Ar žinote, kad pasnigus lauke pasidaro tyliau?..

Tikriausiai daugelis pastebėjo, jog gausiau pasnigus garsas lauke būna girdimas kitaip nei įprastai. Kalbant su kitu žmogumi apsnigtame miške ar parke net gali atrodyti, jog esame patalpoje, o ne lauke. Garso sklidimas labiausiai pakinta, kai žemę ir medžius padengia lengvas ir purus sniegas. Šis veikia kaip garso slopintuvas, nes sugeria sklindančias garso bangas, todėl balsai mažiau aidi ir lauke būna tyliau. Kartais netgi sakoma: įsivyravo „žiemos ramybė“. Būtent dėl sniego ta ramybė ir ateina į mūsų kiemus, laukus, miškus, – teigiama Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) „Facebook“ paskyroje.

Viename tyrime buvo nustatyta, kad keleto centimetrų šviežio ir puraus sniego sluoksnis gali sugerti net iki 60 % aplinkos garsų. Sniegas veikia panašiai kaip specialios garsą sugeriančios putos–plokštės, kuriose yra oro tarpeliai (visai kaip puriame sniege). Todėl vos pradėjus tirpti arba ilgesnį laiką užsigulėjus senam sniegui ši garso sugėrimo savybė susilpnėja.

Bet kartais gali būti ir atvirkščiai. Kaip žinia, sniegas būna ne tik lengvas ir purus, bet ir kietas kaip ledas. Po atodrėkio ar lijundros vėl sušalęs sniego paviršius geriau atspindi garso bangas dėl to atvirame lauke būna truputį triukšmingiau nei buvo, o tolimi balsai – girdimi aiškiau.

LHMT inf.