Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.

Druską laižo atsiklaupę ant kelio

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius sako, kad druska – svarbi laukinių gyvūnų mitybos sudėtinė dalis, kuri gali traukti juos išeiti į kelius. Nutirpus sniegui žvėrys darosi drąsesni ir traukia į kelius.
„Mineralinė mityba žinduoliams labai svarbi – daugelis jų mėgsta laižyti druską bei druskožemio molį. Medžiotojai žvėrims įrengia laižyklas, kur tirpstanti druska pritraukia daugelį kanopinių – briedžius, elnius, stirnas. Kadangi mūsų keliai žiemą barstomi įvairių druskų mišiniu, žvėrys vis dažniau išeina prie kelių ir laižo pakelėse susikaupusias druskas. Taip jie atstato žiemą negautų mineralų kiekį, nes šaltuoju metų laiku galėjo tenkintis tik šakeline mityba“, – sako S. Paltanavičius.

Briedžiai žemaūgę žolę, ant žemės esančius obuolius gali paimti tik atsiklaupę ant priekinių kojų, taip jie elgiasi ir laižydami druską šalikelėse. „Užsiėmęs žvėris gali būti nematomas, o tamsus jo kailis neišryškėja net apšviestas. Elniai, danieliai ir stirnos druską laižo stovėdami, tačiau tai nemažina susidūrimo su jais rizikos.

Sūrus mišinys labiausiai vilioja kanopinius, kai kada druskos graužti atšokuoja voverės, o naktį – pilkieji kiškiai. Visiems jiems šis mišinys yra pavojingas.

Tamsi kelio danga visuomet yra šiltesnė nei įšalusi miško vietovė. Net 1 – 2 laipsnių skirtumas traukia gyvūnus, nes leidžia jiems išsaugoti daugiau energijos.

Išvydus ant kelio žvėris būtina mažinti greitį, nenaudoti garsinių signalų – nežinoma, kiek žvėrių dar gali būti neapšviestoje pakelėje, kaip jie reaguos į artėjantį transportą.

Sustoti – geriausias sprendimas

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ atstovės Viktorijos Katilienės teigimu, susidūrimas su kanopiniais gyvūnais padaro didžiausią žalą. Suskaldomi automobilio žibintai, bamperis, priekinės grotelės, pažeidžiami vidiniai variklio skyriaus elementai ir radiatorius. Susidūrimai su briedžiais baigiasi skaudžiausiai: nukenčia žmonės, nukenčia net stogas.

Sunkiausios pasekmės, kai nepatyrę vairuotojai bando išvengti susidūrimo su gyvūnu ir nesuvaldo automobilio. Automobilis nuvažiuoja nuo kelio, trenkiasi į medžius, apvirsta ar išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą.

Kad būtų išvengta nelaimių, V. Katilienė pataria laikytis saugaus atstumo, pasirinkti tinkamą greitį ir atsižvelgti į tai, kad gyvūnai greitį suvokia blogiau nei žmonės. Jei kelyje pastebite gyvūną, sulėtinkite greitį ar net sustokite įjungę avarinius žibintus. Palaukite kol gyvūnas pasitrauks nuo kelio. Tai sumažins tikimybę, kad sumišęs gyvūnas pradės nenuspėjamai blaškytis.

Jei susidūrėte su laukiniu gyvūnu, svarbu likti įvykio vietoje ir apie įvykį pranešti telefonu 112.