13 patarimų, kaip sutaupyti per Kalėdas

686522 46600712Kalėdos – ne tik viena gražiausių, bet ir daugiausia išlaidų reikalaujančių metų švenčių. Jei joms pradėsite ruoštis iš anksto, išvengsite daug rūpesčių ir nemažai sutaupysite.

Pasak finansų specialistų, Kalėdos ir Naujieji metai nevirs pinigus ryjančiu drakonu, jei išlaidas planuosime iš anksto ir apgalvotai.

 1. Planuokite. Kalėdos būna kasmet, bet mūsų pinigines dažnai užklumpa „netikėtai“. Todėl gražiausiai metų šventei ruoškitės iš anksto – planuokite būsimas išlaidas ir pasistenkite sutaupyti reikiamą sumą dar iki gruodžio. Kuo anksčiau pradėsite, tuo lengviau bus ją sukaupti.
 2. Pinigus ryjančios smulkmenos. Sutaupyti Kalėdų dovanoms galite atsisakę nebūtinų kasdienių išlaidų. Apskaičiuokite, kiek taupyklėje atsiras pinigėlių, jei, pavyzdžiui, kasdien savęs nelepinsite šokolado batonėliu ar kitomis pinigus ryjančiomis smulkmenomis.
 3. Suma. Per Kalėdas dovanomis norisi apipilti visus šeimos narius, draugus, pažįstamus ar net augintinius. Kuo brangesnis mums žmogus, tuo brangesnę dovaną norisi padovanoti, bet… Kiek galite sau leisti per šias Kalėdas, turi padiktuoti jūsų finansai. Įvertinę būtinas gyvenimo išlaidas, trumpalaikius ir ilgalaikius finansinius įsipareigojimus, apskaičiuokite, kiek lieka laisvų pinigų šventėms.
 4. Nesiskolinkite. Skolintis pinigų Kalėdoms nepatartina, nes kad ir kaip būtų linksma, neverta susigadinti ateinančių metų baisiomis skolų pagiriomis. Juk Kalėdos – tik viena diena per metus. Na, gerai, dvi. Jei vis dėlto nuspręsite skolintis, pirkiniams naudokite kreditinę kortelę su atidėjimu. Grąžinus pinigus iki numatytos datos, jums nereikės mokėti palūkanų už pasiskolinimą.
 5. Dovanų biudžetas. Sudarykite sąrašą žmonių, kuriems planuojate teikti dovanas. Sudarytame sąraše greta vardų nurodykite planuojamą pinigų limitą to žmogaus dovanai. Tai padės numatyti ir suplanuoti Kalėdų dovanų biudžetą.
 6. Galvokite! Sudarę sąrašą žmonių, kuriems planuojate dovanoti dovanas, pagalvokite, ar tikrai reikia visiems pirkti dovanas? Galbūt mokate piešti, lipdyti, kurti eiles, o gal galite iškepti sausainių, padovanoti savo gamybos uogienės ar numegzti šaliką? Laiko dar yra, prisiminkite rankdarbius – jau keletą metų vyrauja tendencija ne pirkti, o gaminti dovanas, tad pagalvokite, ką galėtumėte sukurti ar pagaminti šiemet.
 7. Nepasiduokite silpnybėms. Vaikščiodami po parduotuves ir ieškodami dovanų draugams ir artimiesiems pasistenkite atsispirti pagundai įsigyti kažką sau. Jei nepasiduosite silpnybėms, banko sąskaita po švenčių bus pilnesnė arba neteks skolintis dovanoms.
 8. Apsipirkimas. Dovanų (ypač didesnių pirkinių) dairykitės iš anksto – nors gruodžio mėnesį skelbiama nemažai akcijų, dažniausiai viskas kainuoja kiek brangiau nei kitus 11 metų mėnesių, nes pamiršusiųjų pasirūpinti dovanomis iš anksto visada bus. Palyginkite tų pačių prekių kainas skirtingose prekybos vietose – nustebsite, kaip jos gali skirtis.
 9. Dovanų spintelė. Jei dovanomis rūpinatės iš anksto, pamatę prekę su nuolaida ar tiesiog „2 už 1 kainą“, kas galėtų tikti dovanoms, įsigykite ir tokius pirkinius kaupkite savo dovanų spintelėje. Jos turinys vėliau sutaupys daug pinigų ir laiko. Tik būkite racionalūs ir stebėkite, kad spintelė nevirstų spinta.
 10. Prasmingas sprendimas. Sutaupyti galite dovanodami vieną dovaną šeimai, užuot apdovanoję kiekvieną šeimos narį atskirai. Dovana šeimai galėtų būti, pavyzdžiui, stalo žaidimas, subursiantis ne tik visą šeimą, bet ir draugus.
 11. Slaptas Kalėdų Senelis. Galite sukurti naują šeimos ar draugų būrio tradiciją. Pavyzdžiui, slaptas Kalėdų Senelis: iš visų draugų ar šeimos narių sąrašo kiekvienas išsitraukia tik vieną vardą to, kuriam šiemet pirks dovaną. Taigi vienam žmogui reikės nupirkti tik vieną dovaną. Galite apsikeisti ne dovanomis, o gražiais pažadais, arba inicijuokite keitimąsi savo padarytais ar nenaujais daiktais – tai ne tik paskatins kiekvieno išradingumą, bet ir padarys Kalėdų šventę nepaprastą.
 12. Eglutė. Vietoj tikros eglutės naudokite dirbtinę – ją galėsite puošti ne vienus metus. Neskubėkite pirkti naujų papuošalų ar girliandų – šią kūrybinę užduotį galite atlikti patys arba patikėti vaikams. Tai padės ne tik sutaupyti, bet ir daugiau laiko praleisti su artimaisiais, kartu kuriant popierines girliandas bei eglutės žaisliukus.
 13. Vakarėliai. Per šventes turbūt ne tik sėsite prie Kūčių ar Kalėdų stalo, bet ir lankysite artimuosius, draugus ir švęsite darbovietėje. Taigi apgalvoti vakarėlių strategiją tiesiog būtina! Kur valgysite Kūčių vakarienę? Pasitarkite su tėvais ir kitais artimaisiais, pas ką patogiau visiems susirinkti, kas kokiais patiekalais gali pasirūpinti, kad visiems netektų gaminti 12 tradicinių patiekalų. Jei dirbate nedideliame kolektyve, patys organizuodami Kalėdų vakarėlį biuro patalpose ar vieno iš kolegų namuose sutaupysite pinigų, kurių reikėtų patalpų nuomai ir renginių organizatoriams. Taip pat galite atsisakyti tradicinio keitimosi dovanėlėmis, o vietoj jų apsikeisti gražiais linkėjimais ar linksmomis užduotimis.