Šilutės savivaldybės per 3 šių metų ketvirčius pagalbą gavo 17 asmenų ir dirbo 7 asmeniniai asistentai. Lyginant su praėjusiais metais pagalbos poreikis mažėjo ir mažėja toliau. Tačiau aiškėja, kad šilutiškiams šioje srityje dar kyla nemažai klausimų.
Padeda pasirūpinti higiena, maistu, kelionėmis
Asmeniniai asistentai svariai prisideda prie oraus žmonių su negalia gyvenimo, galimybių mokytis, dirbti ir aktyvaus laiko leidimo laisvalaikiu. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) skelbia, kad beveik 62 proc. visų žmonių, šiemet per 6 mėnesius pasinaudojusių asmeninio asistento pagalba, yra darbingo amžiaus (18-64 m.), daugiau nei trečdalis – vyresni nei 65 m., apie 5 proc. – vaikai iki 18 m.
Nors kasmet finansavimas iš valstybės biudžeto asmeninei pagalbai teikti didėja, asmeninės pagalbos teikimo poreikis šalyje nėra patenkinamas 100 proc. 2023 m. asmeninio asistento pagalba pasinaudojo 1981 žmogus su negalia, suteikta daugiau nei 114 tūkst. pagalbos valandų, pagalbą teikė 1115 asmeninių asistentų. Daugiausiai 2023 m. gavusių asmeninę pagalbą turi fizinę negalią (748 žmonės), beveik penktadalis – kompleksinę negalią (464), apie 17 proc. – psichikos negalią (343 žmonės).
Asmeninis asistentas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį, padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka. Svarbiausias asistento uždavinys – ne atlikti veiksmus už asmenį su negalia, o atlikti kartu su juo.
Pagalba teikiama, jei nustatytas poreikis
Asmeninę pagalbą gali gauti visi žmonės su negalia, kuriems šis poreikis yra nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį. Pagalbos poreikį 2 metams nustato socialiniai darbuotojai pagal nustatytą tvarką.
Pagalbą gali teikti fizinis asmuo, kuris negalią turinčiam asmeniui nėra artimas giminaitis, nėra sutuoktinis, nėra asmuo, su kuriuo žmogus su negalia gyvena ir tvarko bendrą ūkį neįregistravęs santuokos, taip pat nėra asmens su negalia globėjas ar rūpintojas.
Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis nustatomas pinigine išraiška individualiai asmeniui. Jeigu žmogaus su negalia, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės nei 352 Eur, asmeninė pagalba jam teikiama nemokamai.
Poreikis nustatomas 2 metams
Asmeninė pagalba savivaldybėse pradėta teikti nuo 2021 m. liepos, tol buvo tik bandomieji projektai dėl paslaugos teikimo. Šiuo metu Šilutės r. savivaldybėje pagalbą gauna 4 asmenys, dirba 1 asistentas. Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotojos Loretos Valienės, poreikis nuolat kinta, nes keičiasi žmonių sveikatos būklė, poreikis pagalbai. Tarp pagalbos gavėjų ir pensinio, ir darbingo amžiaus žmonės.
Lėšos asmeninės pagalbos teikimui ir administravimui skiriamos iš valstybės biudžeto. Asmeninę pagalbą teikia Šilutės socialinių paslaugų centras.
Prioritetą gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurie yra vyresni nei 14 metų ir kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas; dirba arba ieško darbo, naudodamiesi Užimtumo tarnybos paslaugomis; gyvena vieni.
Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, arba jam artimi žmonės turi kreiptis į savo seniūniją arba įstaigą, teikiančią socialines paslaugas. Poreikis nustatomas 2 metams.
Nėra slaugytojo ar mokytojo padėjėjas
L. Valienė primena, kad asmeninės pagalbos teikėjas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, darbo funkcijų, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros dėl jo amžiaus procesu (pvz., neatlieka jį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, mokytojo ar mokinio padėjėjo, studijų padėjėjo, darbo asistento funkcijų, neteikia pagalbos priimant kasdienius sprendimus, nelydi vaiko iki 8 metų į ugdymo įstaigas ir iš jų, neatstovauja vaikui iki 18 metų, nedalyvauja kartu su asmeniu medicininės reabilitacijos veiklose, asmens ugdymo ar užimtumo veiklose, kurios vykdomos socialines ir ugdymo paslaugas teikiančiose įstaigose, nepadeda teisėtiems asmens atstovams užtikrinti jo priežiūros, kurią turi užtikrinti jie patys, ir kt.).
Asmuo, turintis teisę gauti asmeninę pagalbą, turi teisę tuo pat metu gauti ir specialiąsias socialines paslaugas.
Parengta naudojant SADM inf.
Rašyti atsakymą