Antibiotikai – pagalbininkai ar priešai žmogui?

ligaAntibiotikai – žmonėms ir gyvūnams gydyti skirti antimikrobiniai vaistai. Pastaruoju laiku visuomenė itin gausiai ir neracionaliai juos vartoja, o tai skatina mikroorganizmų atsparumą antibiotikams. Nesėkmingas gydymas, didesnis sergamumas, dėl to padidėjusios medicininės išlaidos, o kartais ir mirties atvejai – visa tai neracionalaus antibiotikų vartojimo rezultatas.

Antimikrobinio atsparumo didėjimas tampa rimta visuomenės sveikatos problema, kuri ypač neramina mokslininkus ir medikus. Tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse įgyvendinamos programos, kuriomis skatinama kovoti su šiuo neigiamu reiškiniu.

Piktnaudžiavimas antibiotikais – žala žmogaus organizmui

Lietuvoje piktnaudžiavimas antibiotikais vis dar išlieka didelė problema. Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Pacientų saugos skyriaus vyriausiosios specialistės Akvilės Sinkevičiūtės teigimu, vienas iš tokio piktnaudžiavimo pavyzdžių – antibiotikų vartojimas be gydytojo paskyrimo.

2003 metais Europoje atliktas savigydos antibiotikais tyrimas parodė, kad Lietuvoje 22 proc. gyventojų gydosi antibiotikais patys. Tai buvo didžiausias savigydos rodiklis iš 19 tyrime dalyvavusių šalių (pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse – iki 0,5 proc). Prieš trejus metus Higienos institutui pakartojus tyrimą, nustatyta, kad savigydos paplitimas sumažėjo iki 8 proc., tačiau palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, šis rodiklis išlieka gana aukštas.

Tai rodo, kad žmonėms trūksta žinių apie teisingo antibiotikų vartojimo svarbą ir neteisingo vartojimo žalą ir pasekmes.

Pasak Higienos instituto atstovės, viena didžiausių klaidų – vartoti antibiotikus be gydytojo paskyrimo. Vartojami savo nuožiūra, jie gali pakenkti, o ne išgydyti. Taip pat negalima nutraukti paskirto gydymo kurso, vos tik geriau pasijutus.

Būtina žinoti, kad antibiotikai efektyvūs tik prieš bakterijų sukeltas ligas, virusinių infekcijų jie negydo.

„Tokius sveikatos sutrikimus kaip peršalimas, gripas sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia. Tokiu atveju būtina vartoti daug skysčių, skirti laiko poilsiui lovoje. Visuomet rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku konkrečios ligos atveju“, – teigė A. Sinkevičiūtė.

Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Higienos institutas kartu su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis kiekvienais metais, minėdamas lapkričio 18-ąją – Europos supratimo apie antibiotikus dieną, organizuoja įvairius renginius visuomenei, seminarus sveikatos priežiūros specialistams bei paruošia informaciją apie teisingą antibiotikų vartojimą.

Bakterijų atsparumą antibiotikams kaip rimtą problemą įvardija ir įvairios tarptautinės organizacijos ir institucijos, įskaitant Europos Sąjungos institucijas ir Pasaulio sveikatos organizaciją.

Nuo 2005 metų Europos Sąjungoje veiklą atsparumo antibiotikams mažinimo srityje koordinuoja Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, kuris akcentuoja, kad kiekvienas pilietis – antibiotikus skiriantis gydytojas, strategijas planuojantis ir įgyvendinantis sveikatos politikas, antibiotikus vartojantis gyventojas –  turi prisiimti atsakomybę dėl šių vaistų  efektyvumo išsaugojimo.

Kasmet nuo vaistams atsparių bakterijų sukeltų  infekcijų Europos Sąjungoje miršta 25 000 pacientų, su  sveikatos priežiūra  susijusios išlaidos sudaro daugiau kaip 1,5 milijardo eurų, patiriami nuostoliai ir dėl sumažėjusio darbo našumo.

Todėl praeitų metų rudenį Europos Komisija pristatė konkrečių priemonių planą kovai su antimikrobiniu atsparumu. Jame aiškiai išdėstyti veiksmai, kuriuos turi įgyvendinti valstybės narės: stebėjimo sistemų diegimas ir plėtojimas, duomenų rinkimas, moksliniai tyrimai, prevencinės priemonės, švietimo ir mokymo programos, informavimo kampanijos ir kitos priemonės.

Kadangi atsparios bakterijos lengvai perduodamos nuo vienų žmonių kitiems, antibiotikai yra vieninteliai vaistai, kurių neteisingas vartojimas gali daryti įtaką ne tik juos vartojančio asmens, bet kitų asmenų sveikatai.

Tačiau šie antimikrobiniai vaistai padeda išvengti rimtų neigiamų sveikatos pasekmių, tik juos vartojant būtina pasitarti su gydytoju. Visuomenė turi suprasti, kad antibiotikus reikia vartoti atsakingai.