10 metų Lietuvoje pasireiškiantis kiaulių maras neužleidžia pozicijų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo 2014 metų, kai Lietuvoje pirmą kartą diagnozuotas afrikinis kiaulių maras (AKM), šalies ūkiai neteko beveik 78 000 kiaulių, o miškuose AKM nustatytas beveik 8 300 šernų. Virusas toliau plinta, vien šiemet Lietuvoje jau nustatyti 47 užsikrėtę šernai.

Asociatyvi nuotr.

AKM plitimas pirmiausia sietinas su vis didėjančia šernų populiacija bei neatsakinga žmonių elgsena.

Kiaulių laikytojai turėtų griežčiau paisyti saugos taisyklių: pas kiaules eiti tik su specialiais rūbais, vengti užkrato patekimo per pašarą ar kontaktą su užkrėsta aplinka. Institucijos turėtų ieškoti efektyvesnio sutarimo bendradarbiaujant bei reguliuojant šernų populiaciją – aktyviau šalinti užkratą iš gamtos. Tik per sausio mėnesį AKM nustatytas 33 vietose 47 šernams net 17 savivaldybių, tarp kitų – ir Šilutės. Lietuvoje tik dvi – Neringos ir Kalvarijos savivaldybės liko niekada nepaliestos viruso.

AKM virusas suaktyvėja, kai šernų populiacija pradeda didėti. Augant populiacijai, didėja ir AKM nustatymas – daugėja AKM užkrėstų sumedžiotų šernų skaičius bei daugėja nuo šios ligos nugaišusių šernų.

2022 m. pastebėtas šernų populiacijos didėjimas bei padidėjęs jų sumedžiojimas. Užsikrėtusių šernų pernai nustatyta tiek, kiek 2020 ir 2021 metais kartu sudėjus. Per 9 metus liga buvo nustatyta 8278 šernams, kurie buvo sumedžioti arba rasti nugaišę 4478 vietoje. Šiai dienai, AKM yra išplitęs 96 proc. Lietuvos teritorijos.

Jei virusui ir toliau bus leidžiama nevaldomai plisti šernų populiacijoje, labai padidės rizika, kad šiltuoju metu laiku dėl žmogiškųjų klaidų virusas vėl pateks į kiaulių laikymo vietas, kuriose teks sunaikinti  kiaules, o įvesti apribojimai tiek ES lygmeniu, tiek ir trečiųjų šalių dar labiau paveiks Lietuvos ekonomiką.

2021 m. nebuvo nustatyta nei vieno AKM protrūkio kiaulių ūkiuose, o pernai net 16 kiaulių ūkių sunaikintos virš 2 200 kiaulių.

Per 9 metus užkratas buvo nustatytas 157 kiaulių ūkiuose, kuriuose buvo sunaikintos 77 855 kiaulės. Ūkiai patyrė didžiulius nuostolius. Taip pat buvo stebimi AKM „šuoliai“ šernų populiacijoje, kuomet virusas buvo nustatomas už 25 km ir daugiau nuo užkrėstos teritorijos. Tai rodo, kad liga buvo pernešama paties žmogaus didesniais atstumais, nei gali pernešti šernai.

Vis dar nepakankamai kreipiamas dėmesys į šernų gaišenų paieškas ir saugų sunaikinimą, nepranešama apie rastas šernų gaišenas, nors VMVT yra patvirtinus skatinamųjų piniginių išmokų už pranešimus apie gaišenas tvarką – mokama 30 eurų už kiekvieną VMVT praneštą šernų gaišeną.

AKM – užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga, nuo kurios nėra nei gydymo, nei vakcinos. Ji sukelia milžiniškus ekonominius nuostolius gyvūnų augintojams ir visai valstybei, nes dėl ligos ribojama kiaulienos ir šernienos prekyba bei eksportas.

VMVT inf.