Apleistą šunį gelbėjusi savanorė turės stoti prieš teismą

 

suo-76334939Lietuva turi įstatymus, kurie numato atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais, o Švietimo ir mokslo ministerija įtraukia į švietimo programas temas apie gyvūnų apsaugą ir gerovę. Laisvės TV laida R.I.T.A. įtraukė temą apie mokytoją, kuri laikė sergantį šunį bulvių lauke, o jį gelbėjusiai savanorei tebegresia atsakomybė.

“Tai – Vilkas, kuris, kaip pareigūnams ir žiniasklaidai sakė šeimininkai, turėjo saugoti šias bulves nuo šernų. Nežinia, kiek saugojo, bet vieną dieną, praeiviams pastebėjus, jį iš čia, kaip sakė šeimininkai ir jų užtarėjai, pavogė gyvūnų globėja. Mėnesį taip šeimininkų ir neatsiimtas šuo dienas baigė, o jo galbūt gelbėtoja, galbūt vagilė, dabar dėl šio įvykio laukia teismo“, – rodydami vaizdus su apleisto šuns vaizdais pasakojo R.I.T.A. žurnalistai. Asociacijos „Gyvūnų užuovėja“ įkūrėja Andželika Bajorinaitė pasakojo, kad šunį rado ypatingai apleistą.

„Visiškai neatitinka jokios zoohigienos. Visiškai susivėlęs, nestovi ant galinių kojų, susigūžęs, (…) kailis ..net negaliu pakomentuoti“, – sakė A. Bajorinaitė.

Maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės skyriaus vedėjas Kęstutis Patašius sutiko, kad veikiausiai gyvūnų globėjai neturėjo piktų kėslų. „Tas gyvūnas buvo paimtas gal ir gerais tikslais, bet vis dėlto buvo pasielgta ne pagal įstatymus. Tai, manau, šitoj vietoj turėtų būti gyvūnų globėjams, kad ir gerais tikslais, bet pamoka, kad vis dėlto reikia elgtis pagal galiojančius įstatymus“, – sakė K. Patašius.

Tačiau Andželika sako, kad jai nė į galvą nešovė, į ką gali pavirsti ši istorija. Mergina prisimena Vilko nuotraukas pamačiusi internete. Susirūpinusi vienišu nežinia kiek laiko bulvių lauke prie dėžės pririštu keturkoju, pasiuntė ten savanorį. Šis, paskambinęs pranešė, kad šuo – vis dar ten.

„Tai aš jam ir pasakiau, kad vežk, kam dar laukt tos rytdienos, laikyt per naktį, aš apie tai ir pagalvojau, kad jis negalėtų net apsiginti nuo laukinių žvėrių“, – komentavo A. Bajorinaitė.

Dar prieš tai, šunį radę žmonės apie jį pranešė policijos pareigūnams. Šie netinkamo elgesio su gyvūnų nenustatė ir jį paliko ten, kur yra. Rasti ir šeimininkai, kurie paaiškino, jog Vilkas sargauja. Bulves nuo šernų saugo. Deja, jie su R.I.T.A. žurnalistais kalbėtis nenorėjo, išgirdusi, kodėl skambiname, Vilko šeimininkė ponia Danutė Ramanauskienė nusprendė, kad vis dėlto yra Darija, visai ne prie ko ir baigė pokalbį, pasakojama reportaže.
Asociacijos „Gyvūnų užuovėja“ įkūrėja pasakojo, kad po to, kai šuo buvo atvežtas į prieglaudą, kitą dieną ji paskambino į Tauragės veterinarijos tarnybą.

„Pasakiau, kad šuniuką jau paėmiau ir paprašiau jų pagalbos, ką turėčiau daryti toliau. Jie pasakė, kad su manim susisieks kažkuris inspektorius, ko nebuvo. Kai baigiau pokalbį su veterinarijos tarnyba, paskambinau pareigūnams, iškart mane nukreipė į Tauragę, pasakiau, kad šuo yra pas mane, jei ieškotų šeimininkai“, – pasakojo A. Bajorinaitė.

Maisto ir veterinarijos tarnybos Tauragės skyriaus vedėjas mano, kad visos institucijos sureagavo tinkamai. „ Tiek policijos, atvyko nedelsiant į šitą įvykio vietą. Pareigūnai taip pat yra kompetentingi ir mes su jais aiškinamės kiekvieną atvejį. Ir jeigu jie nematė žiauraus elgesio su gyvūnu, tai jie ir neinformavo mūsų tarnybos“, – kalbėjo K. Patašius. Veterinarai, apžiūrėję Vilką, nustatė, kad šuns būklė iš tikrųjų buvo sunki. Kailis nušiuręs, jame daug molio, po kailiu oda sušutusi. Nustatyti skausmai dubens srityje, sunkiai valdomos galinės kojos. Dėl tokios šuns būklės Andželika kreipėsi į pareigūnus, parašė skundą dėl gyvūno nepriežiūros. Deja, skundas buvo atmestas. Gal prie to prisidėjo tai, jog šuns šeimininkų dukra dirba Vilniaus miesto apylinkės teisme. O gal tai visiškai nesusiję, svarstė R.I.T.A. žurnalistai.

Šuo „Gyvūnų užuovėjoje“ praleido mėnesį. Mergina prisimena, kad Vilko kailis buvo labai susivėlęs, pilnas molio, todėl žirklėmis veltinius sunkiai sekėsi iškirpti, teko skusti kailį. Problemų kėlė ir šuns galinės kojos, tačiau dėl silpnos sveikatos, šuniui nebuvo galima duoti narkozės, todėl veterinarai negalėjo padaryti rentgeno nuotraukos ir išsiaiškinti, kodėl Vilkas taip sunkiai vaikšto. Nors jo sveikata prieglaudoje buvo pagerėjusi, galų gale jis visiškai nusilpo.

Šuns šeimininkų stojęs ginti Sigitas Klymantas – Gyvūnų globos draugijos Tauragės skyriaus pirmininkas – apskritai masto kiek kitaip nei dažniausiai gyvūnais besirūpinančių organizacijų atstovai. Nepritaria sterilizacijai, įtartas, kad beglobius į veislinius panašius šunis parduoda veisėjams. Tačiau tai vadina šmeižtu ir sako, kad tai tiesiog neteisingai interpretuota istorija. Be to, šuns priežiūra jam – emocinis dalykas.

„Matot, mes atskyrėm iškart du dalykus. Gyvūno priežiūra yra toks emocinis dalykas. Ar tu taip laikytum šunį, ar tu taip nelaikytum. Ar tu vestum šunį nuo šernų saugoti bulves, ar nevestum. Tai yra vienas dalykas. Ir antras dalykas yra teisiniai dalykai“, – sakė S. Klymantas.

O dabar, Andželika toliau besirūpindama keliomis dešimtimis beglobių šunų ir kačių laukia teismo, kur kiek anksčiau jai grėsė net baudžiamoji atsakomybė, nes kaip sako S. Klymantas, prokuroro iniciatyva žala šeimininkams padidinta nuo 100 iki 150 eurų, kad gyvūnų globėja tik su administracine bauda neišsisuktų.

DELFI.lt inf.