Politiniai kaliniai ir tremtiniai paminėjo 35-ąsias „Tremtinio“ klubo įkūrimo metines

Sekmadienį, sausio 28 d., Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) Šilutės filialas (pirmininkė Regina Tamošauskienė) minėjo 35-ąsias „Tremtinio“ klubo įkūrimo metines. Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios už gyvus ir mirusius tremtinius, kovotojus už Lietuvos laisvę, susirinkusieji pasidalijo prisiminimais.

Susirinko pasidalinti prisiminimais

Renginyje dalyvavęs Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pasidžiaugė Šilutės filialo aktyvia veikla, tautinės kultūros puoselėjimu, tremtinių dalyvavimu ne tik vietiniuose renginiuose, bet ir respublikiniuose. Meras linkėjo gražios veiklos bei bendrystės.

Po Mišių buvę tremtiniai, politiniai kaliniai, jų šeimų nariai, artimieji pabūti kartu, pasidalinti prisiminimais ir pabendrauti prie arbatos puodelio rinkosi Šilutės Šv. Kryžiaus parapijos namuose. Tylos minute pagerbti į amžinybę išėję tremtiniai.

LPKTS Šilutės filialo pirmininkė R. Tamošauskienė, dėkojo klebonui Remigijui Saunoriui už suteiktas patalpas šventei organizuoti, merui V. Laurinaičiui ir kavinės „Klumpė“ kolektyvui už gardžias vaišes, o Vydūno gimnazijos mokytojai Sandrai Tamašauskienei už mokinių sveikinimą.

Veikla vyko kartu su Sąjūdžiu

Pasak R. Tamošauskienės, lygiai prieš 35 metus, 1989-ųjų sausio 28 dieną, visuotinio tremtinių susirinkimo metu, kurį organizavo ir vedė Šilutės Sąjūdžio iniciatoriai Z. Rauka, V. Skirkevičius, V. Giedrikienė, B. Katilius, S. Paciukas buvo įkurtas Šilutės ,,Tremtinio“ klubas. Pirmuoju pirmininku išrinktas drąsus, aktyvus, energingas teisininkas Zigmas Rauka.

Iki 1995 m. beveik visa buvusių tremtinių Šilutės skyriaus veikla vyko kartu su Sąjūdžio grupės veikla. 1989 m. lapkritį visi kartu išleido pirmąjį laikraštį ,,Santara“, organizavo buvusių tremtinių palaikų parvežimą iš Sibiro ir perlaidojimą Tėvynėje, paminklinių žymenų įrengimą ant pastatų, kuriuose buvo kalinami, kankinami ir žudomi nekalti žmonės, buvo aptvertos Macikų lagerio kapinės. Bet dar laukė dideli, pusę amžiaus iš atminties ištrintos švenčiausios Lietuvos istorijos, kultūros, tautiškumo, tradicijų atkūrimo darbai. Rūpėjo atstatyti sovietmečiu sugriautus ir susprogdintus paminklus, išaiškinti ir įamžinti žuvusių už Nepriklausomybę kovotojų palaidojimo vietas.

Šilutės Šv. Kryžiaus parapijos namuose tremties prisiminimais dalinosi šilutiškė Marijona Jankauskienė, Šilutės Sąjūdžio iniciatorius Virgilijus Skirkevičius, Sąjūdžio metraštininkas, žurnalistas Stasys Mėlinauskas, Giedrė Anskaitienė, Stasys Tunyla ir buvęs LPKTS Šilutės filialo pirmininkas Ipolitas Vasiliauskis. Skambėjo Šilutės politinių kalinių ir tremtinių choro „Pamario aidas“ (vadovė Nijolė Sniečkuvienė) dainos.

LPKTS žymenimis „Už nuopelnus Lietuvai“ yra apdovanoti buvę Šilutės filialo pirmininkai: Vytautas Vaicekauskas, Ipolitas Vasiliauskis, Edmundas Stankevičius, Antanas Mitkus, Antanas Balvočius ir dabartinė filialo vadovė Regina Tamošauskienė.