Istorija

SILKES KELIAS_2Paroda „Jūros sidabras - iš Stavangerio į Klaipėdą 1820-1870 m.“ Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centre veiks iki vasario 24 d.

Norintys pavairuoti burlaivį (kompiuterinį simuliatorių) ir sužinoti, kaip ir kada į Lietuvą buvo pradėtos vežti silkės, turėtų suskubti į Rusnę, kur Salos etnokultūros ir informacijos centre pradėjo veikti kilnojamoji paroda „Jūros sidabras - iš Stavangerio į Klaipėdą 1820-1870 m.“.

5 FOTONuo 1921 m. pradėjo ryškėti Klaipėdos kraštą administruojančios prancūzų vadovybės siekis kraštą paversti laisvąja valstybe. Ji turėjo būti globojama Tautų sąjungos mandatą turinčios Prancūzijos. Tokia idėja tenkino ir Lenkijos interesus. Įgyvendinus šį planą lenkai būtų gavę antrą priėjimą prie Baltijos jūros ir efektyvią priemonę Lietuvai bei Vokietijai priklausiusiems Rytprūsiams spausti.

Laisvosios valstybės idėja patiko didžiajai daliai Klaipėdos krašto vokiečių ir lietuvių, tokį pasirinkimą labiausiai lėmė ekonominiai išskaičiavimai.

Tokia linkme bekrypstanti Klaipėdos krašto geopolitinė situacija kėlė nerimą Lietuvos vyriausybei, kuri 1922 m užsitikrinusi slaptą paramą iš didžiųjų kaimyninių valstybių Vokietijos ir Sovietų sąjungos ryžosi organizuoti karinę akciją.

klaipedos prijungimo_minejimasSausio 15-ąją turi žinoti ir švęsti visa Lietuva, nes būtent tą dieną prieš 94-erius metus Lietuva surengė karinį žygį ir prisijungė Klaipėdos kraštą. Lietuva, nepabijojusi sudėtingos tarptautinės situacijos, įgyvendino neįtikėtiną istorinę jungtį - sujungė dvi Lietuvos dalis (Mažąją ir Didžiąją Lietuvas) ir tapo jūrine valstybe. Šis jaunos Lietuvos valstybės iškovojimas išliko iki šių dienų.

klaipedos krasto_prijungimas_prancuzai_2Kiekvienais metais sausio 15 dieną prisimenamas lemtingas 1923 m. lietuvių įvykdytas sukilimas Klaipėdos krašte. Dėka aktyvios Kauno valdžios politikos bei tvirtai išreikštos nuostatos, esą Lietuva be Klaipėdos uosto ir krašto - kaip kūnas be galvos, ir organizuoto sukilimo kraštas sėkmingai prijungtas prie Lietuvos.

Šis sukilimas ligi šiol laikomas pačia sėkmingiausia, geriausiai suplanuota Lietuvos politikų, diplomatų, slaptųjų tarnybų ir kariuomenės operacija.

memelio-ir-rusnes-pinigams---100-metu5Lygiai prieš 100 metų, 1917-aisiais, net trys Klaipėdos krašto miestai pradėjo leisti savo pinigus. Pirmieji pasistengė didžiausios Lietuvos teritorijoje esančios Rusnės salos gyventojai.