Tad kolektyvas galvoja ką daryti, kad palengvintų globotinių kasdienybę, palaikytų nuotaiką, fizinį aktyvumą.
Geru oru seneliai išvežami į lauką, galintys pasivaikšto, nedidelėmis grupelėmis daro mankštas. Kambariuose jie skaito knygas, žiūri televizorių, klausosi radijo. Daugelis jų turi telefonus, tad pabendrauja su namiškiais. Jau ir anksčiau seneliai galėdavo bendrauti per planšetes, pasimatyti ekrane, dabar šis bendravimas vaizdu itin populiarus.