Ūkininkai gėrisi modernia technika ir skaičiuoja centus

lauko diena 1pNe rudeniškai karšta penktadienį buvo Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Kulėšų kaime – čia, visai šalia kelio į Šilutę esančiuose vietos ūkininko Jono Šakurskio laukuose, stovėjo gal dešimt šiuolaikiškos žemės ūkio technikos agregatų, būriavosi koks pusšimtis iš viso rajono suvažiavusių ūkininkų ir liejosi karštos diskusijos.

Moderniausios žemės ūkio technikos pristatymą šilutiškiams šio ūkininko laukuose tądien surengė šia technika prekiaujanti UAB „Dojus Agro“, o ją smalsiai apžiūrinėję ūkininkai apgailestavo tik dėl vieno – kad iki rekordiškai žemos ribos kritus žemės ūkio produkcijos supirkimo kainoms apie tokias naujoves galintys tik pasvajoti…

Ūkininkai galėjo techniką „pačiupinėti“

Lauko dienos, kuriose ūkininkai sužino savos srities naujoves, šalyje ir mūsų rajone jau įprastas dalykas. UAB „Dojus Agro“ lauko dieną mūsų krašte jau buvo surengusi prieš kelerius metus.

Įmonės pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas ir jo komanda susirinkusiesiems šįkart pristatė išties modernius įrenginius, gaminamus Vokietijoje, Prancūzijoje ir JAV. Lauke rikiavosi spalvoti įvairių modelių traktoriai ir kombainai, savaeigiai žolės ir kukurūzų smulkintuvai, savaeigiai purkštuvai ir runkelių nuėmimo kombainai, savaeigiai pašarų dalintuvai. Atgabenta čia ir įvairi žemės įdirbimo, sėjos ir šienavimo, pašarų ruošimo technika.

„Siūlome palengvinimą visiems žemės ūkio darbams“, – sakė ūkininkų svečiai.lauko diena 2 ukininkai

Ūkininkai ne tik išklausė išsamius pasakojimus apie kiekvieną traktorių ar agregatą, bet ir patys galėjo čia pat sėsti prie šios technikos vairo ir ją išbandyti arba susitarti dėl galimybės išbandyti savo žemėse. Tiems, kas norėjo patikrinti technikos galimybes savose valdose, buvo duota diena ar net dvi.

„Dabar žmonės retai perka brangią techniką jos neišbandę, todėl ir mes nesiūlome katės maiše, visiems sudarome galimybes patiems „pačiupinėti“ šiuos įrengimus“, – sakė P.Arūnas.

Ūkininkai nebegali planuoti veiklos

Dar gerokai iki technikos demonstravimo pradžios lauke šnekučiavosi du bendraminčiai ūkininkai – Algimantas Kliučinskas iš Juknaičių seniūnijos Užlieknių ir Paneušas Surplys iš Kintų seniūnijos Uogalių kaimo. Didelius pieno ūkius turintys vyrai sakė, jog visada stengiasi dalyvauti panašiuose renginiuose, net jei jie vyksta kituose rajonuose. „Sužinoti siūlomas gamintojų naujoves yra būtina, be to į priekį nežengsi, nebent atgal“, – kalbėjo vyrai.

A.Kliučinskas apgailestavo, jog tokių renginių pamatyti nespėdavęs jaunystėje, mat tada neturėjo kam išvažiuodamas palikti ūkio. Dabar jį palieka vaikų priežiūrai ir ramiai vyksta susitikti su bendraminčiais.

„Duokit pinigų – pirksim viską iš eilės“, – šmaikštavo vyrai, išgirdę klausimą, ar ketinantys įsigyti ką nors iš siūlomos technikos. Ir čia pat priminė šiandienines produkcijos supirkimo kainas: štai P.Surplys, kuris priklauso ūkininkams, per dieną parduodantiems nuo 500 kg iki 1 tonos pieno, už kilogramą jo gauna vos po 65 centus – tiek ūkininkams dabar moka „Žemaitijos pienas“.

Supirkimo kainos taip drastiškai mažėti pradėjo nuo kovo mėnesio, o iki tol, pasak ūkininkų, gaudavę ir po 92-94 centus, ir net daugiau nei litą.

O A.Kliučinskas pasakojo jau pusmetį nebeatgaunantis savo pinigų iš mėsos supirkėjų – „Pajūrio mėsinės“. Dar kovą pardavęs jautieną, ūkininkas iki šiol klausosi supirkėjų pažadų grąžinti skolą.

P.Surplys nepaliauja stebėtis, kaip sumaniai dirba perdirbėjų ir prekybininkų tandemas. Štai dar neseniai varškės pakelyje buvę 200 gramų, po kiek laiko – 185 gramai, o pastaruoju metu jau ir 175 gramų pakelius matęs. Bet kaina vis liekanti ta pati.

Panašiai, pasak P.Surplio, mažinamas ir sviesto pakuočių svoris.

Todėl ūkininkams nesuvokiama, kad dėl Rusijos embargo kenčia tik žemės ūkio produkcijos gamintojai, o perdirbėjai ir prekybininkai klesti toliau it niekur nieko.  

lauko diena ukininkaiP.Surplys sakė samdantis keletą talkininkų, tad dabar jau sukantis galvą, ką reikės daryti, kai nuo spalio teks vėl kelti jiems atlyginimus.

Abu ūkininkai sakė nebegalintys prognozuoti tolesnės veiklos, nes priversti gyventi nežinomybėje – niekas neaišku ir dėl rytojaus kainų, dar mažiau aišku, ar iš viso kas nors supirks produkciją.

Labiausiai jie apgailėjo tuos kolegas, kurie rizikavo ir „lindo į bankus“, mat taip padaręs, anot jų, gali ir visai nebeišsikapstyti.

Grūdininkai prisiminė Brazauską

Esama padėtimi nepatenkinti ir grūdų augintojai. Štai iš Grygališkės atvykęs Stasys Baltutis bei laukų šeimininkas Jonas Šakurskis tarpusavyje kalbėjosi, jog esant dabartinėms grūdų supirkimo kainoms apie jokią naujesnę techniką nėra ko ir svajoti. Ūkininkai gali nebent pasižiūrėti į ją, kad bent orientuotųsi, kur pažengė gamintojai.

„Už grūdus moka ašaras – po 380 litų už toną kvietrugių, dar visu šimtu mažiau – už toną rugių“, – dėstė abu ūkininkai, o kažkas iš šono jiems atitarė, jog rugių supirkimas jau bene iš viso nutrauktas.

„Gera buvo žemdirbiams prie Brazausko: už grūdus mokėjo net po 670 litų, o duona kokia pigi buvo“, – su nostalgija ir čia pat kvatodamiesi ūkininkai prisiminė praėjusius laikus.

Reikalaus subsidijas atiduoti žemdirbiams

Bet juokas šiandienos žemdirbiams kartais būna tik pro ašaras, – taip irgi sakė ne vienas tądien į Kulėšus atvykęs ūkininkas.

Apžiūrėję techniką jie surengė diskusiją, kuriai vadovavo Lietuvos ūkinininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas.

Prieš savaitę visos šalies Ūkininkų sąjungos vadovų nuomonę panoro išgirsti ir juos buvo sukvietęs premjeras Algirdas Butkevičius. LŪS pirmininkas Jonas Talmantas išsakė visų žemdirbių nuomonę, jog subsidijos turėtų būti atiduodamos produkcijos gamintojams, o ne perdirbėjams. Tokiai nuomonei pritarimą penktadienį išsakė ir mūsų rajono ūkininkai.

„Lauksime, ką nuspręs vyriausybė. Bet jei sprendimas bus nepalankus ūkininkams, labai gali būti, kad žemdirbiai imsis drastiškų priemonių – gal būt net piketų ir streikų“, – žadėjo K.Andrijauskas.