Spaudos projektas

sveksna renginiu_ciklas1Birželio 14-ąją Švėkšnoje, ant Parakaunyčios kalno paminėta Gedulo ir vilties diena.

lengvoji atletikaBirželio 14-ąją minėjome Gedulo ir vilties dieną, dieną kuomet prieš 77 metus prasidėjo masinis lietuvių šeimų trėmimas į Sibirą. 1941-1952 m. laikotarpiu iš Lietuvos buvo ištremta apie 132 000 žmonių, apie 28 000 iš jų žuvo.

„Tremties pamiršti neįmanoma. Atsiminimai iš Sibiro lieka visam gyvenimui. Sunkiausia buvo pati pradžia, kai mūsų šeimą areštavo, kai turėjome susikrauti lagaminus ir traukiniu išvažiuoti į nežinią arba, kaip kiti sakydavo, pas baltąsias meškas“, - savo išgyvenimais dalinasi šilutiškis Antanas Mitkus.

Jo šeima areštuota ir į tolimąją Chakasijos sritį buvo išsiųsta 1949 metais, likus trims dienoms iki 16-ojo Antano gimtadienio. Tuomet vaikinas baiginėjo ketvirtąją gimnazijos klasę, svajojo po atostogų susitikti su draugais, toliau mokytis. Tačiau jo likimas, kaip ir daugelio kitų lietuvių, buvo palaužtas...

Visgi šilutiškis sako, kad jiems pasisekė kur kas labiau nei kitiems tremtiniams, nes netoli Mongolijos sienos esanti Chakasija buvo neblogas kraštas. Ir nors žiemos buvo labai šaltos, tačiau vasaromis augo pomidorai, agurkai. Sibire šeima šiek tiek prasigyveno, buvo gerbiami ir vietinių, ir kitų atvykėlių.

amatu dienos_sveksnoje_Gabriel_Barkut2_copyAmatų diena Švėkšnoje - tarsi muziejus po atviru dangumi, kur skamba kaltai, ūžia žiedimo staklės, čeža karpinių popierius, kaukši žalvario papuošalai, kunkuliuoja šiupinys ir žuvienė, nuostabiais aromatais pasitinka rūkytos žuvies, sūrio bei duonos amatininkai. Tai jau 5-oji Amatų diena Švėkšnoje, šiais metais įsikūrusi svetingų verslininkų sodyboje Kalnalio kaime.

P1250537Šypsena, gerumu, energija spinduliuoja Švėkšnos seniūnijos Žagatpurvių kaime, buvusiame pasienyje tarp Didžiosios ir Mažosios Lietuvos gyvenanti Genovaitė Vyšniauskienė. Daugiau kaip 40 metų mokytoja dirbusi moteris, aktyvi Švėkšnos bendruomenės narė birželio 3 dieną šventė 90-ąjį jubiliejų.

Nedidukę, guvią ir gera nuotaika spinduliuojančią močiutę sveikino ir Šilutės rajono valdžios bei Švėkšnos seniūnijos atstovai. Ilgaamžei jie linkėjo tos visus užburiančios šypsenos, sveikatos, stiprybės, energijos, gerumo ir nesustoti judėti.

„Ji yra Švėkšnos inteligentijos atstovė - kultūringa, mandagi. Kokia bebūtų diena, bloga ar gera, bet Genutė visada šypsosi. Ta šypsena ne paprasta, bet šilta ir kitus paliečianti. Sutikus Genutę, bent jau man, diena tampa geresnė“, - gražių žodžių močiutei negailėjo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis.

silutes neigalieji_zanavyku_krastas1Šie metai savo karščiais leido Šilutės neįgaliesiems paankstinti savo kelionių maršrutus.

Ukmergės naujienos