Amatų dienos Švėkšnoje priminė tautos istoriją

amatu dienos_sveksnoje_Gabriel_Barkut2_copyAmatų diena Švėkšnoje – tarsi muziejus po atviru dangumi, kur skamba kaltai, ūžia žiedimo staklės, čeža karpinių popierius, kaukši žalvario papuošalai, kunkuliuoja šiupinys ir žuvienė, nuostabiais aromatais pasitinka rūkytos žuvies, sūrio bei duonos amatininkai. Tai jau 5-oji Amatų diena Švėkšnoje, šiais metais įsikūrusi svetingų verslininkų sodyboje Kalnalio kaime.
Šiemet, norėdami paminėti Lietuvos 100-metį, apjungėme 4 renginius į vieną ciklą – „100 metų tautiškumo, kančios ir vilties“. Renginių tikslas visoms kartoms parodyti tą tautos istoriją, kurią išsaugojome, ir stiprinti bendruomenės narių viltį bei tikėjimą Lietuvos ateitimi.

Pirmasis ciklo etapas prasidėjo birželio 4-ąją. Tai – drožybos pleneras, kuriame savo patirtimi dalijosi drožėjai Vytautas Bliūdžius, Petras Balsys ir Rolandas Sūdžius. Jų įspūdingi darbai papuoš Švėkšnos seniūniją ir Parakaunyčios kalną, kuris bus 100-mečio simbolis. amatu dienos_sveksnoje_Petras_Balsys_Rolandas_Sdius3_copy

Nuo ankstyvo ryto Tomo ir Ilonos Grikšų sodyboje šurmuliavo amatininkai, kurie nekantriai laukė moksleivių, norėdami pademonstruoti ir leisti prisiliesti prie senųjų amatų. Iš Šilutės atvykusi Darija Šedienė mokė pasigaminti žalvarinius papuošalus, o kretingiškė Rasa Balsevičienė atskleidė vilnos vėlimo paslaptis. Emilis Kaušas rodė, koks įvairiapusiškas gali būti medžio dirbinys, šilutiškiai Julius ir Ismonda Katauskai siūlė įminti žiedimo meną bei supažindino su raugo keramika ir tapyba ant medžio, Žemaičių Naumiesčio etnokultūros centro darbuotojos leido moksleiviams nusipinti juostų bei pasigaminti rangių, ugdymo centro „Diemedis“ moksleiviai su mokytoja Virginija Rukšnaitiene siūlė išbandyti kruopštumo reikalaujantį karpymo meną, Švėkšnos muziejininkė Monika Žąsytienė paaiškino jidiš rašybos taisykles. Jaunoji menininkė Gabrielė Barkutė iš Mažeikių surengė savo darbų parodą bei kartu su vaikais rašė linkėjimus sodybos šeimininkams, o Šilutės turizmo informacijos centro ir Tradicinių amatų centro darbuotojos vaišino saldžia šalstriube bei čirviniais blynais.

Vakarop į skoningai sutvarkytą sodybą ėmė rinktis vyresnieji, kuriuos smagia muzika pasitiko Inkaklių kaimo kapela „Ašvelė“ ir aromatingais kvapais viliojantys amatininkai: Aidas Ragelis su savo gardžiuoju šiupiniu, Bronius Kalvaitis su žuviene, Jurijus Belokopytovas su ką tik išrūkyta žuvimi, su sūriais ir duona atkeliavo Kristina Jančauskienė ir Stanislava Bočkuvienė, o tautinio paveldo produktais visus vaišino „Česlovo vyno“ ir kepyklėlės „Katu Katu“ šeimininkai. Skanaudami įvairius patiekalus svečiai klausėsi grupės „Karčema“ dainų.

Šeštadienį ir vėl visi buvo pakviesti į Grikšų sodybą, kur vyko šeimų krepšinio turnyras „Dėdės Tomo“ taurei laimėti. O birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną – renginio „Vilties laiškai – odė Lietuvai“ metu čia bus atidengtas medžio drožybos plenero metu pagamintas paminklas, skirtas Lietuvos šimtmečiui.