Aiškėja, kas nutiko 13-mečiui Šilutėje, artimieji šokiruoti: „Jis visas kruvinas išbėgo iš mokyklos“

Šilutėje būrys devintokų taip sumušė septintoką, kad vaikas šoko būsenos ir visas kruvinas bėgo kelis kilometrus namo, o iš ten pateko tiesiai į ligoninę. Egzekucija įvyko mokyklos koridoriuje per pertrauką. Anot švietimo įstaigos direktoriaus, budintis mokytojas buvo už kampo ir nieko nematė.

TV3.LT nuotr.

Policijai jau pradėjus ikiteisminį tyrimą paaiškėjo, kad vaikas tą dieną buvo sumuštas ir antrąkart. O specialistai ragina griežtinti atsakomybę nepilnamečiams nusikaltėliams, mat tokių smurto atvejų tik daugėja. Šilutėje esanti mokykla buvo išgarsėjusi, kai vienas jos auklėtinis pernai prieš Kalėdas žiauriai sumušė kitą nepilnametį.

Vaikinui lūžo šonkauliai, išmušti dantys. Mušeika jau mina teismo slenksčius, o mokyklą ir vėl purto jau kitų auklėtinių smurto proveržis. Vieno čia besimokančio 13-mečio močiutė pasakoja, kad jos anūką per pertrauką mokyklos koridoriuje žiauriai sumušė būrelis šešiolikmečių.

7-okas po egzekucijos šoko būsenos ir visas kruvinas net kelis kilometrus bėgo namo: „Jis visas kruvinas išbėgo iš mokyklos ir iki mokyklos jie gyvena kokie 4–5 kilometrai. Jis vaikas grįžo namo pėškom. Labai pergyvenau, labai verkiau. Nu blogai, blogai.“

Nepilnametį tėvai išvežė į Šilutės, o iš jos greitoji į Klaipėdos vaikų ligoninę. Močiutė vis dar negali be ašarų pasakoti, kaip buvo sumuštas jos anūkas: „Yra visa mėlyna akis, yra šonkauliai atidaužyti, gyja. Galva sudaužyta. Kraujas liejasi ant smegenų. Kada gydytojas išleido jį iš ligoninės, tai dukrai pasakė – jei kas jam darysis blogai, pradėtų vemti, ar ką, iš karto vežat atgal į ligoninę.“

Šiurpiausia, kad visą šią egzekuciją stebėjo kiti koridoriuje buvę mokiniai. Tačiau niekas smurtautojų nesutramdė. Nebuvo šalia ir mokytojų. Mokyklos direktorius aiškina, kad 7-oką 9-okai sumušė ant minkštasuolio, tuo metu mokytojas buvo už kampo ir nieko nespėjo pamatyti.

„Budintis mokytojas buvo tuo metu vestibiulyje, tačiau iš vestibiulio perėjo, kadangi turi visą antrą aukštą ir nuėjo į koridoriaus kitą galą, kol grįžo, viskas labai greitai įvyko“, – sako mokyklos direktorius Audrius Astasevičius.

Močiutė pasakoja, kad tyrimo ėmęsi policininkai peržiūrėjo vaizdo kameros įrašus, mat visa mokykla filmuojama. Esą pareigūnai suskaičiavo net 19 smūgių. Pradėjo ir ikiteisminį tyrimą. Maža to, paaiškėjo, kad namo bėgantis vaikas buvo sumuštas ir dar kartą.

„Nepilnamečiui buvo suduoti smūgiai į įvairias kūno vietas. Taip pat, tą pačią dieną konfliktas tarp minėtų asmenų įvyko ir už mokyklos ribų“, – komentuoja Tauragės apskrities policijos atstovė Lina Banienė.

Kol 13-metis gydosi namuose, jo mama ieško naujos mokyklos. Šilutė sukrėsta naujo smurto išpuolio. Žmonės gatvėse pasakoja, kad ir jų vaikai su smurtu bei patyčiomis mokyklose susiduria:
„Per storas, negražus, netvarkingas, ne taip apsirengęs. Būna, tenka išgirsti iš vaikų taip.“

„Taigi vaikai yra, jie nesupranta kaip visuomenė funkcionuoja ir nesupranta kaip elgtis, tai čia savaime aišku – Kaip tai pakeisti? – Aš manau mokymas, švietimas. Vienintelis būdas.“

„Viskas nuo pačių vaikų tėvų auklėjimo priklauso. Ar ne taip, sakyčiau?“

O švietimo sritimi Šilutėje besidominti Tarybos narė sako, kad mūsų šalies įstatymai per švelnūs tokiems nepilnamečiams mušeikoms ir šie esą gali siautėti nebaudžiami. Todėl nuolat ir tenka girdėti apie naujus smurto proveržius tarp vaikų ir jaunuolių.

„Vaikas turi pareigas, bet nėra atsakomybės tos realios, tikros. Taip, vaikų gerovės komisija susirinks, pasvarstys, pritaikys kažkokią priemonę, nueis galbūt, pas psichologą. Gal nueiti kokią visuomeninę veiklą padaryti, Jis atliks tam tikrą laiką ir kas pasikeis? Niekas. Nes jis grįžta į tą pačią aplinką, pas tuos pačius draugus su kuriais jaučiasi kietai ir vėl darys tą patį“, – sako Šilutės tarybos narė Lijana Jagintavičienė.

O to išdava – vis dar daug smurto ir patyčių mokyklose. Psichologai aiškina, jei ankstesniais laikais patyčios dažnai baigdavosi uždarius mokyklų duris, dabar, egzistuojant socialiniams tinklams, jos tęsiasi kone kiaurą parą, tik po mokyklos persikelia į virtualią erdvę.

„Daugėja gaujų. Daugėja vaikų, kurie buriuojasi, kurie užsiima nusikalstama veika. Kurie jaučiasi nebaudžiami, jaučiasi, kad jų elgesys neturės atitinkamų pasekmių. Jie turi „stogą“, jie taip vadina. Jie jaučiasi drąsus saugūs ir leidžia sau tyčiotis iš kitų vaikų“, – kalba vaikų psichologė Inesa Golubovskaja.

Kaip išspręsti patyčių mokykloje problemą, vieno atsakymo specialistai neturi. Esą turi pasikeisti tiek tėvų, tiek vaikų mentalitetas. O štai dėl smurto apraiškų kai kurie specialistai skatina griežtinti nepilnamečių atsakomybę bei įstatymais jauninti amžių, nuo kurio gresia baudžiamoji atsakomybė pačiam paaugliui.