Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Ornitologai stebi gandro kelionę namo

Image - Ornitologai stebi gandro  kelionę namo

„Sausis šiemet buvo neaišku - ruduo ar pavasaris, o vasaris jau aišku, kad yra pavasaris“, - sako Ventės ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys, kai klausiame apie prasidėjusią pavasarinę paukščių

Antradienis, 18 Vasaris Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Gydytojų namo išsiųsta šilutiškė mirė nuo infarkto

Image - Gydytojų namo išsiųsta  šilutiškė mirė nuo infarkto

Su miokardo infarkto požymiais į Šilutės ligoninę besikreipusi moteris buvo išsiųsta namo ir netrukus mirė. Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija sutuoktinės netekusiam vyrui nurodė kompensuoti 30 tūkstančių eurų, o

Trečiadienis, 12 Vasaris Komentarai (2)

Savivaldybėje

Lietuvos gimtadienis Šilutės rajone: žygis, ledinės maudynės, 20 m ilgio vėliava

Image - Lietuvos gimtadienis Šilutės rajone: žygis, ledinės maudynės,  20 m ilgio vėliava

Vasario 16-ąją tautiškai pasipuošę, šventiškai nusiteikę rajono gyventojai dalyvavo šv. Mišiose, pėsčiųjų žygyje, klausėsi koncertų, žavėjosi šokiais, netgi šaukdami „Mes mylime Lietuvą“ maudėsi lediniame vandenyje. Smagią programą mažiesiems surengė Šilutės

Trečiadienis, 19 Vasaris Komentarai (0)

Seniūnijose

2020-ieji – Saugų 480-ojo jubiliejaus metai: prisiminkime ir pasidžiaukime

Image - 2020-ieji – Saugų 480-ojo jubiliejaus metai: prisiminkime ir pasidžiaukime

Saugos šiemet švenčia 480 metų jubiliejų, tad šiai datai bus skirta nemažai seniūnijos renginių. Saugos - 13 km į šiaurę nuo Šilutės ir 13 km į pietryčius nuo Priekulės esantis

Šeštadienis, 15 Vasaris Komentarai (0)

vejo jegaines laukePraėjusią savaitę dar kartą iškelta opi vėjo jėgainių plėtros Šilutės rajone problema. Šįkart dėmesio centre atsidūrė netoli Grabupių esantis Didšilių - Rudynų vėjo jėgainių parkas. Vietiniai gyventojai atvykusiems įvairių ministerijų atstovams išsakė būgštavimus dėl žalingo poveikio sveikatai, piktinosi, jog jėgainės pastatytos negavus žmonių sutikimo, pažeidžiant įstatymus.

Beje, šio parko atsiradimas privertė koreguoti Lietuvos įstatymus, nes jėgainės trukdė kariuomenės radiolokatoriams, stebintiems oro erdvę.

Jėgainės išbaidė gerves?

vejo jegaines kochtoveDidšilių - Rudynų vėjo jėgainių parką statė UAB „Vėjų spektras“. Pernai lapkritį bendrovė išplatino pranešimą spaudai apie Valstybinės komisijos leidimą eksploatuoti pirmąją vėjo elektrinių parko dalį. 10-ies elektrinių 21,5 MW instaliuotosios galios kompleksas pradėjo veikti 2012 m. gruodžio pradžioje. Tuomet bendrovės direktorius Alvydas Naujėkas „Šilutės naujienoms“ sakė, jog su gyventojų pasipriešinimu ir neigiamu požiūriu nesusidūrė.

Dabar paaiškėjo, kad gyventojams jėgainės nepatinka. Ne vieną jų skundą dėl jėgainių keliamų sveikatos problemų yra gavęs Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, todėl jis inicijavo gyventojų susitikimą su beveik visų ministerijų, susijusių su vėjo energetikos plėtra, atstovais, rajono savivaldybės vadovais ir specialistais.

„Prie girdimo garso būtų galima priprasti, bet nematomas dalykas - infragarsas tikrai veikia ir sukelia nemigą, neramų miegą. Pajautėme, kad pablogėjo mūsų gyvenimo kokybė. Infragarsas veikia ir šunis, gyvulius. Galbūt iš šalies tai atrodo išpūstas dalykas, bet reikia pagyventi šalia jėgainių, kad suprastumėte apie ką kalbu. Atėjome iš miesto gyventi į kaimą, bet dabar jaučiame, kad mus iš čia veja“, - problemas vardijo Didšilių kaimo atstovė Viktorija Kochtovė.

Moteris gyvena maždaug 650 m atstumu nuo vienos iš jėgainių. Pasak jos, nuo visų jėgainių sklindantis garsas toks, lyg dainuotų dešimt žmonių. V.Kochtovės teigimu, elektrinių atsiradimas išbaidė iki tol kaimo apylinkėse daug metų gyvenusias gerves.

Gyventojai piktinosi, kad sveikatos apsaugos specialistų vertinimai neva jėgainės nekenkia sveikatai surašyti „iš lubų“, o tikrasis poveikis sveikatai nežinomas.

Reikia atlikti triukšmo tyrimus

Sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas gyventojus informavo, jog nuo 2011 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauja Lietuvos higienos norma „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“.

Normos sugriežtintos 10 kartų. Dabar leidžiamas žmogui nekenksmingo triukšmo lygis naktį yra ne daugiau 45 decibelai. Pasak E.Mačiūno, pas žmones, gyvenančius prie jėgainių, būtina išmatuoti triukšmo lygį ir, jei pažeidžiamos normos, tuomet galima imtis priemonių, netgi stabdyti jėgainių veiklą.

Viceministras svarstė, jog galbūt reikėtų padidinti sanitarinės apsaugos zonos atstumą (dabar jėgainė gali būti statoma ne arčiau kaip 500 m iki gyvenamųjų namų). Tačiau, anot jo, tuomet Lietuvoje visai neatsirastų vietos jėgainėms, nes neapgyvendintų didžiulių plotų Lietuvoje nėra.

Didšilių gyventojai piktinosi, kad tuomet, kai buvo numatyti triukšmo lygio matavimai, jėgainės buvo prilėtintos arba išjungtos visai, todėl pamatyti tikrą situaciją buvo neįmanoma. Dėl to gyventojai tikrintojų neįsileido.

„Aš neturiu jokių galimybių jėgaines sustabdyti. Galiu tik pažiūrėti, kaip jos veikia“, - gyventojų priekaištus bandė atremti parko savininkės - įmonės „Vėjų spektras“ projektų vadovas Vidmantas Kniūkšta. Pasak jo, jėgainės tada nesisuko, nes nebuvo vėjo.

Projektus reikės derinti su kariškiais

vejo jegaines gyventojaiDegučių kaime, maždaug už 15 kilometrų nuo Didšilių - Rudynų vėjo jėgainių parko, veikia kariuomenės radiolokacinė bazė, iš kurios stebima Lietuvos oro erdvė. Čia yra vakarinė visos NATO šalių bendrijos siena.

Prieš kelerius metus kariškiai prieštaravo vėjo elektrinių statyboms, nes jos trukdo stebėti oro erdvę. Tačiau tuometiniuose Lietuvos teisės aktuose nebuvo reikalavimo vėjo energetikos projektus derinti su kariškiais, ir parkas iškilo. Pasienio zoną dabar tenka stebėti papildomomis mobiliomis priemonėmis.

Pasak krašto apsaugos ministro patarėjo Manto Varaškos, dabar įstatymas pakeistas ir nuo pernai rudens visus vėjo jėgainių statybos projektus privaloma derinti su Krašto apsaugos ministerija. Tai turės įtakos ateities verslo parkų atsiradimui pasienio regionuose.

Viceministro teigimu, tikslesnė situacija paaiškės maždaug po pusmečio, kai Krašto apsaugos ministerija atliks studiją. Jei nebus galimybių toliau nuo jėgainių perkelti oro erdvės apsaugos sistemas, vėjo parkų perspektyvos pasienyje yra labai nedidelės.

Siūlė surengti apklausą

„Bet ką daryti dabar konkrečiu Didšilių atveju? Kol Lietuvoje atsiras tokia įstatyminė bazė, vėjo jėgainių kaimynystėje gyvenantiems žmonėms arba teks ieškotis kito būsto, arba tyliai eiti iš proto“, - kalbėjo Šilutės rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis.

Savivaldybės specialistas mano, kad kraštutinė priemonė yra gyventojų iškėlimas iš vietovės. „Iki tol būtų galima rasti kitų būdų: pradedant triukšmo ir skleidžiamų bangų matavimais, kad būtų galima žmonėms atsakyti į klausimus, baigiant ekranų įrengimais, dvigubų - trigubų langų sudėjimu, triukšmą mažinančių priemonių panaudojimu ir kt.“, - sakė E.Benetis.

M.Varaška siūlė Savivaldybės vadovams pasinaudoti Vietos savivaldos įstatyme numatyta apklausos teise ir atlikti gyventojų apklausą dėl jų požiūrio į jėgaines.

Seimo vicepirmininkas K.Komskis siūlė gyventojams pasinaudoti galimybe gauti vėjininkų paramą bendruomenės poreikiams.

Pavyzdžiui, prie Mockių ir Vilkyčių vėjo jėgaines eksploatuojantys verslininkai bendruomenėms moka po 1 proc. nuo jėgainės apyvartos. Tai per pusmetį sudaro apie 40 tūkst. litų.

Susiję straipsniai