Antibiotikais gyvulius gydę kiaulių ir galvijų augintojai sulaukė sankcijų

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad stiprina kontrolę siekiant užkirsti kelią galimam piktnaudžiavimui skiriant ir naudojant receptinius veterinarinius vaistus gyvūnams.

Šalia Šilutės esančiame kiaulininkystės ūkyje irgi nustatyta pažeidimų skiriant ir naudojant veterinarinius vaistus.

Neseniai sankcijų dėl netinkamo veterinarinių vaistų naudojimo sulaukė ir vienas Gardamo seniūnijos ūkis, kuriame auginami galvijai, ir vienas visai Šilutės pašonėje esantis kiaulininkystės ūkis. Inspektorių nemalonėn jie vienas po kito pakliuvo pernai gruodį ir šiemet sausį.

Įkliuvo du Šilutės rajono ūkiai

VMVT informuoja, jog sulaukia nemažai signalų, kad kai kurie ūkininkai savo nuožiūra gydo susirgusius ūkinius gyvūnus, net nebūdami tikri, kad vaistų šiems reikia. „Prie to prisideda ir ūkininkų sąskaita pasipelnyti bandančios veterinarijos paslaugų įmonės. Identifikavus tokius atvejus bus imtasi griežtų sankcijų, o ūkininkų produkcija, įtarus, kad galimai yra užteršta veterinarinių vaistų likučiais, rinkos gali ir nepasiekti“, – teigiama išplatintoje VMVT informacijoje.

Pasak veterinarijos specialistų, dažnas, neatsakingas, kartais ir nebūtinas antibiotikų naudojimas didina bakterijų atsparumą bei mažina gyvūnų gydymo efektyvumą. Be to, veterinarinių vaistų likučių turinti produkcija gali būti kenksminga žmonių sveikatai.

Pro VMVT inspektorių akis nepraslydo skelbimas, kuriame viena įmonė siūlėsi ūkininkams užpildyti gydomų gyvūnų registracijos žurnalą su veterinarijos gydytojo parašu ir, jeigu ūkyje buvo atliktas neteisingas gydymas, dokumentus paruošti taip, kad „VMVT neturėtų prie ko prisikabinti patikrinimo metu“. Patikrinusi šią įmonę – UAB „Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras“ – VMVT fiksavo pažeidimų išrašant veterinarinius receptus bei vaistų paraiškas.

Inspektoriai nustatė, kad veterinarinių vaistų paraiškas UAB „Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras“ buvo išrašiusi keliems ūkininkams Kelmės, Rokiškio, Joniškio ir Šilutės rajonuose.

Nuo šiol tikrins dažniau

Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis sakė, jog galvijus auginantis ūkis yra Gardamo seniūnijoje, jame iki šiol VMVT specialistai pažeidimų nebuvo nustatę. O kiaulininkystės ūkis – Šilutės seniūnijoje, visai miesto pašonėje. Pastarasis jau ne vieną kartą skambėjęs spaudoje, ir baustas VMVT specialistų dėl daugybės gyvūnų gerovės pažeidimų. Be kita ko, ir dėl nepakeliamų kvapų, kuriais jau ne vienerius metus užtvindo visą Šilutę.

Pasak V. Jasaičio, kiaulininkystės ūkio vadovams nurodyta mažinti bandą, nuo gruodžio vidurio čia sustabdytas paršavedžių sėklinimas. Iš anksčiau čia laikytų 16 500 riestasnukių šiuo metu belikę 14 500.

„VMVT, nusprendusi atlikti šių ūkininkų patikrinimus, pas daugumą, kuriems paslaugas teikė ir vaistų paraiškas išrašė minėta įmonė, taip pat nustatė nemažai pažeidimų, susijusių su veterinarinių vaistų panaudojimo atsekamumu. Dėl to ūkininkams pritaikytos administracinio nusižengimo nuobaudos, o ateityje jie bus tikrinami dažniau“, – praneša VMVT.

Pernai – 35 tokie pažeidimai

VMVT primena, kad atsainiai į ūkinių gyvūnų gydymą žiūrintys asmenys gali skaudžiai nukentėti, nes nustačiusi veterinarinių vaistų išlaukos pažeidimų, tarnyba stabdys tokios produkcijos tiekimą į rinką. „Negalima tiesiog savo nuožiūra suleisti gyvūnui vaistų. Iš gyvūno gautos produkcijos naudoti maistui negalima tol, kol iš jo organizmo nėra pasišalinę veterinarinių vaistų likučiai. Padidintas inspektorių dėmesys toliau bus skiriamas ir veterinarinių paslaugų teikėjams, nes skirti veterinarinius vaistus gyvūnui gydyti būtina atsakingai, tą daryti galima tik įvertinus realią gyvūno būklę“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

UAB „Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras“ vykdyto neplaninio tikrinimo metu išsiaiškinta, kad veterinariniai vaistai buvo skiriami per atstumą, prieš tai neapžiūrėjus sergančių gyvūnų, neatlikus tyrimų, nesurinkus ligos anamnezės ir net neapsilankius gyvūnų laikymo vietoje. Už šiuos pažeidimus atsakingam asmeniui surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir skirta bauda. Už pakartotinį tokį elgesį veterinarijos gydytojui gali grėsti licencijos suspendavimas ar net panaikinimas.

VMVT atkreipia dėmesį, kad siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui skiriant receptinius veterinarinius vaistus, inspektoriai vykdys sustiprintą kontrolę, o nustačius piktnaudžiavimą, kai antibiotikai bus skiriami ir naudojami neracionaliai, nesaikingai, bus taikomos sankcijos ir stabdomas produkcijos tiekimas.

Pernai vykdydama veterinarijos paslaugų teikėjų ir ūkininkų kontrolę VMVT fiksavo 35 pažeidimus pildant veterinarinių vaistų žurnalus.