Seimo rinkimų naktis atnešė daugeliui neįtikėčiausią naujieną – Šilutės apygardoje Seimo rinkimų lyderiais tapo du kraštiečiai, politikos naujokai: Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Alftredas Stasys Nausėda ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Sandra Tamašauskienė. Preliminariais duomenimis, A.S.Nausėdai atiteko 24,27 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių balsų, o S.Tamašauskienei – 17,71 proc. balsų.
Pietų Žemaitijos rinkimų apygardoje, kurioje Seimo narį vienmandatėje rinkimų apygardoje renka Švėkšnos, Gardamo, Žemaičių Naumiesčio ir Vainuto seniūnijų gyventojai, iš aštuonių pretendentų favoritu tapo partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Remigijus Žemaitaitis ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Stasys Šedbaras. Jiems Pietų Žemaitijos rinkimų apygardos žmonės atitinkamai padalino 38,03 proc. ir 17,14 proc. balsų.
Favoritai pasikeitė rinkimų naktį
Šilutės rinkimų apygardoje rinkimų dieną politinių partijų būstinėse tvyrojo prieštaringos nuotaikos. Favoritu dažniausiai buvo minimas bemaž visų savivaldybės bendruomenių švenčių globėjas ir savivaldybės mero Vytrauto Laurinaičio proteguojamas partijos Tvarka ir teisingumas atstovas, Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, Seime dirbantis jau dvi kadencijas.
Antruoju favoritu buvo minimas socialdemokratas, vieną kadenciją Seime Šilutei atitarnavęs Artūras Skardžius. Jo gerbėjai rankutėmis trynė ir saviškio kandidato sėkme labiausiai pasitikėjo po skandalingos „tvarkiečių“ medžioklės kontrabandininkų brydėje ir K.Komskio brolio Arvydo mirtino šūvio į pasieniečių tarnybinį šunį.
Socialdemokratų būstinėje rinkimų dieną bujojo viltis, kad ministru pirmininku dar vienai kadencijai taps Algirdas Butkevičius, o antrajame rinkimų ture dėl Seimo nario mandato grumsis A.Skardžius. Tik niekas aiškiai neprognozavo, su kuo jam teks varžytis II rinkimų ture: su buvusiu saviškiu, netikėtai tapusiu valstiečiu – žaliuoju A.S.Nausėda ar su konservatore S.Tamašauskiene?
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos būstinėje rinkimų dieną neblėso viltis, kad jų kandidatas A.S.Nausėda pateks į II rinkimų turą. Tačiau niekas nė neužsiminė, kad antruoju favoritu taps konservatorė S.Tamašauskienė.
Valstiečiams – žaliesiems pergalingas viltis kurstė kaimo žmonių pasitikėjimas A.S.Nausėda, kuris porą dešimtmečių jiems buvo žinomas kaip Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas, visuomet gynęs jų interesus.
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų būstinėje kad ir tikėtasi patekti į antrąjį turą, bet kad konkurentu taps Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, niekas neprognozavo. Tarp tikėtinų konkurentų buvo minimas K.Komskis ir A.Skardžius. Svarstoma, su kuriuo konkurentu kova būtų paprastesnė.
S.Tamašauskienė, sužinojusi, jog žmonės labiausiai pasitikėjo ja ir A.S.Nausėda, sakė, kad tokio rezultato ji nesitikėjo nei geriausiame sapne.
Beje, A.S.Nausėda buvo lyderis per visą balsų skaičiavimo laiką. O S.Tamašauskienei iki pat paryčių, kol buvo skaičiuojami balsai, ant kulnų lipo K.Komskis, atsiliekantis 200-300 balsų ir neleidęs Šilutės konservatorių lyderei atsipalaiduoti.
Visaverčio mandato negavo
Seimo narys K.Komskis ne kartą viešumoje yra kalbėjęs, kad jo tikslas yra tapti Seimo nariu vienmandatėje apygardoje. Pasak politiko, jis nori būti visaverčiu Seimo nariu, teisėtai atstovaujančiu rinkimų apygardos žmonių interesus. Iki šiol K.Komskis į Seimą patekdavo kaip partijos Tvarka ir teisingumas sąrašo narys daugiamandatėje apygardoje.
Sekmadienį Šilutės rajono rinkėjai jam jau trečią kartą sutrukdė pasiekti tikslą – laimėti rinkimus vienmandatėje apygardoje. Pirmą kartą K.Komskis pralaimėjo, net nepatekęs į antrąjį rinkimų turą.
„Tvarkiečiai“ per plauką pateko į Seimą
Rinkimų naktis, stebint daugiamandatės rinkimų apygardos rezultatus, šiam politikui tikriausiai buvo pati ilgiausia. Per naktį renkant duomenis iš visos Lietuvos, partijos Tvarka ir teisingumas reitingas svyravo ir krito nuo 7 proc. iki minimalios ribos, leidžiančios patekti į Seimą, – 5 proc. balsų.
Preliminariais duomenimis, partija Tvarka ir teisingumas daugiamandatėje rinkimų apygardoje surinko 5,34 proc. balsų ir gali gauti 5 mandatus. Tikėtina, kad šios partijos vieni iš lyderių R.Žemaitaitis ir K.Komskis Seimo nario mandatus gaus, nes šie politikai partijos sąrašuose buvo įrašyti pirmuoju ir antruoju numeriu. Vargu ar šios sparčiai nykstančios partijos nariai ir rėmėjai į pirmąjį penketuką bus reitingavę kitus, mažiau žinomus „tvarkiečių“ politikus.
Ir nors keli „tvarkiečiai“ ir pateks į Seimą, bet jų ambicijas valdyti Lietuvą gali tekti atidėti ketveriems metams. Mat naujojo parlamento lyderis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau rinkimų naktį pareiškė, kad partijos Tvarka ir teisingumas atstovų naujojoje valdančiojoje koalicijoje neprireiks.
Autsaideriams – savi džiaugsmai
Keturi iš aštuonių pretendentų šiuose rinkimuose itin mažai sudomino rinkėjus. Tačau negalima sakyti, kad jie buvo nusivylę, – kiekvienas liko su savo džiaugsmais.
Penktas tarp vienmandatininkų liko pedagogas, Liberalų sąjūdžio kandidatas, savivaldybės Tarybos narys Algirdas Gečas. Jam rinkėjai skyrė 1786 balsus – 11,89 proc. Šis politikas, jau kelintą kadenciją renkamas į savivaldybės Tarybą, tiek pasitikėjimo balsų niekada nėra gavęs.
A.Gečui savimeilę glosto ir tas faktas, kad jis gavo bemaž dvigubai daugiau balsų už buvusį partijos kolegą, Laisvės sąjungos (liberalų) skyriaus lyderį Arvydą Jaką.
Pastarajam atiteko 906 balsai – 6,05 proc. A.Jakas jau trečią kartą bandė jėgas pretenduodamas į LR Seimą,tačiau šį kartą jam sekėsi prasčiausiai. Vargu ar A.Jakas šį kartą nuoširdžiai stengėsi kovoti dėl mandato. Jis buvo tarp tų kandidatų, kurie neturėjo būstinės, rinkimų balsavimo eigą stebėjo kartu su buvusiais savo partiečiais liberalsąjūdiečiais.
Darbo partijos atstovas Aloyzas Ignašius, niekad nebuvęs net savivaldos politiku, irgi bandė patekti į LR Seimą. Darbo partijos simpatikai Šilutės rinkimų apygardoje jam skyrė 356 balsus – 2,37 proc.
Tokie rezultatai leidžia įtarti, gal Darbo partija Šilutės rajone išsivaikšto. Prieš šešerius metus Darbo partijos Šilutės skyriaus pirmininkas Saulius Stankevičius puikavosi, kad jis valdo skyrių, kuriame yra 1200 narių. Taigi šie rinkimai parodė, kad šašlykais ir kitokia užkanda sugundyti partijos nariai ištikimybės ilgai nedemonstruoja.
Visišku autsaideriu rinkimų maratone liko verslininkas Rimantas Jaruškevičius, kuris pretendentų į Seimą debatuose tarp kitų kolegų buvo pasirodęs ne ką prasčiau. Ne vienas šilutiškis žino, kad R.Jaruškevičius yra įpratęs sakyti savo nuomonę nevyniodamas į vatą. Akivaizdu, kad pastangų išreklamuoti savo idėjas šįkart R.Jaruškevičiui pritrūko.
Žada garbingą ir korektišką kovą
Per daugelį Seimo rinkimų dar neteko matyti, kad į antrąjį turą patekę pretendentai taip nuoširdžiai vienas kitą sveikintų su pergale. Apie 2 val. nakties, kai rinkimų apylinkių rezultatai rodė, kad favoritais taps A.S.Nausėda ir S.Tamašauskienė, Alfredas džentelmeniškai pats pirmasis iškeliavo iš savo būstinės į konservatorių susirinkimo vietą ir pasveikino S.Tamašauskienę. Politikai pasižadėjo kovą tęsti garbingai ir korektiškai.
Tiek konservatoriai, tiek Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai niekad nebuvo minimi istorijose ar teisėsaugininkų ikiteisminiuose tyrimuose kaip balsų pirkliai ar klastojamų rinkimų rezultatų herojai.
LR Seimo rinkimų antras turas įvyks spalio 23 dieną.
Šilutės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė Danguolė Dimičiukienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad per rinkimų pirmąjį turą negavo jokių pranešimų apie pažeidimus. Ji džiaugėsi, kad rinkimų apylinkėse dirbo komisijų nariai, turintys ne vienų rinkimų patirties. Pavyzdžiui, Šilutės prokuratūros darbuotoja Lina Radzevičienė Šilutės miesto Mokyklos rinkimų apylinkės komisijai sklandžiai vadovauja per visus rinkimus jau 12 metų.
Rašyti atsakymą