Afrikinis kiaulių maras artėja prie Šilutės: židinys jau ir Pagėgiuose

 

kiaule viena_gulinti_4Afrikinis kiaulių maras (AKM) visai priartėjo prie Šilutės: Pagėgių savivaldybėje, Pavilkių miške sumedžiotam šernui rugpjūčio 3 d., atlikus tyrimus dėl šios ligos, gautas teigiamas rezultatas.

Šilutės rajone nuo 2018 m. liepos mėnesio visi sumedžioti šernai yra tiriami nuo AKM ir trichineliozės, o jų skerdieną medžiotojai laiko šaldikliuose. Ir tik kai gaunamas neigiamas tyrimų atsakymas iš laboratorijos, mėsa naudoja maistui savo reikmėms.

Nuo metų pradžios Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje dėl afrikinio kiaulių maro viso ištirta 157 sumedžioti šernai ir 1 rasta gaišena, taip pat 173 kiaulių mėginiai. Visų tyrimų rezultatai buvo neigiami.

Tačiau paskutinysis tyrimas, kai buvo tirti Pavilkių miške sumedžioto šerno mėginiai, privertė sunerimti: nustatyta, kad gyvūnas buvo užsikrėtęs AKM.
Informuojame, kad kiekvienas kiaulių laikytojas turi žinoti, jog AKM užkrėstoje teritorijoje, kurioje nustatomi AKM atvejai laukinėje faunoje, pagrindinė priežastis, dėl kurios ir kiaulių ūkyje gali kilti protrūkis, yra aplaidumas laikantis biosaugos reikalavimų. Negalima šerti kiaulių šviežia žole ir maisto atliekomis, rizikuojama virusą parnešti į ūkį ir lankantis miškuose, renkant sraiges, uogas, grybus, medžiojant. Grėsmę kelia ir kitų gyvūnų laikymas kartu su kiaulėmis toje pačioje patalpoje.

Didžiausią pavojų kelia vis dar pasitaikantys atvejai, kuomet kiaules gyventojai augina nelegaliai, tai yra, jų nedeklaravę. Dar blogiau, kad tokie ūkininkai nesilaiko biologinio saugumo reikalavimų. Tokių atvejų nustatyta tikrinant kiaulių laikytojus rajone. Rasta ir kitokių pažeidimų: prie įėjimo į kiaulių laikymo vietas nebuvo dezinfekcinių kilimėlių, įėjimai į kiaulių laikymo patalpas nebuvo aptverti, nebuvo naikinami graužikai, o laikomos kiaulės neženklintos ir įsigytos be privalomų dokumentų, neturėjo veterinarijos pažymėjimų ir gabenimo važtaraščių. Tokius pažeidimus darantys kiaulių laikytojai rizikuoja sulaukti ne tik didelių baudų, bet jie privalės paskersti laikomas kiaules bei savo lėšomis apmokėti laboratorinių tyrimų išlaidas.

Ūkininkai, norintys apsaugoti savo ūkius, turi griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų: keisti avalynę ir darbinius drabužius bei švariai nusiplauti rankas prieš įeidami į kiaulių laikymo patalpas, naudoti dezinfekcinius kilimėlius ir juos nuolat užpildyti AKM virusą veikiančiomis dezinfekcinėmis medžiagomis, kiaules šerti tik termiškai apdorotais pašarais.

Gyventojai, pastebėję savo ūkiuose susirgimo požymių turinčias kiaules, nedelsiant turi apie tai pranešti Šilutės VMVT telefonu 8 441 62286, 62285, ar privačiam veterinarijos gydytojui, arba nemokamu visą parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403.