Policija atsiskaitė visuomenei: yra ir kuo džiaugtis, ir kur pasitempti

policijos ataskaita_pareigunai2Visus praėjusių metų nusikaltimus, pažeidimus, eismo nelaimes ir jų išaiškinimą suskaičiavę Šilutės r. policijos komisariato vadovai surengė atsiskaitymą visuomenei.

Pareigūnai pasidžiaugė, kad mažėja ne tik bendri užregistruojamų pranešimų skaičiai, bet ir eismo įvykių, jų metu žuvusių ir sužalotų žmonių, kad mažiau nusikalstamų veikų pernai įvykdė nepilnamečiai.

Bet nedžiugina vis dar nemažėjantys vagysčių skaičiai, gana daug yra sukčiavimo atvejų.

Aptarta ir smurto artimoje aplinkoje situacija, kalbėta apie alkoholio prekybą masinių švenčių metu, gyventojų pilietiškumą ir kitas aktualiausias šiandienos problemas.

Daugiausia – vagysčių

Visų metų situaciją apžvelgęs Šilutės r. PK viršininkas Artūras Mikalauskas pastebėjo, kad pernai mūsų rajone užregistruoti 7556 įvairūs pranešimai (2015 m. jų buvo 8485). Tačiau nedžiugina, kad tai didžiausias skaičius, palyginti su Šilalės ir Pagėgių PK rodikliais.

Šilutės rajone įvykdytos 667 nusikalstamos veikos, ir tai yra didžiausias skaičius Tauragės AVPK aptarnaujamoje teritorijoje – 42 proc. visų nusikalstamų veikų. Tačiau tai mažiau, nei buvo užregistruota 2015 m. (766). Ištirtos 346 nusikalstamos veikos, ir tai sudaro 51,9 proc. (2015 m. – 428 – 57 proc.).

42 nusikalstamas veikas pernai įvykdė nepilnamečiai. Tai perpus mažiau nei užpernai.policijos ataskaita_Mikalauskas_

Anot A.Mikalausko, ištyrimo rezultatai nedžiugina, nes Šilutė atsilieka nuo visos šalies vidurkio. Tiesa, ne paskutinį vaidmenį čia vaidino ir žmogiškasis faktorius: 2015 m. Šilutės r. PK dirbo 10 tyrėjų, o pernai – tik 7.

Kaip jau daug metų iš eilės, visų nusikalstamų veikų liūto dalį sudaro vagystės – jų nemažėja jau 2 metai. Ištirta tik trečdalis vagysčių, t.y., 91 atvejis. Tai, anot A.Mikalausko, labai mažas skaičius.

Plačiau apie ilgapirščių darbelius – kituose „Šilutės naujienų“ numeriuose.  
  
Kasmet panašus ir plėšimų skaičius. Šių nusikaltimų irgi ištiriama tik trečdalis.

Prioritetai – smurtas ir alkoholis

Rajono mero pavaduotojas Algis Bekeris sakė pastebėjęs, kad miesto gatvėse ir ankstų rytą, ir vėlų vakarą galima sutikti pareigūnus. Tai rodo, kad miestas yra nuolat stebimas, ir dėl to šilutiškiai ramiau miega.

Vicemeras pažadėjo, kad galbūt jau vasaros viduryje Savivaldybė mūsų miesto policijai padovanos dar vieną automobilį, nes irgi siekia prisidėti prie jos pasiektų teigiamų rezultatų ir gyventojų saugumo.

Savivaldybės administracijos vadovas Sigitas Šeputis priminė, kad pagrindinis visos Lietuvos policijos darbo prioritetas šiemet turės būti smurto prieš vaikus užkardymas. Šilutės savivaldybėje yra apie 250 rizikos grupei priklausančių šeimų, kuriose auga apie 500 vaikų. Šie skaičiai išlieka stabilūs jau kelerius metus, tad jis prašė, kad policija ir šiemet šiai gyventojų kategorijai skirtų didelį dėmesį.

Anot S.Šepučio, dar viena prioritetinė sritis šalyje – alkoholio ribojimas, ir pirmieji žingsniai jau daromi.

Prokuratūros vadovas Rimvydas Kurpavičius Šilutės policijos darbą pavadino „normaliu“ ir sakė, kad trūkumų jame nemato. Gero darbo rodiklis, anot vyr. prokuroro, yra tai, kad pernai rajone neįvyko nė vieno ekstremalaus įvykio.

Sukčiai vis randa naujų būdų

Tauragės AVPK viršininko pavaduotojas Mindaugas Baršys akcentavo, kad apskrityje jau vyksta pirmosios masinės šventės, kurių metu nebeleidžiama prekiauti alkoholiu. Tokia pernai buvo Tauragės miesto šventė, po kurios policija gavo nemažai dėkingų gyventojų skambučių. Tauragiškiai tikino labai gerai jautęsi renginyje, kurio metu aplink nešlitiniavo girti asmenys. Anot M.Baršio, matyt, jau laikas visiems apsispręsti šiuo klausimu ir panašią švenčių praktiką įdiegti ir Šilutėje.

Svečias dar kartą priminė apie sukčiavimo atvejus, ypač – pastarojo laikotarpio tendenciją – sukčiavimą elektroninėje erdvėje. Nors 2015 ir 2016 metais sukčiavimo atvejų užregistruota „tik“ 17 ir 20 (tai yra daug mažiau, nei buvo 2014-aisiais – 55), tačiau sukčiai tampa vis išradingesni, ieško naujų apgaulės būdų, ir jiems pavyksta apmauti ne vieną net ir jaunesnio amžiaus žmogų.

M.Baršys siūlė visiems šilutiškiams, kurie sulaukia skambučių ar raštų su prašymais perduoti ar pervesti pinigus, nestresuoti. Nors sukčių taktika kaip tik tokia ir yra – žmogų skubinti ir neleisti jam aiškintis situacijos, bet reikėtų neskubėti pervesti ar perduoti pinigus, o pirma ieškoti būdų, kaip išsiaiškinti situaciją.

Paminėtas pernai pavasarį užfiksuotas sukčiavimo atvejis, kurį išaiškinti ir sulaikyti sukčių A.K. pavyko tik todėl, kad šilutiškė Jovita Žymančiuvienė nebuvo patikli. Vyras buvo nurodęs moteriai atnešti pinigus prie parduotuvės V.Kudirkos g., tačiau ji greit įtarė klastą ir sugebėjo bendradarbiauti su policija, kuri greit sulaikė sukčių parankinį.

Sukčiavimo išaiškinamumas gerėja: 2016 m. ištirta 17 atvejų (85 proc.), o 2015 m. – tik 9 (52,9 proc.). Išaiškinant tokius nusikaltimus ypač svarbi visuomenės pagalba.

Padėkojo neabejingiems šilutiškiams

Tauragės AVPK vadovo pavaduotojas M.Baršys priminė, kad jau buvo ir dar bus keliami policijos pareigūnų atlyginimai, ir jau šių metų vasarą išties konkurencingą atlygį turėtų gauti net žemiausios grandies policininkai. Nuolat gerėja ir techninis aprūpinimas, atnaujinamos ryšio ir kompiuterinės priemonės. Visa tai tam, kad pareigūnai galėtų kuo geriau  atlikti savo pareigas.

M.Baršys akcentavo pareigūnų kovinio pasirengimo svarbą, ragino juos sportuoti, nes, anot jo, dėl žmonių dirbantys pareigūnai turi sugebėti apsisaugoti ir patys. Tauragės AVPK vadovų nuomone, kovoje su nusikalstamumu labai svarbus ir visuomenės nepakantumas įvairaus plauko prasižengėliams. Tą nepakantumą reikia nuolat auginti.

Apskrities komisariato vadovybė pastebėjo ir tuos šilutiškius, kurie nelieka abejingi įvairioms negerovėms ir aktyviai ieško galimybių padėti policijos pareigūnams. Padėkos raštai įteikti Almai Radzevičienei, Natalijai Vaitkienei, Sonatai Šertvytienei, Marytei Matevičienei, Raimondui Steponkui ir Vilijai Budrikienei.