90-metės Adelės ilgaamžiškumo paslaptis: darbas, kaimiškas maistas ir saikas

 

Ilgaamze Adele_Sulciene„Nevartokite alkoholio, nerūkykite, valgykite sveiką natūralų maistą ir netingėkite“, – ilgaamžiškumo paslaptį atskleidžia Palendrių kaime (Žemaičių Naumiesčio seniūnija) gyvenanti Adelė Elena Šulcienė.

Bajoriško kraujo turinti senjorė sako, kad visi metai ir į juos sutekantis laikas prabėgo kaip vanduo. Visgi tas laikas, tie metai, dovanojo keturis vaikus, daug prisiminimų, skaudžių išgyvenimų. Šiandien Adelė gyvena kartu su dukra Vilija, džiaugiasi grynu kaimo oru, sveiku maistu ir galimybe pasivaikščioti po savo kiemą.

Garbaus jubiliejaus proga ilgaamžę sveikino Šilutės rajono valdžios ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos atstovai, kurie pasidžiaugė jos gera išvaizda šviesiu protu ir artimųjų meile.

Gyveno Rusnėje

Adelė gimė Šilalės rajone esančiame kaime, jos tėtis buvo vokiečių kilmės, o mama kilusi iš bajorų Goštautų giminės. Ilgaamžės mama pagimdė 12 vaikų, tačiau išgyveno tik 5. Šeši Adelės broliukai ir sesutės mirė dar kūdikiai, jų gyvybes nusinešė liga, nes anuomet nebuvo skiepų, taigi išgyvendavo tik stipriausi.

Iš pradžių gausi šeima gyveno Šilalėje, vėliau Adelės tėvai išnuomojo namą ir išsikėlė į kaimą. Mergaitė išmoko visus ūkiškus darbus – pjauti, šienauti, sodinti, ravėti. Baigusi pradinę mokyklą Adelė dar 4 metus mokėsi vokiečių kalbos. Prieš karą kurį laiką ji gyveno pas tėčio seseris Vokietijoje, bet kaip pati sako, pasakoti visą jaunystės istoriją būtų „ilga melodija“.

Tarybiniais laikais A. Šulcienė dirbo Plaškių fermoje karvių melžėja. Čia ji sutiko būsimą vyrą Juozą, su kuriuo vėliau išsikėlė į Rusnę. „Keliavome, ieškojome, vietų, kur būtų galima daugiau uždirbti“, – pasakojo ilgaamžė. Jau senatvėje pora atsikraustė į Palendrius.

Juozas ir Adelė sulaukė keturių vaikų: Almos, Andriaus, Emos ir Vilijos. Adelė ligšiol prisimena tragediją, 1983 metais nusinešusią dviejų, jau suaugusių jos vaikų gyvybes. Būdami 24 m. ir 28 m. jie nuskendo kelionės į Nidą metu, kai laivui apvirtus iš penkių žmonių išsigelbėjo tik viena mergina.

Šiandien ilgaamžė džiaugiasi 11 anūkų ir 9 proanūkių dėmesiu. Su jais sutaria gerai, laukia grįžtančių, dauguma ją aplankė jubiliejaus proga.

Pataria laikytis saiko

A. Šulcienė sako dažnai girdinti, kad negalima valgyti to ar ano, bet pati visą laiką valgė viską, tik su saiku ir sveiką maistą, kaip pati sako „maisto nekimšo kaip į bačką“. Dar visą gyvenimą ji neturėjo priklausomybių, taip gyventi pataria ir kitiems. „Man gerai, svarbu niekas neskauda, nieko blogo nėra, turiu pavalgyti, namuose šilta“, – nesiskundžia tingėti nemėgstanti Adelė. Laisvalaikiu ji vaikšto po kiemą, vaikams ir anūkams mezga kojines.

Visą gyvenimą daug dirbusi, besisukusi tarp namų, darbų, vaikų, Adelė sako, kad laikas prabėgo kaip vanduo, o 90-asis jubiliejus atėjo nejučia. Prieš 10 metų padėti mamai senatvėje, į Palendrius iš Klaipėdos atsikraustė dukra Vilija su vyru. Moteris prižiūri didelį ūkį: 18 ha žemės, karves, avis, vištas. Veikli moteris sako gyventi kaime mėgstanti, tačiau išgyventi nėra lengva. Kad šeima išsilaikytų, vyras važiuoja užsidirbti į Norvegiją. Vilija gamina sūrius, varškę, lydytą ar natūralų sviestą, šiuos produktus parduoda. Kad jos pagaminti gaminiai gardūs, įsitikino ir Adelę pasveikinti atvykę svečiai iš Šilutės.