Atviri šuliniai gali tapti ir mirtinais spąstais

suo sulinyjeBūna akimirkų, kai norisi prasmegti skradžiai žemę, tačiau taip gali atsitikti ir prieš valią – Šilutėje yra nemažai vietų, kur gali įsmukti į atvirą kanalizacijos šulinį.
Dingstantys kanalizacijos ar vandens šulinių dangčiai mieste jau tapo kasdienybe ir skelbia apie didelį bei nemalonų pavojų, kuris kartais gali mus, „prasmegusiuosius“, nusiųsti ilgam laikui gydytis traumų.

Neseniai nuskambėjo žinia, kad Pramonės gatve, netoli UAB „Šilutės šilumos tinklai“ katilinės, eidamas vyras išgirdo šuns inkštimą. Praeivis neliko abejingas gyvūno pagalbos šauksmui, pro krūmais ir aukšta žole apaugusią dykynę prasibrovė iki tos vietos, iš kurios sklido garsas. Pamatė atvirą šulinį, kurio dugne gailiai inkštė išlipti negalintis vilkšunis.

Nelaimėlis buvo pakliuvęs į 2 metrų gylio šulinį, ir iš tų spąstų jį išgelbėjo tik atvykę ugniagesiai.sulinys zole

Prieš kelerius metus panašiai atsitiko ir šilutiškei Laimai (moteris redakcijai pažįstama), kuri eidama Miško gatve į darbą, užsižiūrėjo ir netyčia viena koja pataikė į atidarą kanalizacijos šulinį. Šiandien šią istoriją Laima prisimena su šypsena, bet tąkart, braukdama iš skausmo ašaras, ji išgyveno skaudžias akimirkas.

„Į duobę įsmukau viena koja. Skaudu buvo matyti, kai eidamas pro šalį praeivis nusijuokė, o ne padėjo išlipti. Jaučiausi beviltiškoje padėtyje, vos pajėgiau išsikabaroti“, – sakė Laima.
Pasak moters, visa laimė, kad jai tuomet niekas nelūžo, nors ant kojos likusias didžiules žaizdas, nubrozdinimus ji gydėsi ne vieną savaitę.

„Šilutės naujienos“ ne kartą rašė ir apie Dirvų gatvės gyventojų problemas dėl atvirų šulinių, esančių tiesiai ant takelio.

Metalo dangtis – pragyvenimo šaltinis

Šilutėje veikiančios metalo laužo supirktuvės darbuotojai sako, kad vagišiai, pardavę vieną kanalizacijos ar lietaus šulinio dangtį, galėtų uždirbti tik apie 3-5 litus. Uždarbis menkas, tačiau, matyt, vis šis tas. Beje, kaip paaiškino metalo supirkėjai, jie nepriima metalinių dangčių nuo šulinių, nes tai draudžia jų darbo taisyklės.

UAB „Šilutės vandenys“ vyriausioji inžinierė Vida Kiaulakienė pasakojo, kad per metus jų įmonei priklausančių metalo dangčių iš mieste esančių erdvių vagys nuneša nemažai – apie 20. Sužinoję apie atvirą šulinį, „Šilutės vandenų“ darbuotojai iš karto duoda žinią policijos pareigūnams, tačiau dažniausiai jau būna šaukštai po pietų.

Vienas pavogtas kanalizacijos ar vandentiekio šulinio dangtis įmonei atneša apie 270 litų nuostolį, o jei pavagiamas senas dangtis, žala dar didesnė – net iki 500 Lt. Vietoj pavogto seno dangčio šiais laikais dedami naujos gamybos, tad reikia juos pritaikyti ardant ir iš naujo betonuojant visą padą.

Pasak V.Kiaulakienės, pernai po vienos nakties Armalėnų kaime dingo net 6 metalo dangčiai. Deja, vagys tąkart nebuvo sučiupti. Tačiau šiemet vieniems „smulkiesiems verslininkams“ sekėsi nekaip.

sulinys prie V.Miliauskienes dariaus ir gireno 9Vienas iš paskutiniųjų vagių taikinių buvo rekonstruotų Naujakurių gatvių kanalizacijos šuliniai. Rugpjūčio mėnesį 7 kanalizacijos dangčius pavogę vagys jų nespėjo parduoti, nes pakliuvo policijos pareigūnams.

Teismo metu greito uždarbio ieškantys šilutiškiai prisipažino, jog vogė dangčius norėdami bent kiek užsidirbti pragyvenimui. Nuostolis vandens tiekimo įmonei dėl 7 pavogtų kanalizacijos dangčių siekė 4,7 tūkst. litų. Priteistus pinigus nuteistieji vėliau įmonei sumokėjo.

Kaip pripažino UAB „Šilutės vandenys“ vyr. specialistė, vagys nugvelbia ne tik metalo dangčius, bet ir lietaus nutekėjimo groteles. Ypač dažnai jų praretėja prie baigiamo restauruoti H.Šojaus dvaro.

Pavojus – ne tik gyvūnams

Pavogti kanalizacijos ar vandentiekio dangčiai kelia grėsmę ne tik gyvūnų, bet ir žmonių gyvybei. Prisiminkime prieš metus visoje Lietuvoje nuskambėjusį įvykį Kauno rajone, kai dingęs dešimties metų berniukas po maždaug 24 val. buvo rastas apleistame, be dangčio buvusiame kanalizacijos šulinyje. Vaikas daugiau nei parą praleido kęsdamas šaltį, išgyvendamas siaubą. O kokį košmarą patyrė tėvai…

Savaime suprantama, kad prie kiekvieno šulinio po budintį darbuotoją niekas nepastatys, todėl vandentiekininkai tikisi visuomenės pagalbos. „Duok Dieve, kad kas nors praneša“, – sakė V.Kiaulakienė, džiaugdamasi, kad Šilutėje dėl to nebuvo itin skaudžių nelaimių.

Kanalizacijos dangtis ar grotelės – menkas uždarbis, nuo kurio tikrai nepralobs nė vienas, o palikęs kiaurymę vagis pats gali greit nugarmėti į kitą duobę – teisėsaugos.