Atsistatyti po COVID-19 ligos padės pratimai namuose arba reabilitacija

Susilpnėjęs fizinis pajėgumas, kvėpavimo ir nerimo sutrikimai ir kt. – šie liekamieji reiškiniai pažįstami ne vienam persirgusiajam COVID-19.

Šiuos sutrikimus atsistatyti galima ir namuose, reguliariai atliekant specialius pratimus, tačiau, jeigu jaučiate, kad jums reikia pagalbos, rekomenduojame kreiptis į medikus dėl priklausančios reabilitacijos.

Viena iš pastaruoju metu siūlomų patrauklių pagalbos sau formų namuose – medikų, psichologų ir teatro artistų sveikatos, geros savijautos patarimai ir pratimai, galintys padėti greičiau atstatyti kvėpavimo funkciją, sumažinti streso lygį. Jie pristatomi penkių laidų cikle „Įkvėpti gyvenimo: kvėpavimo pamokos persirgusiems COVID-19 ir ne tik“. Tai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), Kultūros ministerijos (KM) ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) projektas, kurį galima stebėti LNOBT ir SAM „Facebook“ bei „YouTube“ platformose, taip pat LRT „Facebook“ paskyroje. Laidas galima peržiūrėti ir LRT.lt Mediatekoje, o nauja patarimų ciklo laida žiūrovų auditoriją pasiekia kiekvieną pirmadienį.

Jei jaučiate, kad jums reikia daugiau pagalbos, siūlome kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis nukreiptų jus fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui dėl reabilitacijos. Pacientai, persirgę COVID-19 liga, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo siuntimu gali gauti stacionarinės arba ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugas.

Reabilitacija suteikiama ne vėliau nei praėjus 3 mėnesiams po gydymo stacionare. COVID-19 ligos atveju pirmojo medicininės reabilitacijos etapo paslaugų, prieš skiriant medicininę reabilitaciją, teikti nereikia. Reabilitacijos paslaugos skiriamos atsižvelgiant į paciento diagnozę, biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį – tokių kaip elgesio kontrolė, orientacijos, judėjimo sutrikimai, iššūkiai priimant ir perduodant informaciją ir kitos. Tik reabilitologas, įvertinęs paciento sveikatą gali skirti reabilitacinį gydymą.

Siuntimai medicininės reabilitacijos paslaugoms po COVID-19 ligos neribojami ir nėra įtraukiami į sutartyje su TLK nustatytą bendrą asmens sveikatos priežiūros įstaigai skiriamų reabilitacijos siuntimų skaičių.

Žmonės, kurių būklė neatitinka nustatytų kriterijų dėl reabilitacijos skyrimo, bet jaučia koronaviruso infekcijos pasekmes, gali gauti pirmojo reabilitacijos etapo paslaugas platesne apimtimi: masažą, kineziterapiją, ergoterapiją ir fizioterapiją. Šios paslaugos gali būti skiriamos kai tik tai leidžia paciento sveikata.

Visos šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.