Arsenas vandenyje: šilutiškiai gali būti ramūs

arsenas vandenyjePastaruoju metu žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimai apie sunkiuoju metalu – arsenu užterštą vandenį šalies savivaldybėse. Per didelis arseno kiekis aptiktas jau keturių šalies rajonų geriamajame vandenyje: Raseinių, Marijampolės, Jurbarko ir Lazdijų.

Geriamajame vandenyje rasti dideli arseno kiekiai sukėlė ant kojų sveikatos ir maisto specialistus – nutarta patikrinti mažųjų vandenviečių vandenį visoje šalyje.

„Šilutės naujienos“ domėjosi, kokia geriamojo vandens būklė Šilutės rajone. Pasirodo, kad mūsų vanduo nebus papildomai tiriamas – specialistai tam turi savų priežasčių.

 

Paragino išsitirti vandenį

Spalio pabaigoje Aplinkos ministerija kreipėsi į šalies savivaldybes, nurodydama, kad jos užtikrintų geriamojo vandens kokybę, ir atkreipė dėmesį į vis dar nustatomus atvejus, kai viešai tiekiamame geriamajame vandenyje viršijamos leistinos sunkiojo metalo – arseno koncentracijos. Atvejais, kuomet vandens gręžiniuose randami dideli arseno kiekiai, didžiausia atsakomybė tenka viešajam vandens tiekėjui, kurį prižiūri vietos savivalda.

„Tai, kad faktai apie viršijamas arseno, pavojingo cheminio elemento, koncentracijas geriamajame vandenyje kartojasi, yra labai rimtas signalas. Neturime teisės rizikuoti žmonių sveikata ir negalime delsti nė minutės. Todėl prašau šalies savivaldybes ir visas atsakingas institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų, kad būtų ištirta geriamojo vandens kokybė“, – sakė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Tuo tarpu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pabrėžia, kad vandens tiekėjai privalo tiekti tik saugų geriamąjį vandenį, o kilus bent menkiausiam įtarimui dėl jo saugos ar kokybės, imtis skubių veiksmų. Visų pirma – nutraukti vandens tiekimą ir informuoti gyventojus.

„Dėl vis pasitaikančio neleistino cheminio užterštumo sustiprinta visų Lietuvos vandenviečių kontrolė. Vandens tiekėjai įpareigoti, jei reikia, atlikti papildomus vandens tyrimus ir užtikrinti, kad gyventojams būtų tiekiamas saugus ir kokybiškas geriamasis vanduo – tai svarbiausia vandens tiekėjo pareiga ir atsakomybė. Be to, ieškodami problemos sprendimo būdų, vandens tiekėjai kartu su specialistais turi išsiaiškinti galimas vandens taršos priežastis“, – komentavo ir VMVT direktorius Darius Remeika.

Kol kas neaiškus arseno atsiradimo vandenyje šaltinis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad esant arseno koncentracijai geriamajame vandenyje 10 – 50 mkg/l daromas neigiamas poveikis sveikatai. Arsenas – organizme linkęs kauptis sunkusis metalas. Jis gali sukelti mažakraujystę, galvos skausmus, kvėpavimo takų ir kitas ligas. Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Šio sunkiojo metalo yra ir akmens anglies pelenuose.

Šilutės VMVT vandenį tiria kasmet

Šilutės VMVT specialistas Mantas Norvilis pasakojo, kad geriamasis vanduo Šilutės rajone yra tiriamas kasmet, o naujausi duomenys apie vandens kokybę pateikiami gyventojams iki vasario mėnesio. Specialaus nurodymo dėl pastarųjų savaičių įvykių ištirti vandenį papildomai Šilutės VMVT negavo.

„Jeigu atlikdami kasmetinius tyrimus matytume, kad kurio nors elemento koncentracija didėja, tada nukreiptume dėmesį į tas vandenvietes ir atliktume papildomus tyrimus“, – sakė specialistas.

VMVT tiria mikrobiologinius (žarninės lazdelės, žarniniai enterokokai) ir cheminius rodiklius (stibis, arsenas, bromas, bromatas, švinas ir kt.). Specialistas rodė visų 43 rajono vandenviečių, didesnių ir mažesnių, ataskaitas. Mūsų rajone kai kuriose vandenvietėse šiek tiek normas viršija geležis ir amonis. Arseno nerandama visiškai.

„Šilutės rajone yra požeminiai geležies ir amonio klodai, šių gamtinių sąlygų mes nepakeisime“, – apie didesnę geležies ir amonio koncentraciją sakė specialistas.

Pagal higienos normas, kuomet geležies randama nuo 200 iki 2000 mkg/l, jį leidžiama gerti ir tai nekenkia sveikatai. Tiesiog pakinta vandens skoninės savybės, kvapas, kenčia vamzdžiai, buitiniai prietaisai. Pastaruoju metu pagrindinis vandens tiekėjas – „Šilutės vandenys“ aktyviai investuoja į nugeležinimo įrangą vandenvietėse, taigi geležies aptinkama vis mažiau.

Pasak M. Norvilio, mūsų vanduo vienas geriausių visoje Lietuvoje, nes Šilutės rajone veikia uždara vandens tiekimo sistema. 100 proc. vanduo gaunamas požeminis, jis yra specialiai neapruošiamas, toks ateina iš giluminio gręžinio, kuris yra 100 metrų gylyje. Kitų miestų vandenvietėse yra atviros vandens ruošyklos, kuriose vanduo filtruojamas, ajeruojamas. Valant vandenį tokiu būdu didesnė rizika, kad jis gali užsiteršti tiek cheminėmis medžiagomis ar net uodo trūklio lervomis.

Vandens tiekėjai nuramina

Kad šilutiškiams dėl sunkiojo metalo arseno vandenyje nerimauti nereikėtų, nuramino ir „Šilutės vandenų“ direktorius Alfredas Markvaldas. Jis pasakojo, kad kasmet Lietuvoje atliekamas monitoringas, pagal kurį matosi, kuriose Lietuvos vietose gali būti aptinkamas arsenas. Šilutės rajonas į šią zoną nepatenka.

Be to, visų 43 mūsų rajono vandenviečių vanduo yra tiriamas ir stebimas kasmet.

„Šilutiškiai gali nebijoti, arseno mūsų rajono vandenyje nėra ir niekada nebuvo“, – nuramina A. Markvaldas. Pasak jo, ir visas įmonės kolektyvas, Lietuvoje kilus arseno ažiotažui, nejautė jokio nerimo, nes buvo užtikrinti vandens kokybe.

Interneto svetainėje www.silutes-vandenys.lt yra skelbiami Šilutės rajono cheminių vandens tyrimų rezultatai, taigi kiekvienas gyventojas gali su jais susipažinti.