Aštuonios ugdymo įstaigos jau turi saulės elektrines, dar penkioms paruoštos paraiškos

POZINGISS 3Aštuonios Šilutės savivaldybės ugdymo įstaigos didesniąją dalį reikalingos elektros energijos pasigamins pačios – savo saulės elektrinėmis. Šiuo metu tokia elektrinė jau baigiama montuoti paskutinėje iš šio komplekto mokyklų – Šilutės Žibų pradinėje mokykloje.

Nuosavų mokyklų saulės elektrinių projektų didžiąją dalį visose aštuoniose rajono mokyklose finansavo Aplinkos ministerija Specialiosios klimato kaitos programos lėšomis, skyrusi 80 proc. reikalingų lėšų sumos. Šilutės rajono savivaldybė pridėjo likusius 20 proc. lėšų.

Prie šių mokyklų šiemet prisidės dar penkios Šilutės savivaldybės įstaigos, kurioms šiuo metu parengti projektai įrengti ant jų stogų ekologišką energiją gaminančias nuosavas saulės elektrines ir geoterminį šildymą.

Atsinaujinantys energijos šaltiniai populiarėja neatsitiktinai – jie ne tik prisideda prie švaresnės mūsų visų aplinkos, bet ir leidžia švietimo įstaigoms sumažinti išlaidas elektros energijai.
Įgyvendinama sena svajonė

Šilutės savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad siekiant „žaliosios“ savivaldybės statuso yra planuojama visose seniūnijų mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose pradėti naudoti saulės energetiką, o pastatų apšildymą organizuoti atsisakius kietojo kuro katilų.

Todėl dar 2016 metų liepos mėnesį buvo priimtas Savivaldybės tarybos sprendimas, kuriuo politikai pritarė tokiems projektams. O 2018 metais buvo nuspręsta iš Savivaldybės biudžeto tokiems projektams įgyvendinti skirti ne mažiau, kaip 20 proc. reikalingų lėšų.

Saulės energijos elektrinių projektai jau įgyvendinti 8-iose rajono švietimo įstaigose. Tokia naujove džiaugiasi „pirmosios kregždės“: Šilutės lopšelis – darželis „Ąžuoliukas“, Martyno Jankaus pagrindinė mokykla, Šilutės „Pamario“ pagrindinė mokykla, Šilutės lopšelis – darželis „Raudonkepuraitė“, Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, Vainuto gimnazija, Žemaičių Naumiesčio gimnazija ir Šilutės „Žibų“ pradinė mokykla. Šių įstaigų vadovai pirmieji pateikė prašymus subsidijoms gauti pagal Klimato kaitos specialiosios programos finansavimą. Įgyvendinti tokius sumanymus šios mokyklos ir ikimokyklinės įstaigos pradėjo dar pernai pavasarį. O šiuo metu iš 8 įstaigų paskutinėje – „Žibų“ pradinėje mokykloje jau baigiami saulės energijos elektrinės montavimo darbai.

Pasak V. Pozingio, pradžioje buvo planuojama, kad minėtų įstaigų saulės elektrinių projektų įgyvendinimo bendra suma sieks apie 653,09 tūkst. eurų. Tačiau po visų projektų viešųjų pirkimų ši kaina pasikeitė – krito iki 451,33 tūkst. eurų. Taigi, Šilutės savivaldybei prie šio svarbaus objekto įgyvendinimo teko prisidėti maždaug 130 tūkst. eurų.

Saulės elektrinės buvo planuojamos tokios galios, kokios pakaktų kiekvienai šių įstaigų.

Jau yra naujų užmojųSaules baterijos_3

Planavimo ir plėtros skyriaus specialistė S. Bokštaitė – Dryžienė sakė, kad jau yra pasirengta saulės elektrines ir geoterminio šildymo įrengimus sumontuoti dar penkiose Savivaldybės įstaigose: Gardamo progimnazijoje bei Gardamo seniūnijoje, Juknaičių pagrindinės mokyklos Pašyšių skyriuje, Vilkyčių pagrindinėje mokykloje ir Žemaičių Naumiesčio vaikų darželyje.

Tačiau paraiškos gauti finansavimą dar nepateiktos. Tikimasi, kad baigiantis koronaviruso karantino draudimams, darbas šioje srityje atsigaus.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad dar yra nemažai darbo, kol visos švietimo įstaigos turės savo saulės elektrines ir geoterminį šildymą. Todėl kol kas Savivaldybės vadovai neturi minčių jau dabar skirti didesnį finansavimą kelių švietimo įstaigų ugdymo gerinimui. Šilutės savivaldybės taryba kiekvienais metais kuria ugdymo gerinimo planus visoms įstaigoms, todėl ir toliau tęs tokią politiką.

Direktoriai džiaugiasi naujove

Ant M. Jankaus pagrindinės mokyklos stogo jau sumontuota 50 kW galios saulės elektrinės sistema. Iš viso instaliuoti 166 monokristaliniai „Solet Photovoltaics“ 300 W galios moduliai ir 20 bei 27,6 W galios ABB keitikliai. Jiems duota 10 metų garantija.

Mokyklos direktoriaus Audriaus Astasevičiaus teigimu, ekologišką energiją gamintis patiems paskatino ypač didelės elektros energijos sąnaudos. Pasak direktoriaus, turėti nuosavą saulės elektrinę įstaigos vadovai norėjo ir dėl ekonominio efekto. „Mokykla yra viena didžiausių rajone ir mūsų elektros energijos poreikiai yra didžiuliai, todėl galvojome, kaip galėtume sutaupyti. Džiaugiamės, kad tai padaryti leido ir galimybės – didelis mokyklos stogo plotas. Bet be Savivaldybės finansinės paramos ir be Specialiosios klimato kaitos programos lėšų, mokykla tokios saulės jėgainės nebūtų įsirengusi“, – teigė A. Astasevičius.

Vainuto gimnazijos direktorė Laima Barkauskienė pasakojo, kad ant šios gimnazijos pastato sumontuotos saulės elektrinės sistemos galia siekia 50 kW. Pasak direktorės, įstaigoje stengiamasi sukurti kuo geresnes ugdymo sąlygas, todėl modernūs sprendimai čia – ne naujiena. „Jau turime modernizuotą katilinę, atsisakėme kietojo kuro, atnaujintas visas gimnazijos pastatas, dalyvaujame edukacinių erdvių projekte ir taip toliau“, – vardijo gimnazijos vadovė.
L. Barkauskienė tikisi, jog Savivaldybė leis sutaupytas lėšas panaudoti kitur, pavyzdžiui, ugdymui gerinti.