Ar Šilutė rinks iš naujo savivaldos politikus?

rinkimai copyKovo 15 d. pakartotiniuose mero rinkimuose pergalę šventė tvarkietis Vytautas Laurinaitis bei jam savo paramą suteikusių partijų Šilutės skyriaus pirmininkai – socialdemokratas Sigitas Šeputis, valstietis – žaliasis Virgilijus Pozingis ir šios būsimos valdančiosios koalicijos globėjas, LR Seimo pirmininkas Kęstas Komskis.

Tačiau ir dabar dar iki galo neaišku, ar savivaldos rinkimai Šilutės savivaldybėje bus pripažinti teisėtas, ar Vyriausioji rinkimų komisija nepanaikins jų rezultatus, nes vis daugėja įtarimų, kad balsavimo rezultatai buvo klastojami.

Buvo sąlygos klastoti balsavimo rezultatus

Po pirmojo rinkimų turo paaiškėjo, kad rinkimų apygardos komisijoje buvo sudarytos sąlygos klastoti rinkimų rezultatus, nes komisijos pirmininkas Arvydas Gorodeckas rinkimų apylinkių pirmininkams išdalijo neregistruotą rinkimų medžiagą.
Netrukus rinkimuose dalyvavę kandidatai į savivaldybės Tarybą išsiaiškino, kad rinkimų rezultatuose neužfiksuoti už juos balsavusių žmonių balsai bei reitingavimas.

Todėl rinkimuose dalyvavusių partijų atstovai: Zigmantas Jaunius (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai), Arvydas Jakas (Laisvės sąjunga (liberalai), Raimundas Ambrozaitis (Lietuvos liberalų sąjūdis) ir visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė surašė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai dėl galimai grubių pažeidimų.

Apie tai „Šilutės naujienos“ rašė straipsniuose „Kažkur dingo rinkėjų balsai…“, „Juodi debesys tvenkiasi virš A.Gorodecko galvos“.

Įtarimai pasitvirtino

Praėjusį trečiadienį savivaldybės apygardos rinkimų komisijos nario Antano Balvočiaus vadovaujama darbo grupė, patikrinusi išankstinio balsavimo savivaldos rinkimuose apygardos apskaitos dokumentus, balsavimo biuletenius, vokus, vokų lipdukus ir balsavimo kvitus, nustatė 499 griežtai apskaitomų lipdukų su hologramomis trūkumą.

Iš Vilniaus VRK atsiųsti nariai atsivežė keliolika maišų rinkimų medžiagos, ir darbo grupės nariai perskaičiavo ginčytinų rinkimų apylinkių rezultatus.

Praėjusį ketvirdadienį perskaičiuojant rinkimų medžiagą, dalyvaujant VRK, „Baltųjų pirštinių“ organizacijos ir Šilutės žiniasklaidos atstovams, buvo nustatyti savivaldybės tarybos ir mero rinkimų išankstinio balsavimo galimi dokumentų klastojimo atvejai.
Pavyzdžiui, Mokyklos rinkimų apylinkės komisija gavo apie 150 vokų su išankstinio balsavimo biuleteniais. Ant 84 iš jų rasta galimai pakeistų lipdukų su hologramomis. Panaši situacija ir M.Jankaus rinkimų apylinkėje: iš jai perduotų 76 vokų su išankstinio balsavimo biuleteniais tik 34 lipdukų serijos numeriai sutapo su išrašytais apygardos komisijoje.

Preliminariais skaičiavimais, daugiau kaip pusė išankstinio balsavimo biuletenių galėjo būti pakeista ir įdėta į naujus vokus, ant kurių po to buvo užklijuoti kiti lipdukai. Peršasi išvada, kad tie lipdukai galėjo būti paimti iš tų A.Gorodecko pradangintų 499 lipdukų.

Be to, rinkimų medžiagos tikrintojai atskleidė faktą, kad Mokyklos rinkimų apylinkės dokumentų maiše aptikta per 40 balsavimo biuletenių, užpildytų galimai identiška rašysena, reitinguojant tuos pačius socialdemokratų kandidatus: Nr. 1 – Sigitą Šeputį, Nr. 2 – Algį Bekerį, Nr. 7 – Alfonsą Vanagą, Nr. 9 – Aldoną Andžiulienę ir Nr. 12 – Antaną Martinkų.neparsiduok akcija

Reikalauja naikinti rinkimų rezultatus

VRK „Už žmonių valdžią“ koordinatorė D.Žebelienė vakar, kovo 16 dieną, „Šilutės naujienoms“ pranešė, kad jau surašytas dar vienas motyvuotas raštas Vyriausiajai rinkimų komisijai, Generalinei prokuratūrai ir šalies Prezidentei D.Grybauskaitei, kad būtų panaikinti savivaldos rinkimų rezultatai Šilutės savivaldybėje, ir prašymas įvertinti apygardos rinkimų komisijos pirmininko A.Gorodecko veiklą.

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas kovo 16 d. interviu žiniasklaidai jau prakalbo apie Šilutės problemas, nors iki tol situacija Šilutėje buvo vertinama labai nuosaikiai.
„Mano galva, gali būti tokių savivaldybių, visų pirma Šilutėje matyčiau problemų“, –  pirmadienį Seime per spaudos konferenciją į klausimą, ar yra savivaldybių, kuriose gali tekti naikinti rinkimų rezultatus, atsakė Z.Vaigauskas.

Pasak Z.Vaigausko, Šilutėje atliekami ikiteisminiai tyrimai dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo, taip pat kyla įtarimų dėl išankstinio balsavimo rezultatų: „Šilutėje yra keletas ikiteisminių tyrimų ir buvo nerūpestinga apygardos rinkimų komisijos veikla balsuojant savivaldybėje iš anksto“.

„Yra padaryti pažeidimai dėl rinkimų banderolių, nebuvo pakankamai apskaitos. Po to buvo padarytas patikrinimas, aptiktas 450 banderolių trūkumas, bet biuletenių skaičius (pagal BNS) rodo, kad nėra dingusių. Yra įtarimų, kad galėjo būti perklijuojami vokai, tokius įtarimus reiškia kai kurie tos rinkimų apygardos rinkimų komisijos nariai. Ir yra keletas rinkėjų papirkimo atvejų, kur policija yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą“, – pažeidimus Šilutėje vardijo Z.Vaigauskas.

Pasak jo, pažeidimus tiria speciali Vyriausiosios rinkimų komisijos grupė, kuri ir teiks siūlymą komisijai, kokį sprendimą priimti dėl Šilutės rinkimų rezultatų. Apsispręsti reikia per šią savaitę – sekmadienį VRK planuoja tvirtinti galutinius rinkimų rezultatus.