Ar vitaminų vaikams gali būti per daug?

Nemažėjant pandemijos mastams šalies gyventojai suka galvas, kaip sustiprinti savo imunitetą ir pasirūpinti savo atžalomis. Kokie tinkamiausi vitaminai vaikams ir kaip žinoti, kada ir kokių trūksta, o kuomet jų per daug.

„Vis dar neturime įpročio prieš vartojant vitaminus atlikti kraujo tyrimus ir įsitikinti, kokių medžiagų vaiko organizmui iš tiesų trūksta. O tai daryti verta, nes net ir „nekaltų“ papildų perdozavimas gali atnešti žalos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.

Kaip neperdozuoti?

Vaikų imunitetui svarbu vitaminai A ir D bei Omega 3 riebalų rūgštys, kurių yra žuvų taukuose. Vaikams svarbu užtikrinti ir papildomas kalcio bei magnio, vitamino C, B6 ir B12 atsargas, kurios padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą. Reikia vengti perdozavimo, atkreipti dėmesį, ar neviršijama paros norma.

Geležies turinčius preparatus derėtų vartoti tik jei nustatytas jos trūkumas, kitu atveju pažeidžiama virškinamojo trakto gleivinė – pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Ilgą laiką perdozuojant geležies preparatų, ji kaupiasi vidaus organuose ir gali sukelti negrįžtamą kepenų pažeidimą.

Perdozavus vitamino A gali skaudėti galvą, suprastėti rega, varginti nuovargis, kaulų ir sąnarių skausmas, dingsta apetitas. Vartojant per daug vitamino E sutrinka kraujo krešėjimas, todėl atsiranda vidinio kraujavimo rizika, B grupės vitaminų perdozavimas sukelia odos bėrimą, niežulį ir paraudimą, edemą, karščio bangas.

D vitamino trūkumas

Populiariausias yra vitaminas D vaikams, jis reikalingas kalciui įsisavinti, padeda palaikyti kaulų ir dantų sveikatą. Net ir žindomiems kūdikiams šio vitamino gali nepakakti.

„Šiuo metu milijardui pasaulio gyventojų nustatytas mažesnis negu optimalus vitamino D kiekis kraujyje, o vaikams jis ypač reikalingas. Jis naudingas kaulams, padeda reguliuoti magnio kiekį, jo reikia ir ląstelių dalijimuisi. Vaikams patarčiau jį duoti ištisus metus“, – sako R. Janulytė.

Jei vaikas dažnai jaučiasi pavargęs, irzlus, skundžiasi kaulų ir raumenų skausmais, sutrinka jo miegas, greičiausiai jam trūksta vitamino D. Net gausus prakaitavimas gali būti trūkumo signalas. Natūraliai vitaminas D gaminamas žmogaus odos ląstelėse melanocituose veikiant UV spinduliams, nedidelį jo kiekį galima gauti valgant riebią žuvį, kiaušinius ir sūrį.

Vitaminas C – imuniteto stiprinimui

Vitamino C trūkumą vaiko organizmui išduoda nuovargis, kraujosruvos, sutrikęs vystymasis, dantenų kraujavimas ir dažnas sergamumas peršalimo ligomis. Pasireiškia ir padidėjusiu jautrumu, dirglumu.
Dažnai alergijas sukelia B grupės vitaminai vaikams, bičių produktai bei vitaminas C, tad kiekvienu atveju rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

„Vitaminas C saugo nuo žalingo aplinkos poveikio, reguliuoja imuninės ir nervų sistemos veiklą, energijos apykaitą, mažina nuovargį, turi įtakos vaiko psichikai, padeda pasigaminti reikiamam kiekiui kolageno, kuris būtinas kaulams ir kremzlėms, odai ir kraujagyslėms, dantims ir dantenoms, gerina geležies pasisavinimą.

Vitamino C perdozavimas gali sukelti viduriavimą, skrandžio skausmą, pykinimą, skatinti inkstų akmenų susidarymą, ardo dantų emalį ir dirgina skrandžio gleivinę.

Būtini ir mineralai

Kalcis yra pagrindinė kaulų ir dantų statybinė medžiaga, jis reikalingas nervų sistemos, vidinės ir išorinės sekrecijos liaukų veiklai, kraujo krešėjimo procesams. Kalcio trūkumas pasireiškia vaiko raidos sulėtėjimu, prastu miegu ir apetitu, pilvo skausmais, nuovargiu, dantenų kraujavimu, odos bėrimu, nagų lūžinėjimu ir plaukų slinkimu.

Per didelis jo kiekis didina inkstų akmenų formavimosi riziką, kaupiasi ant kraujagyslių sienelių ir silpnina kaulus. Kalcio perteklius neleidžia organizmui pasisavinti kaulams taip pat reikalingo magnio.

Kalcio bei magnio galima gauti ir natūraliais būdais. Kalcio yra piene ir jo gaminiuose, brokoliuose, špinatuose, petražolėse ir kitose tamsiai žaliose lapinėse daržovėse, džiovintuose vaisiuose, lašišoje.

Daugiausiai magnio randama moliūgų sėklose, migdoluose, špinatuose, juodajame šokolade.