Specialistų patarimai

Kruties vezysMoliūgai, šaltalankių arbata, po kojomis šnarantys klevų lapai... Gal oranžinė spalva - tinkamiausia apibūdinti spalio mėnesiui? Bet rožinė tam tinkama taip pat! Kodėl? Nes spalis - kovos su krūties vėžiu mėnuo.

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų - tai dažniausiai moterims nustatoma onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių, todėl spalis skelbiamas kovos prieš krūties vėžį mėnesiu.

Įtakos atsirasti krūties vėžiui gali turėti ne tik genetika, bet ir iš pirmo žvilgsnio nesusiję veiksniai: nutrauktas nėštumas, krūties trauma, sumušimas, ypač jeigu buvo stiprus, stresas, netinkamas gyvenimo būdas ar net nuolat krūtis spaudžianti liemenėlė. Pasak gydytojos onkologės Editos Juodžbalienės, pastaruoju metu krūties vėžiu suserga vis jaunesnės moterys, tad labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir atpažinti ligą.

Akiu patikrinimasDarbas biure užima esminę vietą kasdienėje žmogaus veikloje: galimybė vienu metu atlikti galybę užduočių, tvarkyti darbinius ir asmeninius reikalus vien kompiuteriu, telefonu išspręsti sudėtingus klausimus paspartina procesus, tačiau sukelia stresą. Besistengdami padaryti vis daugiau darbų, užsimirštame, kad visą šį krūvį mes perkeliame ir savo akims - visur esantis tekstas, dokumentai, kompiuterio ir telefono ekranai alina regėjimą.

Persalimo ligosIš vasaros estafetę perėmęs ruduo primena ne tik apie šiltesnius rūbus ar rudeninių gėrybių derlių. Šis metų laikas taip pat signalizuoja ir apie neužilgo prasidėsiantį peršalimo ligų ir ūminių susirgimų sezoną. O jam ruoštis ir stiprinti imunitetą rekomenduojama jau dabar.

vtourpic-supplementsVienintelis būdas sužinoti, ar gliukozamino ir chondroitino maisto papildas yra tikras – išsiaiškinti, ar jo kokybė ir saugumas pagrįsti dokumentais.

Neseniai atlikto gliukozamino ir chondroitino papildų patikrinimo Lietuvos rinkoje metu nustatyta, kad 10 iš 12 tikrintų produktų sudėtyje nėra tokio veikliųjų medžiagų kiekio, koks nurodytas etiketėje. Kitaip tariant, dauguma maisto papildų nėra tokie, kokie nurodoma, kad turi būti. Panašus JAV ir Kanadoje atliktas patikrinimas parodė, kad iš 44 atsitiktinės atrankos būdu vaistinių lentynose atrinktų produktų:

KavaKai lankysitės kavinėje, atkreipkite dėmesį į kavą, kuria mėgaujatės. Skirtingais būdais pagamintoje kavoje skiriasi baltymų, kofeino ir kalorijų kiekis.

Apžvelkime šešių skirtingų kavos rūšių maistinę vertę.

Sirdies ligosStatistika negailestinga: kas antras mūsų šalies gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Sveikatos specialistai seniai skambina pavojaus varpais dėl epidemijos mastą atspindinčių skaičių, tačiau situacija šalyje nesikeičia. Rugsėjo 29 d. minima pasaulinė širdies diena – gera proga susimąstyti, ar tikrai pakankamai rūpinamės savo ir artimųjų širdies būkle.

Gyvenimo būdas – pagrindinis rizikos veiksnys

Pasak gydytojų ir vaistininkų, infarkto, insulto ir kitų kraujotakos ligų paplitimui didžiausią įtaką turi šiuolaikinis įtemptas gyvenimo būdas, įtampa ir stresas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, nereguliari ir nesubalansuota mityba, taip pat - per mažas fizinis aktyvumas.

smulkus negalavimaiNoras profilaktiškai lankytis pas gydytojus ir atlikti tyrimus daugeliui yra svetimas, nes niekas nemėgsta į sveikatos įstaigą eiti tarsi „šiaip sau„. Tačiau sveikatos specialistai perspėja, kad tai - vienintelis tikrai patikimas būdas išvengti arba anksti diagnozuoti onkologinius susirgimus.

pasninks grikiaiRūpesčiai dėl sveikatos yra daugybės žmonių kasdienybės dalis. Ne visi juos sprendžia vienodai. Vieni pasitiki tik šiuolaikine medicina, skiepais ir tais vaistais, kuriuos išrašo gydytojai. Kiti medicina nepasitiki visiškai, ir ieško alternatyvių būdų pasveikti. O dažniausiai, turbūt, žmonės pagalbos dairosi tiek vienoje, tiek ir kitoje pusėje.

Paprašėme dviejų Lietuvos sveikuolių sąjungai priklausančių žmonių pasidalinti žiniomis ir patirtimi, ko imtis, kai gydytojai diagnozuoja rimtą ligą.

Kaulu tankis „80 proc. imuninės sistemos veiklos priklauso nuo mūsų žarnyno veiklos. Jei atsikėlę iš ryto veidrodyje matote išblyškusią odą, įdubusias akis, pajuodusius paakius, o jeigu dar ir herpes virusas, tai reiškia imuninei sistemai galas“, - įsitikinęs Tautvydas Katkus, lietuviško kapitalo įmonės „fhlife“ atstovas. Ši įmonė dirba trimis kryptimis: atlieka tyrimus, gamina sveikatą stiprinančius preparatus (funkcinį maistą) ir užsiima švietėjiška veikla.