Audra, kokios Lietuva nematė seniai: stichinis lietaus kiekis, škvalas ir kruša, ir šilčiausia naktis per visą istoriją

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) iš anksto pranešė, kad savaitgalį šalį užplūs smarki audra. Ir tie pranešimai pasitvirtino su kaupu. Regis, vakariniams šalies rajonams šįkart pasisekė labiausiai, tuo tarpu kiti regionai nukentėjo neįtikėtinai smarkiai, sutriko net oro uostų darbas, audra pareikalavo ir aukų. 

Tokiais vaizdais dalijasi LHMT

Siaubė škvalas ir kruša

Sekmadienio rytą šalies vakaruose prasidėjo smarki liūtis, o Klaipėdoje netrukus pasiektas stichinio lietaus kiekis. Per 1 valandą iškrito 53 mm lietaus (per 2 val. 65,5 mm), o tai yra daugiau nei pusė mėnesio normos. Skendo ne tik automobiliai gatvėse, bet, pasak kai kurių laivininkų, atrodė, kad nuskęs ir laivai. To priežastis – ne tik smarki liūtis, bet ir žaibas, pataikęs į siurblinę ir išvedęs ją iš rikiuotės.

Smarkiai nukentėjo ir Palanga, kurią, pasak vietinių, užtvindė su kanalizacijos turiniu susimaišęs vanduo.

9 val. liūtys iš Lietuvos jau buvo pasitraukusios, o iš pietų pradėjo veržtis drėgno ir karšto oro masė. Prognozuota, kad dieną temperatūra kils iki 29–34 laipsnių. LHMT pranešė, kad esant nemažam oro drėgnumui, juntamoji oro temperatūra daug kur siekė ir 37 laipsnius – maždaug tiek laipsnių jautė mūsų kūnai.

Vakare vakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose vėl formavosi smarkios liūtys lydimos perkūnijų, škvalinio vėjo sustiprėjimų iki 15-20, kai kur 23 m/s. Kai kur pasitaikė ir krušos.

Naktį audros ypač smarkiai nusiaubė Kybartų apylinkes, šiame miestelyje iškrito stichinis lietaus kiekis. Oficialiai patvirtinta, kad 22.22 val. ten esanti meteorologijos stotis fiksavo uraganinio stiprumo škvalą, kurio metu vėjo gūsiai pasiekė 33,5 m/s greitį. Pasak LHMT, tai laikoma katastrofiniu meteorologiniu reiškiniu (kai vėjo gūsiai viršija 33 m/s). Kybartuose užfiksuotas ir stichinis lietaus kiekis kai per 8 valandas iškrito 61 mm (litras į kvadratinį metrą) lietaus, iš jų 54,4 mm – vos per 2 val.

Visoje šalyje prilaužyta daugybė medžių, nutrauktas elektros tiekimas, apgadinti pastatų stogai. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė teigia, kad dėl neramių ir audringų orų rugpjūčio 5 ir 6 dienomis užfiksuota apie 1200 elektros gedimų, elektros tiekimas sutriko 57 000 šalies vartotojų. Kai kuriems tiekimas atstatytas tik pirmadienį.

Po rekordiškai karštos nakties išaušo tikrą apokalipsę priminęs pirmadienis. Viską daužanti kruša nusiaubė Širvintų apylinkes. Pranešama, kad ledukai čia siekė apie 6 cm.

O Joniškio rajone esančią Žagarę nusiaubusi audra virto ir tragedija – čia, tvarkant nulaužtus medžius, rasta negyva 50-metė moteris. Stiprus vėjas išvartė daugybę medžių, kurie krisdami nutraukė elektros laidus, nuplėšė namų stogus, nešė šiltnamius, o kone kiaušinio dydžio ledukų kruša išdaužė ne tik automobilių, bet ir namų langus. Net 70-mečiai tvirtino tokio gamtos įtūžio per savo gyvenimą nematę.

Pamariškiams pasisekė

Visgi ir tuo viskas nesibaigė, jau pirmadienio naktį ir rytą siautęs stiprus vėjas ir vėl pridarė nemalonumų ir Vakarų Lietuvos gyventojams. Vėl ant gatvių krito medžiai uostamiestyje, o ugniagesiai dirbo išsijuosę.

Bet pamariškiams ir vėl pasisekė. Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadas Valdas Kundrotas sakė, kad šiai tarnybai pranešta tik apie vieną virtusį medį, kuris gatvę užtvėrė Vainute. Tiesa, virsdamas jis nutraukė ir elektros laidus. Virtuolį šalino Vainuto UK ugniagesiai.

Pasisekė pamariškiams ir tuo, kad mūsų krašte elektros energijos tiekimas nebuvo sutrikęs. Pasak R. Juodkienės, Šilutės rajone nebuvo abonentų, kurie būtų likę be elektros.

Juodos dienos draudikams

Antradienį ELTA pranešė, kad tik „Lietuvos draudimo“ ekspertai skaičiuoja, jog Lietuvos regionams, skaičiuojama, kad bendra patirta žala viršys 1 mln. eurų.

„Vakar dieną neabejotinai galima vadinti juoduoju pirmadieniu <…>. Iki šiol gauta kone 1300 pranešimų apie patirtą žalą dėl gamtos stichijos šėlsmo, o žalai atlyginti jau yra rezervuota apie 750 tūkst. eurų“, − „Lietuvos draudimo“ atstovą citavo ELTA.

Pasak draudikų, daugiausia žalos audra ir kruša sukėlė Panevėžio rajono gyventojams, taip pat išsiskiria Vakarų Lietuvos regionas ir Joniškio rajonas.

Patyrusiems žalą gyventojams draudikai pataria pirmiausia kviesti avarines tarnybas, skubėti saugoti turtą, jei tai yra saugu ir nekelia grėsmės sveikatai ar gyvybei. Tuomet nufotografuoti patirtą žalą, sugadinimus ir kreiptis į savo draudimo bendrovę.

Naktį – plius 25

Įdomu ir tai, kad pirmadienio naktis buvo šilčiausia per visą stebėjimų istoriją, išties tropinė, kai temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių. Užfiksuotas netgi aukščiausios minimalios nakties temperatūros rekordas – Molėtuose temperatūra nenukrito žemiau 25,1 laipsnio. Šiemet tai buvo antroji tropinė naktis, pernai tuo pačiu laikotarpiu jų buvo 9.

Iki šiol šilčiausia naktis Lietuvoje buvo registruota Nidoje 2006 m. liepos 8 d., kuomet oro temperatūra žemiausiai nukrito tik iki 24,4 °C. Daugiausiai tropinių naktų būna Lietuvos pajūryje, o jų gausa išsiskiria Kuršių nerija. Mažiausiai tokių naktų registruojama Žemaičių aukštumoje.

LHMT praneša, kad įvairių duomenų tiek daug, kad užtruks, kol bus galima pilnai įvertinti šių audrų mastą.

Parengta pagal lrytas.lt ir LHMT inf.