Atminimo kapsulė – į naujojo biokuro katilo pamatus

SILUMOS TINKLAIPenktadienį savivaldybės šilumos įmonėje UAB „Šilutės šilumos tinklai“ į naujausio biokuro katilo pamatus įleista simbolinė kapsulė su laišku ateities kartoms.

„Mūsų ateities kartos turi teisę į nuostabią ateitį – švarų orą, švarias upes ir puikią savijautą“ – taip pradėtą tekstą pasirašė rajono merė Daiva Žebelienė, mero pavaduotojas Algirdas Balčytis, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktorius Algis Šaulys bei naujosios katilinės projektavimo, technologinės įrangos gamybos, tiekimo ir rekonstrukcijos darbų rangovo UAB „Enerstena“ direktorius Virginijus Ramanauskas.

Šilutės katilinė kūrens tik biokurą

„Šilutės šilumos tinklų“ direktorius A.Šaulys įmonės darbuotojų bei svečių akivaizdoje pažadėjo, kad jau kitąmet įmonės gaminamos šilumos kaina bus tarp pigiausiųjų Lietuvos savivaldybėse.

A.Šaulys įsitikinęs, kad jau šių metų gruodžio mėnesį bus paleistas naujausias 10 megavatų galios biokuro katilas, kuris visiškai išstums įmonėje naudotus mazuto degalus, ir po Naujųjų metų centrinėje miesto katilinėje bus naudojamas tik biokuras.

Tada, direktoriaus skaičiavimais, pigiausią šilumą tiekiančių šalies įmonių sąraše „Šilutės šilumos tinklai“ iš dabartinės 7 vietos pakils į trečiąją ar net antrąją vietą. Dabar UAB „Šilutės šilumos tinklai“ bendrovės pagaminta šilumos 1  kilovatvalandė kainuoja 20,8 ct. Tikimasi, kad pradėjus eksploatuoti naująjį biokatilą, įmonės pagaminta šiluma atpigs dar šiek tiek daugiau nei 1 centu.

„Šilutės šilumos tinklų“ įgyvendinamame projekte „Šilutės miesto katilinės modernizavimas pastatant 10 MW šiluminės galios biokuro katilą“ iki metų pabaigos bus atlikti katilo montavimo darbai, sumontuotos svarstyklės atvežtam kurui sverti, pastatyta nauja biokuro saugykla, paklota nauja kiemo danga, aptvarai. Visa DSC 0791įgyvendinamo projekto vertė – 8,8 milijonai litų. 40 proc. šios investicijos (3,8 milijonai litų) – tai Europos Sąjungos Sanglaudos fondo parama. Kita dalis tai įmonės lėšos.

Įgyvendinusi projektą UAB „Šilutės šilumos tinklai“ pagaliau bus pasirengusi supirkti smulkintą medieną ir iš mažiausiųjų tiekėjų, ūkininkų, nes galės sverti jų atvežtą krovinį ir laboratorijoje ištirti kuro kaloringumą.

Lietuviška technologija ir gamyba

Bendrovės „Enerstena“, kuri projektuos ir gamins 10 megavatų galios biokuro katilą, direktorius V.Ramanauskas sakė, kad Šilutėje sumontuotas katilas bus grynai lietuviškos gamybos pavyzdys: įmonė pasitiki Lietuvos mokslininkų sukurtomis technologijomis, katilams komplektuoti reikiamos įrangos Lietuvos gamintojais, montuotojais ir statybininkais. Todėl Šilutėje atsirasiantis jau 5-asis jų įmonės pagamintas 10 megavatų biokatilas niekuo nenusileis užsienio gamintojų įrangai.

V.Ramanauskas sakė, kad naujajame katile galės būti kūrenamos prasčiausios miško atliekos, smulkinti krūmai, medienos drožlės. Be to, kurui gali būti naudojama ir apie 30 proc. durpių.

Projektuotojams buvo žinoma, jog šilutiškiai gali turėti ir tokio kuro pasiūlos.

Katilo eksploatacijos laikas, projektuotojų skaičiavimu, yra nemažiau nei 20 metų. Kitas jo privalumas tas, kad vidaus įrangos valymas gali būti atliekamas kas pusmetį. Šilumininkai gerai žino, jog ankstesnių technologijų biokuro katilai yra valomi kas 1,5-2 mėnesius.

Kauno bendrovėje „Enerstena“ dirba apie 300 žmonių. Montuojant katilines įvairiuose miestuose subranga yra įdarbinami ir kitų įmonių darbuotojai.

Šilutės katilinės statybos darbus atlieka UAB „Žibai“.