6-ajame žuvienės virimo čempionate – jūra dalyvių ir beveik 3 tonos žuvienių

zuviene lazdijaiVisi sausumos ir vandens keliai šeštadienį vedė į Šilutės uostą. Tuo įsitikino visi, kas nepatingėjo apsilankyti 6-ajame žuvienės virimo čempionate.

Čia kunkuliavo dešimtys katilų, iš kurių sklido ir kiekvieno gomurį kuteno įstabūs žuvienių kvapai, o laužų dūmai užtvindė ne tik uostą, bet ir kone visą vakarinę miesto dalį.

Ne pirmą kartą įsitikinome ir tuo, jog šis Pamario kraštą garsinantis renginys yra ne tik respublikinis, bet tarptautinis, mat šįmet vėl sulaukėme kelių užsienio valstybių komandų.

Čempionate iš viso dalyvavo 45 komandos (viena daugiau nei pernai), jose buvo apie 550 narių. Tądien išvirtas ir išdalintas rekordinis kiekis žuvienės – net 2910 litrų!

O moterys vėl įrodė, kad yra puikios žuvienės virėjos – šiemet čempione tapo pagryniškė Irena Bumblauskienė, vadovavusi „Erelių moterų“ komandai. Beje, ji pernai tapo pirmosios vietos laimėtoja tradicinės žuvienės virimo kategorijoje.

Žuvienės, pavadinimai ir šūkiai išmone lenkė vienas kitą

„Vištytežerio sygos“, „Šilalės gaspadoriai“, „Viešvilės upėtakis“, 4-ojo čempionato nugalėtojai Elektrėnų „Elektrinis ungurys“ ir Prienų „Nemuno kilpų žvejai“, visos šalies automobilių mėgėjus subūrę „Retromobiliai“, „Lazdijų žvejai“ ir šilutiškiai „Gamtos bičiuliai“, „Nidos plekšnės“, antrą kartą atvykęs „Mažeikių kobinys“ ir „Šilutės ereliai“, – tai tik menka dalelė komandų, papuošusių šventę ir savo pavadinimais, ir vaišėmis.zuviene PPS

Čempionate dalyvavo ir Švedijos Ljungby miesto Rotary klubo 14 narių komanda, ir Slavsko delegacija, o išvakarėse Šilutę aplankę Turkijos Alanijos miesto komanda pasižiūrėjo ir pasižadėjo dalyvauti kitais metais.

Įvairovė ir gausa buvo tokia, kad vidudienį pradėjęs komandų pristatymą šventės organizatorius Marijus Budraitis jį užbaigė tik po daugiau nei valandos – tiek laiko scenon lipo svečių ir saviškių komandų kokai, kuriems buvo užrištos firminės prijuostės ir jau iš anksto įteiktos dovanos – sūrių rinkiniai bei ankstesniųjų čempionatų fotonuotraukų kalendoriai.
Renginio solidumą rodė ir tai, jog ne vieną komandą atlydėjo oficialūs jų rajonų savivaldybių asmenys.

Ne menkesnę išmonę žuvienės virėjai pademonstravo ir kurdami savuosius šūkius. „Konkurentus lenkiam sparčiai“, – tikino ketvirtą kartą čempionate dalyvaujantys viešviliečiai, „Šaukštas rankoj, o žuvis burnoj“, – žadėjo naujokai – Klaipėdos „Žuvis“, „Esam ten, kur mūsų laukia“, – ramiai sakė net iš Akmenės atvykę šokių kolektyvo „Alsa“ nariai.

Buvo ir tokių, kurie prisipažino esantys „gimę žvejoti, bet priversti dirbti“…

Su šūkiu „Šalin stereotipus“ pirmą kartą prie žuvienės katilo susivienijo „Šilutės afganai“, į savo „kompani“ šiemet seniūnus ir verslininkus įtraukė nebe pirmą kartą katilą kaičiantys „Šilutės polderiai“.

„Mūs žuvienės paragavę liksite be žado“, – neabejojo pasitikėjimo savimi nestokojantys šilališkiai, „Srėbk sriubą, o žuvį rasi dugne“, – atkakliai žuvies gabalo ieškantiems užsičiaupti liepė jungtinė bibliotekininkų komanda „Li-La-Ru“, kurios sudėtyje buvo ir latvių bei rusų bibliotekininkų, o jos priekyje didžiausiu samčiu mosavo pati Šilutės bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė.
zuviene biblioteka scenoje
Beje, pastaroji komanda bene vienintelė buvo tokia internacionalinė ir jau tikrai vienintelė, taip negailėjusi pasidalinti jai žinomais žuvienės receptais: iš anksto išleidę lankstinukus su net šešių žuvienių receptais bibliotekininkai draugiškai juos dalijo pažįstamiems ir nepažįstamiems.

Visų kitų komandų kokai ir jų padėjėjai, klausiami apie ingredientus, išsisukinėjo visais įmanomais būdais. Iš jų galėjai išgirsti, jog žuvienę verdantys marių vandenyje, į ją dedantys… žuvies, dar pridedantys meilės, kai kurie – daug krapų ir dilgėlių, o Šilutės lauko teniso klubo „Verdena“ nariai savąją sriubą žadėjo dar ir teniso kamuoliuku paskaninti.

Vieni pylė marių vandenį, kiti skuto pamario bulves

Ne vien žuviene tądien buvo sotinami šilutiškiai. Buvo čia ir košių, ir ant grotelių kepamos žuvies. O vaišingieji senovinių automobilių klubo „Retromobile“ nariai užkaitė 105 litrų žuvienės katilą, milžiniškoje keptuvėje čirškino bulvinius blynus (priskuto apie 150 kg bulvių) ir pirmieji sulaukė prie jos besibūriuojančios alkanos minios. Išties minios, mat eilė prie retromobiliečių nusidriekė tokia, kad jos pabaigą galėjai įžvelgti tik paprašęs paskutiniuosius joje stovinčius pamojuoti rankomis. Taip ir padarė gardamiškiai Genutė ir Arvydas, tikinę, jog nėra ko stoti prie to katilo, kur eilės nėra – tai esą reiškia, jog ten ir žuvienė nieko verta. O štai jei eilutė stovi, reikia laukti – akivaizdu, jog šie meistrai išmano kaip pamaloninti gomurį.

„Kas čia paskutinis, kaip čia suprasti?“ – vienu metu ir klausė, ir stebėjosi eilės pabaigos ieškantys ir niekaip nerandantys iš Tauragės atvykę Rima ir Robertas. Jie šią šilutiškių šventę lanko jau nebe pirmą kartą ir kaskart parsiveža smagius įspūdžius, nors buvo ir tokių metų, kuomet jiems net nepavyko prisibrauti iki žuvienės dalintojų.
zuviene verdaine 2
„Pasakiška jūsų šventė, tokių Lietuvoje mažai yra“, – smagiai makaluodamas milžinišku samčiu katile baltą žuvienę, pagardintą grietinėle, čempionatą gyrė retromobilistų kokas Valdas Gansauskas. Anot jo, žuvienės virimo čempionate viskas daroma žiūrovui, viskas žmogui.

„Dvigubai smagu, kad šventė yra, o pinigų už ją mokėti nereikia“, – jo žodžius patvirtino šilutiškė Angelė.

„Puiku, karšta ir linksma“, – vienas per kitą šaukė Šilutės kredito unijos komandos nariai, kuriems vadovavo kokė Birutė Gustienė. Savo katile jie tikino verdantys „Bičiulių“ žuvienę, o į katilą dedantys ypatingus ingredientus – marių žuvį ir pamario bulves, dar kliustelintys ir kaušą meilės…

Gražaus jaunųjų šaulių jaunimo komandai vadovavęs Donatas Jaunius sakė, kad pernykštis šaulių dalyvavimas čempionate buvo tik „žvalgyba“ prieš šiųmetį. Bet apgailestavo, jog jaunimas dar nemoka taip garsiai reklamuotis, kaip vyresnieji, o kai kurios jaunosios šaulės sakė tądien pirmą kartą žuvį į rankas paėmusios… Bet iki kitų metų čempionato jaunieji šauliai pažadėjo suburti dar didesnę komandą ir išbandyti ne vieną žuvienės receptą.

„Superinė jūsų šventė, pirmą, bet tikrai ne paskutinį kartą dalyvaujam“, – smagiai rėžė iš sostinės atvykusios lietuviškų degalinių tinklo „EMSI“ narės.

„Šita šventė – netgi mielesnė nei Šilutės gimtadienio šventė, nes visi yra viename būryje, renginys neužsitęsia iki nakties, o koncertų, pramogų, įspūdžių ir bendravimo visiems – iki soties“, – sakė vienos šilutiškių komandos vyrukai.

Dažnai į Vokietiją važinėjantys šilutiškiai Stasė ir Haris Jurgšat sakė ir ten pabuvoję daugelyje švenčių. Bet šilutiškių žuvienės čempionatas, anot jų, išsiskiria ypač šilta atmosfera. „Toks jausmas, jog čia visi susirinkusieji yra draugai ar mažų mažiausiai pažįstami“, – sakė jie.

„Žemai lenkiamės prieš tą žmogų, kuris sugalvojo tokį renginį, kurį net užsieniečiai jau žino ir mėgsta“, – sakė Albina ir Albinas Gečai.

zuvien gamtos biciuliai copyIš viso užmauti 4 žiedai

Kadangi kai kurios komandos virė ne po vieną katiliuką, tad komisijai teko įvertinti 47 žuvienes.

Autoritetingos komisijos nuomone, „Žuvies sriubos“ kategorijoje visus lenkė „Viešvilės upėtakių“ komandos sriuba, nuo jos skoniu beveik neatsiliko „TS-LKD“ Šilutės komandos sriuba, III vieta atiteko „Šilutės būsto“ komandai, kuri vadinosi „Šyšos lynai“.

Tradicinės žuvienės kategorijoje nepralenkiamas buvo rusniškis virėjas Algis Svitkinas, komandos „Tvarka ir teisingumas“ kokas. II vietą laimėjo socialdemokratų komanda, savo šūkiu kiekvieną kvietusi „paragauti raudonos žuvienės“, III vieta atiteko vilniečiams „EMSI“.

Šiemet buvo užmauti net keturi kintiškio Romo Tarvydo sukurti čempionų žiedai, du iš jų – skolos. Vienas žiedas teko pirmojo čempionato nugalėtojui Helmutui Jokaičiui iš Ventės – Šturmų bendruomenės, antras – antrojo čempionato nugalėtojui šilutiškiui Jonui Purliui, o trečiasis – šių metų čempionei Irenai Bumblauskienei iš komandos „Erelių moterys“.

Irena sėkmės tradiciją perėmė iš pernai čempione tapusios rusniškės Ilonos Liorancienės. Iš viso šešiuose čempionatuose čempionais yra tapę 4 vyrai: H.Jokaitis, J.Purlys, Raimondas Plikšnys (Rusnė), Kazimieras Stasiulionis (Elektrėnai) ir dvi moterys: I.Liorancienė bei I.Bumblauskienė.

Dar vienas žiedas, kaip kompensacija už tai, kad pats niekada negalės šiame renginyje atskleisti savo kulinarinių sugebėjimų, atiteko renginio sumanytojui ir vedėjui M.Budraičiui.

O M.Budraitis jau vakar pradėjo planuoti kitų metų čempionatą, kuriame irgi nestigs naujovių…
Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!