Istorija

 Jurgis SaulysTrečiadienį visą Lietuvą apskriejo stulbinanti žinia, kad Vokietijos užsienio reikalų ministerijos archyve atrastas ranka rašytas Vasario 16-osios akto originalas. Dokumentą atradęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Liudas Mažylis, palyginęs rašysenas, mano, kad rastą Aktą rašė signataras Jurgis Šaulys, kilęs iš tuometinio Švėkšnos valsčiaus.

Savo įžvalgą profesorius pranešė sekmadienį Nemiros Pumprickaitės laidoje „Savaitė“, rodytoje per LRT televiziją.

Virelis VilkoIngeborg Jacobs. Vilko vaikas. Neįtikėtina Rytprūsių mergaitės Liesabeth Otto gyvenimo istorija. Iš vokiečių kalbos vertė Dalia Kižlienė.

SILKES KELIAS_2Paroda „Jūros sidabras - iš Stavangerio į Klaipėdą 1820-1870 m.“ Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centre veiks iki vasario 24 d.

Norintys pavairuoti burlaivį (kompiuterinį simuliatorių) ir sužinoti, kaip ir kada į Lietuvą buvo pradėtos vežti silkės, turėtų suskubti į Rusnę, kur Salos etnokultūros ir informacijos centre pradėjo veikti kilnojamoji paroda „Jūros sidabras - iš Stavangerio į Klaipėdą 1820-1870 m.“.

5 FOTONuo 1921 m. pradėjo ryškėti Klaipėdos kraštą administruojančios prancūzų vadovybės siekis kraštą paversti laisvąja valstybe. Ji turėjo būti globojama Tautų sąjungos mandatą turinčios Prancūzijos. Tokia idėja tenkino ir Lenkijos interesus. Įgyvendinus šį planą lenkai būtų gavę antrą priėjimą prie Baltijos jūros ir efektyvią priemonę Lietuvai bei Vokietijai priklausiusiems Rytprūsiams spausti.

Laisvosios valstybės idėja patiko didžiajai daliai Klaipėdos krašto vokiečių ir lietuvių, tokį pasirinkimą labiausiai lėmė ekonominiai išskaičiavimai.

Tokia linkme bekrypstanti Klaipėdos krašto geopolitinė situacija kėlė nerimą Lietuvos vyriausybei, kuri 1922 m užsitikrinusi slaptą paramą iš didžiųjų kaimyninių valstybių Vokietijos ir Sovietų sąjungos ryžosi organizuoti karinę akciją.

klaipedos prijungimo_minejimasSausio 15-ąją turi žinoti ir švęsti visa Lietuva, nes būtent tą dieną prieš 94-erius metus Lietuva surengė karinį žygį ir prisijungė Klaipėdos kraštą. Lietuva, nepabijojusi sudėtingos tarptautinės situacijos, įgyvendino neįtikėtiną istorinę jungtį - sujungė dvi Lietuvos dalis (Mažąją ir Didžiąją Lietuvas) ir tapo jūrine valstybe. Šis jaunos Lietuvos valstybės iškovojimas išliko iki šių dienų.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt